REKLAMA

Związkowcy: Podziemny protest w kopalniach będzie się rozszerzał

2020-09-21 16:40
publikacja
2020-09-21 16:40
fot. ironwas / Shutterstock

Rozpoczęty w poniedziałek po południu podziemny protest górników w kopalniach Ruda i Wujek będzie rozszerzał się na inne kopalnie - ogłosił Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (MKPS). Na najbliższy piątek związkowcy zaplanowali natomiast manifestację w Rudzie Śląskiej.

Według informacji Polskiej Grupy Górniczej (PGG), obecnie w podziemnym proteście bierze udział 65 górników. Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz ocenił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że do wieczora liczba protestujących w ten sposób górników wzrośnie do około stu. Zapowiedział też podobne protesty w innych kopalniach PGG.

Według Kolorza, protesty w kopalniach Ruda i Wujek, które w pierwotnym planie naprawczym dla PGG przeznaczono do likwidacji, wybuchły spontanicznie, a związkowcy zajęli się ich koordynacją, dostarczaniem protestującym żywności, zapewnieniem opieki zdrowotnej, kontaktem z rodzinami protestujących itp.

Po kolejnych zmianach do akcji mają włączać się kolejni górnicy. Liczba protestujących - jak mówią związkowcy - jest płynna i będzie się zmieniać.

W najbliższy piątek - jak poinformował Kolorz - ulicami Rudy Śląskiej ma przejść duża manifestacja - wymarsz protestujących zaplanowano na godzinę 16.00.

W poniedziałek minął termin, w którym związkowcy oczekiwali rozpoczęcia rozmów z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Jak mówił Kolorz, MKPS nadal oczekuje na rozmowy z premierem, chociaż związki deklarują też gotowość rozmów z innymi przedstawicielami rządu, pod warunkiem, że będą to osoby z pełnomocnictwem Mateusza Morawieckiego, upoważnione przez niego do rozmów i zawarcia ewentualnego porozumienia.

Związkowcy chcą rozmawiać o zasadach transformacji górnictwa i energetyki oraz - w tym kontekście - o przyszłości Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Uważają, że transformacja regionu powinna być rozłożona na około 40 lat i kwestionują tempo odchodzenia od węgla w energetyce, wynikające z projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Ich zdaniem, realizacja tej polityki oznaczałaby zamknięcie kopalń węgla kamiennego do 2036-37 r., co przyniosłoby - ich zdaniem - katastrofalne skutki społeczne i gospodarcze.

Przed tygodniem związkowcy ogłosili pogotowie strajkowe i reaktywowali Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. W jego skład weszły największe działające w regionie związki: Solidarność, OPZZ, Kadra i Sierpień'80.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
itso_alternator
Strajkujemy ! Strajkujemy !
wolo45
Teraz dla odmiany budowlanka i inni ciężko pracujący powinni przyjechać na Śląsk podpalać opony pod nierentownymi kopalniami. Moment wybiliby z głowy tym terrorystom i szantażystom strajkowanie. Ich nie interesuje los kopalń, ale swoje cztery litery. Choćby się waliło, przywileje i wysokie pensje muszą być!!!!!
xiven
kryzysy są sztucznie kreowane, jeśli oni oddadzą bez walki swoje przywileje to w naturze nic nie ginie, jakiś lord zrobi sobie za te pieniądze miliardową premie

jeśli ty nie zarabiasz to znaczy że zarabia kto inny
tysiak35 odpowiada xiven
Za te pieniądze co przejadają górnicy dałoby się zbudować odkrywkę węgla brunatnego , bardziej rentowną kopalnie , ale i tak może być jak piszesz że jakiś lord kupi sobie s clase a a żonie panamere XD
nie_lewacz_lemingu
live spod sejmu? :D

https://www.youtube.com/watch?v=m_6AGXC6gF8
szczecinianin
W naszym interesie konsumentów i Polaków jest wygaszanie kopalni.
to symbol XIX a nie XXI ,nie można ustąpić mam nadzieje ,że rząd postąpi podobnie jak kiedyś brytyjska premier Margaret.
Jak nie chcę dopłacać do nie rentownych i nie ekologicznych firm,niech się Pan górnik przebranżowi na montaż paneli fotowoltaicznych,
W naszym interesie konsumentów i Polaków jest wygaszanie kopalni.
to symbol XIX a nie XXI ,nie można ustąpić mam nadzieje ,że rząd postąpi podobnie jak kiedyś brytyjska premier Margaret.
Jak nie chcę dopłacać do nie rentownych i nie ekologicznych firm,niech się Pan górnik przebranżowi na montaż paneli fotowoltaicznych,albo cokolwiek innego tylko nie trującego .
mkx
Pod ziemią protestują? Co by ich walec dziejów nie zakleił od góry;)
masekrut555
Ci górnicy to tacy idioci. Wierzyli w puste obietnice od 30 lat, a teraz zamiast zmienić swoje zachowanie i podłączyć się pod chociażby protesty przedsiębiorców w Warszawie, to dalej biją się o swoje kopalnie łopatami... Byli pod Sejmem kilka dni temu i dalej myślą tylko o swojej branży a co z resztą?
jes
To nie tak, że wierzyli. Oni bezczelnie chcą by reszta kraju pracowała na nich. To terroryzm. jak zielonych. Bez znaczenia czy kopalnia ma stratę czy zysk. To znaczy jest różnica bo jak tylko pojawia się zysk to są strajki o piętnastkę, szesnastkę i grafitowe.
and00
Do wyborów 3 lata, mam nadzieję że Morawiecki, pomimo że cienki bolek z niego, to tu rura mu nie zmięknie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki