REKLAMA

Związki zawodowe: nauczyciele przedszkolni nie otrzymają 500 zł

2020-11-13 12:17
publikacja
2020-11-13 12:17
Związki zawodowe: nauczyciele przedszkolni nie otrzymają 500 zł
Związki zawodowe: nauczyciele przedszkolni nie otrzymają 500 zł
/ NBP

W projekcie rozporządzenia o 500 zł dla nauczycieli na zakup akcesoriów komputerowych zapomniano o nauczycielach przedszkoli i oddziałów przedszkolnych – podnoszą nauczycielskie związki zawodowe. Podkreślają, że kwota jest zbyt niska i nie będzie można jej otrzymać za wydatki poczynione przez nauczycieli wiosną.

We wtorek wieczorem resort edukacji skierował do konsultacji projekt rozporządzenia umożliwiający dofinansowanie zakupu przez nauczycieli sprzętu do nauki zdalnej: akcesoriów komputerowych lub oprogramowania w wysokości do 500 zł. W piątek rano konsultacje się zakończyły.

Dofinansowanie będzie jednorazowe. Ma przysługiwać nauczycielom pracującym w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych, placówkach oświatowo-wychowawczych, placówkach kształcenia ustawicznego, placówkach kształcenia praktycznego, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i szkołach artystycznych. Można je otrzymać na sprzęt, oprogramowanie lub usługi kupione od 1 września do 7 grudnia na podstawie imiennego dowodu zakupu.

W opinii przesłanej do resortu przez ZNP podkreślono, że kwestia dofinansowania kosztów nauczania zdalnego powinna być uregulowana wiosną, bo to wtedy nauczyciele byli zmuszeni na swój koszt zorganizować sobie miejsce pracy. W związku z tym związek zaproponował, by dofinansowanie przysługiwało na sprzęt zakupiony od 19 marca.

ZNP zwraca też uwagę, że dodatek 500 zł powinni otrzymać wszyscy nauczyciele, także przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, bo oni też uczyli zdalnie. Domaga się też zwiększenia kwoty dofinansowania co najmniej do wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Również oświatowa Solidarność uważa, że kwota dodatku jest zbyt niska. W stanowisku opublikowanym na stronie napisano, że "jest to rozwiązanie prowizoryczne oraz nieadekwatne wobec wyzwań przed jakimi stoi środowisko edukacyjne w dobie szczytu zachorowań na SARS-CoV-2". Związek również podnosi kwestię pominięcia nauczycieli przedszkoli i oddziałów przedszkolnych.

W rozmowie z PAP rzecznik związku Monika Ćwiklińska poinformowała, że "S" podtrzymuje swoje stanowisko, choć projekt rozporządzenia zaopiniowała pozytywnie. "To dlatego, że podczas rozmowy z ministrem (w czwartek, PAP) dostaliśmy zapewnienie, że w sytuacji, gdy przedszkola też przejdą na zdalne nauczanie, to też takie wsparcie dostaną" – powiedziała.

W opinii Wolnego Związku Zawodowego "Forum-Oświata" zaznaczono, że za wyposażenie stanowiska pracy nauczyciela odpowiada pracodawca i niedopuszczalne jest, by przerzucać ten obowiązek na nauczycieli.

Jednocześnie wskazano, że żądanie okazania imiennego dowodu zakupu za już zakupiony sprzęt uniemożliwi uzyskanie refundacji poniesionych wydatków.

Związek zwrócił też uwagę, że wyznaczenie kilkudziesięciu godzin na konsultacje projektu rozporządzenia świadczy o "braku woli prowadzenia jakiegokolwiek rzeczywistego dialogu społecznego ze środowiskiem nauczycielskim". "Projekt rozporządzenia traktujemy wyłącznie w kategoriach działań propagandowych ministerstwa" – skwitował związek.

Do 29 listopada nauka w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych odbywa się zdalnie. W dalszym ciągu stacjonarnie prowadzone są zajęcia w oddziałach przedszkolnych szkół podstawowych i przedszkolach.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (4)

dodaj komentarz
y2767651
tak, oczywiscie, zdalne nauczanie w przedszkolu xD

czytaj: dostaniesz linki do przerobienia tego z wlasnym dzieckiem. W sumie do tego wystarczylby jeden nauczyciel na cala Polske. Tym bardziej, ze "uczniowie" sa praktycznie nieoceniani i nie jest weryfikowana ich wiedza.
prawnuk
Wynajęcie laptopa to wydatek ok 100 zł dziennie, 300 zł w tygodniu i 600 zł na miesiąc. Czy górnik kupuje kombajn by pracować w kopalni?
masekrut555
Kolejny teatr dzielenia ludzi.. owieczki nie widzą, że związki zawodowe współpracują z tubą propagandową rządową, mossadową i globalistyczną.. brat na brata, siostra na siostre, Słowianie sami się wyzabijają wedle rozkazów ich liderów..
meryt
masekrut555 "związki zawodowe współpracują z tubą propagandową rządową"

6.
Podać realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez:
podanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej,
umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom
masekrut555 "związki zawodowe współpracują z tubą propagandową rządową"

6.
Podać realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez:
podanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej,
umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform
14
Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, a dla mężczyzn do lat 60 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.
21.
Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy

21 POSTULATÓW Z 17 SIERPNIA 1980 ROKU

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki