REKLAMA

Związkowcy z Tauron Wydobycie chcą gwarancji pracowniczych. Żądają rozmów z Sasiem

2022-09-22 15:51
publikacja
2022-09-22 15:51
Związkowcy z Tauron Wydobycie chcą gwarancji pracowniczych. Żądają rozmów z Sasiem
Związkowcy z Tauron Wydobycie chcą gwarancji pracowniczych. Żądają rozmów z Sasiem
fot. Maciej Jarzębiński / / FORUM

Związkowcy ze spółki Tauron Wydobycie domagają się pilnego spotkania z wicepremierem, szefem Ministerstwa Aktywów Państwowych Jackiem Sasinem. Chcą rozmawiać o gwarancjach pracowniczych w związku z planowanymi przekształceniami w spółce.

W ubiegłym tygodniu MAP w imieniu Skarbu Państwo złożyło Grupie Tauron ofertę przejęcia 100 proc. akcji Tauronu Wydobycie za symboliczną złotówkę.

„Decyzja MAP jest dla nas niezrozumiała, szokująca i łamie tak długo budowane wzajemne zaufanie i spokój społeczny” – napisali do wicepremiera Sasina reprezentanci działających w spółce organizacji należących do trzech central związkowych: NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. „Podkreślamy, że jedynym gwarantem spokoju społecznego są działające w naszej Spółce Reprezentatywne Organizacje Związkowe, a doniesienia medialne ostatnich dni wprowadzają wielki niepokój w grupie ponad siedmiu tysięcy pracowników obszaru wydobycia, nad którym w razie eskalacji może być trudno zapanować” - dodali związkowcy.

Autorzy listu zaznaczyli, że sam fakt przekazania spółki do Skarbu Państwa nie jest dla nich zaskoczeniem. Wątpliwości i obawy pracowników budzi czas i warunki przekształcenia, które nie były konsultowane ze stroną społeczną – wskazali. Przypomnieli też, że jednym z warunków przekazania spółki do Skarbu Państwa było jej całkowite oddłużenie.

„Zadłużenie to powstało nie z powodu złego zarządzania firmą, ale poprzez sprzedaż surowca do energetyki Tauron Polska Energia po zaniżonych cenach. Jako spółka córka nie mogliśmy się przeciwstawiać takim praktykom ze strony właściciela, który narzucał nam takie, a nie inne ceny. Przykładem jest obecna sytuacja, gdzie do elektrowni Tauron Polska Energia sprzedajemy węgiel po 25 zł za GJ i jest to cena gwarantowana tylko na miesiąc wrzesień. Natomiast na rynku zewnętrznym elektrownie płacą od 45 do 50 zł za GJ. Na rynkach ARA ta cena jest jeszcze wyższa” - napisali związkowcy.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Przypomnieli również, że kilkakrotnie otrzymali od MAP zapewnienie, iż proces zmian właścicielskich w spółce będzie przeprowadzony dopiero po notyfikacji przez Komisję Europejską umowy społecznej w sprawie transformacji sektora. „Domagamy się podpisania przez Pana Premiera jako przyszłego właściciela akcji i zarazem odpowiedzialnego za sektor górniczy oraz zarząd Tauron Polska Energia +umowy społecznej+ obejmującej wszystkich pracowników Tauron Wydobycie i Spółki Usług Górniczych, dającej gwarancje pracownicze w tak trudnych i niepewnych co do przyszłości czasach (...) Zatem domagamy się pilnego spotkania w celu omówienia szczegółów jej zawarcia” – podsumowali związkowcy.

Tauron Wydobycie jest największym po Polskiej Grupie Górniczej producentem węgla energetycznego w Polsce. Zajmuje się wydobyciem, wzbogacaniem i sprzedażą węgla kamiennego w kopalniach: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. Spółka posiada największe zasoby węgla energetycznego w Polsce.

Oferta Skarbu Państwa dotyczy nabycia 36 051 078 akcji spółki Tauron Wydobycie, obecnie należących do firmy Tauron Polska Energia - lidera Grupy Tauron. To 100 proc. akcji wydobywczej spółki. Równocześnie z przygotowaniami związanymi z wydzieleniem aktywów wydobywczych, Tauron przygotowuje się do wydzielenia aktywów wytwórczych opartych na węglu do przyszłej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Oferta odkupienia górniczych aktywów Taurona przez Skarb Państwa to kolejny etap porządkowania struktury własnościowej górnictwa węgla kamiennego w kontekście realizowanego od tego roku programu publicznego wsparcia dla tej branży. Wcześniej Państwo odkupiło już od kontrolowanych przez Skarb Państwa firm pakiety akcji Polskiej Grupy Górniczej (PGG), płacąc złotówkę za każdy pakiet - w sumie 7 zł.

W pierwszym półroczu br. produkcja węgla w kopalniach Grupy Tauron wyniosła 2,71 mln ton i była zbliżona do ubiegłorocznej, zaś sprzedaż węgla wzrosła o blisko 18 proc., do 2,77 mln ton. Prawie dwie trzecie swojego zapotrzebowania Tauron pokrył surowcem z trzech własnych kopalń. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
anty12
To tylko w pl każdy mysli że im się coś należy dlatego polin zawsze będzie bantustanem.
tb2
Zasypać wszystkie kopalnie. I tak nie ma z nich żadnego pożytku. Tylko do nich dopłacamy...
A górnicy mogą się przebranżowić np. na listonoszy. Są duże braki. Tam też dostaniecie gwarancje zatrudnienia.
men24a
Też bym żądał gwarancji zatrudnienia.
"Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego dynamika wzrostu pensji górników w Polsce wzrosła z 17 proc. w zeszłym roku do 81 proc. w tym roku. Jeszcze we wrześniu zeszłego roku przeciętne wynagrodzenie wynosiło 9 tys. zł brutto, a w lipcu tego roku wyniosło 17 tys. zł brutto."
jkl777
Tak wyglada 5-letnia gwarancja zatrudnienia:

https://www.youtube.com/watch?v=YKvksekdwHU
men24a odpowiada jkl777
Skiba dosadnie już skomentował to coś.
jkl777 odpowiada men24a
Polska to kraj glupkow, jak RuSSia, wiec czemu prezydent mialby byc od nich madrzejszy?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki