"Zwycięstwo Dudy szansą dla Niemiec"

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze we wtorek, że chociaż zwycięstwo Andrzeja Dudy nie ułatwi życia Niemcom, to nie należy obawiać się powrotu konfliktów z czasów, gdy PiS był u władzy. Sukces Dudy jest szansą, a rząd w Berlinie powinien wyjść mu naprzeciw.

(FORUM)Komentator "FAZ" Konrad Schuller pisze, że środowisko, z którym Berlin współpracował intensywnie od 2007 roku, "pogrążone jest w kryzysie". Publicysta przyznaje, że zwycięstwo Dudy w wyborach prezydenckich "nie ułatwia życia Niemcom i ich kanclerz Angeli Merkel".

Schuller stara się jednak rozwiać obawy swoich rodaków przed powrotem "upiorów" z lat 2005-2007, gdy prezydentem Polski był Lech Kaczyński, a premierem jego brat Jarosław. Relacje polsko-niemieckie były wówczas "najgorsze od demokratycznego zwrotu (z 1989 roku)" - ocenia "FAZ". "Czy dojdzie do powtórki?" - pyta Schuller, odpowiadając przecząco na swoje pytanie.

Komentator zwraca uwagę, że polscy "narodowi konserwatyści", jak określa partię Prawo i Sprawiedliwość, odrzucili już 10 lat temu "tendencje antysemickie, homofobię i straszenie Niemcami", a w roku 2007 nie kto inny jak Kaczyński podpisał wraz z Merkel Traktat Lizboński.

"Zwycięstwo narodowych konserwatystów w wyborach prezydenckich należy uznać za szansę" - pisze Schuller. Duda - jak podkreśla - przedstawił w kampanii wyborczej program "umiarkowanie eurosceptyczny", jednak zawsze akceptował Unię Europejską. "Po antyniemieckich wyzwiskach, które były dawnym znakiem jakości jego partii, nie pozostało ani śladu" - stwierdza publicysta, dodając, że sukces Dudy może oznaczać początek procesu "dekaczyzacji" polskiej prawicy.

Powrót partii Kaczyńskiego nie musi oznaczać, że kolejny kraj UE "włączył nacjonalistyczny wsteczny bieg". Jest nadzieja, że to zwycięstwo nie spowoduje, że Europa stanie się bardziej nacjonalistyczna, lecz że nacjonalizm Kaczyńskiego stanie się bardziej europejski - pisze Schuller. Komentator apeluje do rządu w Berlinie, aby spróbował wyjść Dudzie naprzeciw. "Wspólnych interesów jest wystarczająco dużo. Warszawa patrzy z takim samym niepokojem na Rosję jak Berlin" - konkluduje publicysta "FAZ". (PAP)

lep/ ap/ bk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 1 ~tomek

Ale w Polsce mało kto patrzy ze strachem na Rosję. Przynajmniej nie ja.

! Odpowiedz
2 0 ~z_warszyngtonu

Jest szansą mniej zapłacić tylko trzeba to dobrze rozegrać typowe niemieckie podejście dokładnie takie same jak gra niemieckiej reprezentacji. A dylemat i targ odwieczny - kowal czy kowadło, piec czy palacz. Na razie słabnąca złotówka gra na ich korzyść i tak może zostać do jesieni, a może i dłużej i szarpcie się dalej.

! Odpowiedz
10 10 ~Ddk

Jeżeli książka Sumlińskiego jest prawdziwa, a wiele na to wskazuje. To Komorowski działał na szkodę interesów Państwowych, jak taki abc pisze takie głupoty to aż mnie skręca.

! Odpowiedz
7 10 ~VXC

Książka Sumlińskiego jest prawdziwa - gdyby nie była to Bronek mógłby wytoczyć proces ale tego nie zrobi bo tam jest prawda

! Odpowiedz
0 1 ~alophe

nic ci nie mówi fakt, że ta szmata ukazała się 2 tyg. przed II turą ?

! Odpowiedz
1 6 ~antares

Mam nadzieję, że powróci koncepcja międzymorza.

! Odpowiedz
1 9 ~WiecznyOptymista

Też myślę,że wybór pana Dudy to szansa dla Niemiec.Może poradzi im jak osiągnąć nasz poziom dobrobytu.

! Odpowiedz
6 24 ~dasa

Ojej wybrany został prezydent który może nie ułatwić życia Niemcom. Ojeju ojeju ojeju ;-)

! Odpowiedz
2 11 ~gosc

Dokladnie,Niemcy wszystko rozpatruja pod katem wlasnych interesow. Powinnismy sie od nich uczyc

! Odpowiedz
23 13 ~abc

Słaba Polska to jeden z podstawowych celów Niemiec, zawsze i od zawsze. Wybór populisty, przez nieuków i gimbazę, Polskę osłabia, więc jest oczywistym iż Niemcy aż skaczą z radości.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil