REKLAMA

Związkowcy przed rozmowami z rządem: umowa społeczna nie jest realizowana

2022-01-24 12:07
publikacja
2022-01-24 12:07
Związkowcy przed rozmowami z rządem: umowa społeczna nie jest realizowana
Związkowcy przed rozmowami z rządem: umowa społeczna nie jest realizowana
fot. ironwas / / Shutterstock

Górnicze związki zawodowe oczekują pełnej realizacji umowy społecznej dot. transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego - mówili szefowie związków w poniedziałek przed spotkaniem z przedstawicielami rządu w Warszawie. Według nich, umowa nie jest realizowana.

Szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz ocenił, że umowa społeczna dotycząca transformacji górnictwa węgla kamiennego i regionu śląskiego z maja ub. roku nie jest realizowana w 90 proc.

„Zrealizowano jeden element - pakiet osłon socjalnych, w ramach nowelizacji ustawy górniczej, natomiast pozostałe kwestie, w naszej ocenie, nie są realizowane. Miała być procedowana ustawa o funduszu transformacji Śląska, a nie jest. Miał być proces transformacji firm okołogórniczych, a nie odbyło się żadne spotkanie. Nie odbyło się ani jedno spotkanie z gminami górniczymi, które będą objęte procesem transformacji” - wymieniał Kolorz.

Według niego na polecenie MAP spółki węglowe robią jakieś inne wyliczenia, z innymi terminami, niż w umowie. "Co nas bardzo niepokoi i przedstawiliśmy rządowi swoiste ultimatum - jeżeli inne punkty nie będą realizowane, to w perspektywie są protesty” - dodał.

Wiceszef Sekcji Krajowej górnictwa węgla kamiennego NSZZ Solidarność Stanisław Kłysz także podkreślał, że związki oczekują realizacji umowy społecznej.

„Już wcześniej zgłaszaliśmy, że nie jest realizowana, choćby z tego tytułu, że do pracodawców występuje się z wnioskami o skrócenie czasu funkcjonowania kopalń, o zmiany programów operacyjnych dotyczących poziomu wydobycia. To jest niepokojące, bo umowa społeczna tego w ogóle nie zawierała” - powiedział. Mamy nadzieję, że na spotkaniu uzyskamy jakieś konkrety - dodał.

Szef PZZ "Kadra" Dariusz Trzcionka mówił z kolei, że związkowcy chcą dopytać o szczegóły, co z dalszymi elementami porozumienia, jak będą realizowane. „Oczekujemy poważnego podejścia do problemu. Sytuacja jest napięta, nas interesują konkrety, żądamy realizacji całego porozumienia” - zaznaczył.

„Umawialiśmy się na coś w tamtym roku i widzimy, że jest to robione jedynie z grubsza. Więc chyba czas to uściślić, a przy okazji załatwić sprawy bieżące, jak np. lekki wzrost wynagrodzeń” - zaznaczył wiceprzewodniczący "Kadry" Krzysztof Stanisławski. (PAP)

wkr/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat

Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki