REKLAMA

Związków zawodowych w Amazonie póki co nie będzie. Pracownicy zagłosowali

2021-04-09 20:15
publikacja
2021-04-09 20:15
fot. Eric Broder Van Dyke / Shutterstock

Pracownicy Amazona w centrum dystrybucyjnym w Bessemer w Alabamie opowiedzieli się w głosowaniu przeciwko utworzeniu związku zawodowego. W USA przyjmowane jest to jako poważny cios dla ruchu organizacji pracowniczych.

Gdyby w magazynie udało się założyć komórkę ogólnokrajowego związku zawodowego pracowników handlu detalicznego, hurtowego i domów towarowych (RWDSU), byłaby to pierwsza organizacja związkowa w zakładach Amazona. Dlatego wybory w Alabamie uznawane były za przełomowe; wskazywano, że mogłyby wymusić na koncernie zmianę w traktowaniu setek tysięcy pracowników w USA.

Zgodnie z końcowymi wynikami 1798 zatrudnionych w centrum dystrybucyjnym w Bessemer opowiedziało się przeciwko utworzeniu związku, a 738 za. Z blisko sześciu tysięcy pracowników głos oddało nieco ponad 3 tysiące. Głosowanie zakończyło się pod koniec marca, ale weryfikowanie go trwało ponad tydzień.

RWDSU zamierza złożyć odwołanie od wyniku i oskarża Amazon o "antyzwiązkową taktykę". Zapowiada wniosek do służb federalnych o przeprowadzenie śledztwa w sprawie tworzenia "atmosfery zamieszania, przymusu i strachu przed odwetem" przez giganta handlowego. Sprawa prawdopodobnie skończy się w sądzie.

Przywódcy związkowi mieli nadzieję, że Alabama zapoczątkuje nową erę organizacji zrzeszających pracowników w USA, które w ostatnich dekadach straciły na znaczeniu. Centrum w Bessemer miesiącami skupiało na sobie uwagę mediów oraz polityków, a RWDSU wspierane było przez Demokratów.

Podczas kampanii poprzedzającej głosowanie firma namawiała pracowników do opowiedzenia się przeciwko powstaniu organizacji, otwarcie krytykowała też polityków i inne osoby wspierające wysiłki związkowców. Jeden z członków zarządu firmy Dave Clark skomentował na Twitterze popierające pracowników wypowiedzi demokratycznego senatora Bernie'ego Sandersa, pisząc m.in., że Amazon w przeciwieństwie do polityka "rzeczywiście zapewnia postępowe miejsce pracy".

Południe Stanów Zjednoczonych to region wyjątkowo nieprzyjaźnie nastawiony do związków zawodowych. Prawie wszystkie stany na tym obszarze, w tym Alabama, wprowadziły tzw. prawo do pracy, które w praktyce ogranicza funkcjonowanie organizacji pracowniczych.

Amazon, drugi największy prywatny pracodawca w USA, od lat zniechęca setki tysięcy swoich amerykańskich pracowników do prób organizowania się, ostrzegając, że składki związkowe spowodują spadek płac. Mimo że podczas pandemii firma przeżywa boom, warunki pracy zatrudnianych przez nią osób są przedmiotem sporów między koncernem a osobami, które zatrudnia.

mobr/ akl/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
pstrzezek
Ktoś ładnie posmarował by nie było tego precedensu
talmud
"Неважно, кто голосует, важно, кто считает голоса." ....j bezos........LMFAO
arekzpoznania
Przydałoby się, żeby autor napisał kilka słów o organizacji związków w USA, bo inaczej nie jest to za bardzo zrozumiałe dla Polaków, przyzwyczajonych do tego, że związki rządzą - w Polsce wystarczy kilka osób i już można założyć związek, przewodniczącego takiego związku nie można zwolnić, w dużych państwowych Przydałoby się, żeby autor napisał kilka słów o organizacji związków w USA, bo inaczej nie jest to za bardzo zrozumiałe dla Polaków, przyzwyczajonych do tego, że związki rządzą - w Polsce wystarczy kilka osób i już można założyć związek, przewodniczącego takiego związku nie można zwolnić, w dużych państwowych firmach nie da się powołać zarządu bez akceptacji związków itp. Z tego co na szybko znalazłem w internecie to wg badań członkowie związków zarabiają w USA ok 30% więcej na tych samych stanowiskach niż inni - to może być wytłumaczeniem, dlaczego miałyby spaść płace - one oczywiście wzrosną (po jakimś czasie) dla "swoich" a że bilans musi wyjść na zero to spadną dla innych. Przy tym związki z stanach angażują się jeszcze mocniej w politykę niż w Polsce i popierają Partię Demokratyczną, a w Alabamie poparcie dla Republikanów jest prawie dwa razy większe niż dla Demokratów.
pkc
no to proszę teraz wycisnąć roboli jak cytrynę, do ostatniego centa i za miskę ryżu
talmud
masz jakiś uraz do chińskich braci ?? czy to tylko phobia......LOL
anannke
"Amazon, drugi największy prywatny pracodawca w USA, od lat zniechęca setki tysięcy swoich amerykańskich pracowników do prób organizowania się, ostrzegając, że składki związkowe spowodują spadek płac."
Gdyby związki zawodowe naprawdę powodowały spadek płac to Amazon zabiegałby o ich utworzenie :)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki