Zwolennicy niepodległości Katalonii okupowali biuro KE w Barcelonie

Grupa 21 katalońskich działaczy niepodległościowych okupowała w piątek biuro Komisji Europejskiej w Barcelonie, aby przekazać protest przeciwko "gwałceniu praw człowieka w Katalonii" przez władze Hiszpanii.

Akcja ta, jak podała hiszpańska agencja EFE, zaskoczyła policję.

Katalońskie Zgromadzenie Narodowe zwołało w piątek wiec protestacyjny przeciwko przetransportowaniu do Madrytu uwięzionych katalońskich działaczy, którzy będą tam sądzeni za zorganizowanie w październiku 2017 roku nielegalnego w świetle hiszpańskiego prawa referendum w sprawie niepodległości Katalonii.

Tymczasem na godzinę przed rozpoczęciem wiecu 21 katalońskich działaczy niepodległościowych wkroczyło do biura Komisji Europejskiej w stolicy Katalonii. Według katalońskiej policji regionalnej akcja ta przebiegła spokojnie.

Przewodnicząca Katalońskiego Zgromadzenia Narodowego Elisenda Paluzie wyjaśniła, że celem akcji było wręczenie skierowanego do szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera listu, w którym jego autorzy ostrzegają, że "wszelkie pogwałcenia podstawowych praw, do których dochodzi w Katalonii w działaniach przeciwko zwolennikom niepodległości regionu, których ukoronowaniem jest proces sądowy przeciwko nim przed hiszpańskim Sądem Najwyższym, okrywają wstydem" władze Hiszpanii.

Uczestnicy demonstracji zawiesili na balkonie siedziby KE w Barcelonie transparent z napisem w języku angielskim: "Samookreślenie jest prawem, nie zbrodnią". Flagę unijną pozostawili przewiązaną kirem.

Rozprawa przed hiszpańskim Sądem Najwyższym przeciwko organizatorom katalońskiego referendum z 2017 roku ma się rozpocząć 12 lutego.(PAP)

ik/ mc/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil