REKLAMA
DZIEŃ START-UPÓW

Zwiększy się wsparcie budowy obwodnic - prezydent podpisał nowelizację

2021-11-24 14:08
publikacja
2021-11-24 14:08
Zwiększy się wsparcie budowy obwodnic - prezydent podpisał nowelizację
Zwiększy się wsparcie budowy obwodnic - prezydent podpisał nowelizację
/ GDDKiA

Zwiększenie limitu wsparcia budowy obwodnic miast w ciągach dróg wojewódzkich do ponad 2 mld zł zakłada nowela Prawa o ruchu drogowym, którą podpisał prezydent Andrzej Duda - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.

Zwiększenie limitu na obwodnice oznacza powiększenie kwoty na ten cel w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg.

Ponadto, podpisana nowelizacja przedłuża na przyszły rok, powiększoną w okresie pandemii, maksymalną dopłatę w wysokości 3 zł do wozokilometra dla przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym m.in. przenosi kompetencje dotyczące wydawania decyzji w sprawie odstępstwa od warunków technicznych, jakim powinien odpowiadać pojazd, z ministra ds. transportu na Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego, co ma usprawnić obsługę obywateli w tym zakresie.

Zmiany obejmują także m.in. ujednolicenie przepisów dotyczących ograniczników prędkości w pojazdach oraz zawężenie katalogu pojazdów, które muszą być zgłaszane w stacji kontroli pojazdów po wymianie drogomierza.

Dzięki noweli ujednolicone zostaną przepisy dotyczące ograniczników prędkości w pojazdach.

Chodzi o obowiązek wyposażenia autobusu, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony i ciągnika samochodowego, dla którego określono dopuszczalną masę całkowitą zespołu pojazdów powyżej 3,5 tony, w homologowany ogranicznik prędkości, ograniczający ich prędkość odpowiednio do 100 km/h i 90 km/h.

W ustawie został zawężony katalog pojazdów, które muszą być zgłaszane w stacji kontroli po wymianie drogomierza. Obowiązek ten nie będzie obejmował m.in. maszyn budowlanych i wózków widłowych.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki