Związki zawodowe na "śmieciówkach" - niedługo przepisy wejdą w życie

8 listopada w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych. Jego celem jest wprowadzenie prawa tworzenia i wstępowania do organizacji pracowniczych wszystkich osób świadczących pracę za wynagrodzeniem. 

Według wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku prawo do zrzeszania się powinien mieć każdy pracownik bez względu na formę zatrudnienia, dlatego też ustawa o związkach zawodowych wymaga nowelizacji. 

(fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM)

W uzasadnieniu czytamy, że nowela ma na celu umożliwienie tworzenia i wstępowania do związków zawodowych w szczególności osobom wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowa-zlecenie, umowa o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu, czy umowa o dzieło, oraz osobom prowadzącym jednoosobowo działalność gospodarczą (tzw. osobom samozatrudnionym) wykonującym pracę na rzecz danego podmiotu na podstawie umowy.

- To, co się dzisiaj dzieje, jest wynikiem naszych działań. Bardzo dobrze, że tak się dzieje, szkoda, że tak późno - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik prasowy "Solidarności" Marek Lewandowski.

Zmiana w ustawie o związkach zawodowych stanowi podstawę do wprowadzenia zmian w innych przepisach. "W konsekwencji przyznania prawa koalicji niezbędne jest wprowadzenie szeregu zmian przepisów w szczególności odpowiednich mechanizmów ochronnych wobec działaczy związkowych i członków organizacji związkowych niebędących pracownikami przed nierównym traktowaniem ze względu na przynależność związkową czy negatywnymi konsekwencjami z powodu pełnionej przez nich funkcji lub statusu związkowego, przede wszystkim z uwagi na fakt, że taka ochrona przysługuje działaczom związkowym i członkom organizacji związkowych będących pracownikami w rozumieniu kodeksu pracy" - czytamy w uzasadnieniu. 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 sel

Połowa górników pracuje w bieda firmach i nie ma świadczeń górniczych anie rent ani emerytur ani wypłat za pracę jak górnicy i związkom to nie przeszkadza...

! Odpowiedz
0 0 sel

Są tacy co na kopalniach przepracowali 25 lat tylko,że w bieda firmach, a po wypadku przy pracy mają problem żeby dostać chociaż 1000zł renty..

! Odpowiedz
3 6 ajwaj

Ukrainskie zwiazki w tym zawodowe zadaja tego juz za dlugo od PISa !!!
Zagozili konkretnymi krokami :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.