Związki chcą 600 zł podwyżki dla pracowników wojska, MON chce dać 200 zł

Podwyżki cywilnych pracowników wojska w tym roku i w latach następnych były we wtorek tematem spotkania przedstawicieli związków zawodowych cywilnych pracowników wojska z wiceministrem obrony Bartłomiejem Grabskim.

Związki chcą 600 zł podwyżki dla pracowników wojska, MON chce dać 200 zł
Związki chcą 600 zł podwyżki dla pracowników wojska, MON chce dać 200 zł (fot. Dariusz Gorajski / FORUM)

Związki chcą po 600 zł podwyżki, propozycja resortu to ok. 200 zł.

Wskazaliśmy wiele elementów, które powinny mieć wpływ na podniesienie wynagrodzeń w tym roku i w latach następnych - powiedział po spotkaniu Krzysztof Paluch ze Związku Zawodowego Militaria. Jak ocenił, ze strony MON jest wola podniesienia wynagrodzeń.

Według Marka Kazimierczaka ze Związku Pracowników Wojska Tarcza nie musi to być 600 zł, ale w żadnym wypadku nie może to być kwota, którą na razie proponuje resort. Obie strony mają swoje wartości do których zmierzają, wydaje się nam, że jesteśmy na dobrej drodze do porozumienia - podkreślił.

Paluch zapewnił, że związki mają wypracowane konkretne, konstruktywne propozycje niezwiększające wydatków budżetu MON, tak aby każdy pracownik otrzymał 600 zł podwyżki". "300 zł dla każdego w celu wyrównania inflacji i 300 zł do rozdysponowania w uzgodnieniu ze stroną społeczną" - dodał.

Związki stoją na stanowisku, że jeżeli do rozdysponowania będzie tylko taka kwota, jaką na początku zaproponowało ministerstwo, zostanie przeznaczona dla pracowników o najniższym wynagrodzeniu zasadniczym, aby nie było ono niższe niż 1850 zł. Dzisiaj te wynagrodzenia kształtują się w granicach 1500 zł.

Kazimierczak zwrócił uwagę, że obecny system wynagrodzeń nie łączy się z korzyściami związanymi ze stażem pracy - nowi pracownicy otrzymują np. 1850 zł, ci z długim stażem ok. 1500 zł, a resztę by i ich zarobki wyniosły 1850 zł wypłaca im się w postaci dodatków.

W wojsku jest ok. 43 tys. pracowników cywilnych, średnie wynagrodzenie to ok. 3200 zł brutto, ale - jak zaznaczają związkowcy - wlicza się tu znacznie wyższe płace np. specjalistów kryptologii, a ponad połowa zatrudnionych w MON zarabia ok. 2500 zł brutto, tj. 1800 zł na rękę. Nisko wynagradzani są np. pracownicy ochrony i zaopatrzenia i wykonujący proste funkcje techniczne.

Jesienią ub. r. przedstawiciele pięciu związków przedstawili propozycje autopoprawki do projektu budżetu MON, prosili tez o wsparcie prezydenta Andrzeja Dudę.

Związki chciały podwyżki o 600 zł brutto począwszy od tego roku i po 300 zł w kolejnych latach do roku 2020. Poprzedni rząd na podwyżki dla żołnierzy i pracowników wojska w roku 2016 przeznaczył 340 mln zł, z czego 125 mln zł miało trafić do zatrudnionych przez MON cywilów. Ówczesną propozycję podwyżki o 210 zł brutto związkowcy uznali za niewystarczającą.

Decyzje dotyczące podwyżek mają zapaść w połowie kwietnia, wcześniej w planie jest jeszcze jedno spotkanie MON ze związkowcami.(PAP)

brw/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Amber

Ty się chwalisz, czy się żalisz?

! Odpowiedz
2 0 ~Maru

Witam serdecznie,
wg. mnie praca jaka PCW (Pracownik Cywilny Wojska) jest dobra dla emerytów wojskowych lub współmałżonków żołnierzy w "Zielonych Garnizonach", gdzie nie ma innej pracy. Samodzielnie, bez dodatkowych świadczeń, nie da się z tych pieniędzy wyżyć. Nie mówiąc nawet o utrzymaniu rodziny. Ogromna odpowiedzialność za niewspółmierne wynagrodzenie. W dzisiejszych czasach wolny rynek oferuje dużo lepsze warunki pracy niż WP dla PCW (nawet ta przysłowiowa Biedronka).

Jeśli ktoś chce zarobić co najmniej przyzwoite pieniądze w wojsku (bez tzw. "pleców"), to nie pozostaje mu nic innego jak po prostu wstąpić do niego jako żołnierz. Jako PCW kariery finansowej na pewno nie zrobi...
Serdecznie pozdrawiam!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Karola

Pracuję w wojsku od 23 lat. Stażu pracy prawie 30 lat. Wynagrodzenie netto ok. 1850-1900zł ze wszystkimi dodatkami ( zas+premia,20% wysł, 5% od najn w tabeli,+dod szkodliwy oraz na II i iii zmianę. Fajnie co? Jak żyć p Ministrze?:'( Ale teraz po podwyżce:@ okupionej negocjacjach,rozmowami,spotkaniami niewiele lepiej. Wszyscy zwierzchnicy dochodzą do wniosku-czas było przywyknąć cywilu do takiego traktowania i opłacania. A jak się nie podoba, to dowidzenia-emeryt wojskowy już czeka.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~colo

Koledzy pracuję 20 lat w OWC W 2 RBlog warszawa dokładnie Skład Puszcza Mariańska i mam na pasku 1480 zł, bez żadnych pożyczek . po prostu cycki opadają !!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 3 ~OWC

pracuje już dłuższy czas w MON- ie a konkretnie w ochronie wojskowej , praca z bronią, dzień czy noc, święto czy nie to na kwitku jest 1480 zł, pieniądze porażka, jak za taką kasę wyżyć? w artykule napisali że średnia brutto 2500, autor tekstu chyba niema pojęcia co napisał bo na odcinku jak byk napisane jest 2033 zł brutto.człowieka krew zalewa, trepy odchodzą na emeryturę a następnie wracają z powrotem już jako cywile, oczywiście są zadowoleni z tego co MON żuci, ochłapy i taki trep emeryt siedzi zadowolony , i jemu podwyżki są niepotrzebne, bo przekroczy dochody to będzie musiał podatek większy zapłacić , a ty nasuwaj za miesięczną zapomogę, powinni pozwalniać wszystkich emerytów w MON-ie którzy blokują miejsca pracy, jak chcą pracować to niech zawieszają emerytury i pracują za takie same marne pieniądze , taka robota to tylko dla emerytowanych trepów, policjantów, czy strażników granicznych którzy odsłużyli swoje zarabiając nie byle jakie pieniądze, teraz biorą nie byle jakie emerytury i jeszcze miejsca pracy blokują

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~JAN

Pracownicy wojska też pracują przy remontach i modernizacji sprzętu przy ciężkich i skomplikowanych urządzeniach w różnego rodzaju warsztatach. dlaczego o nich się nie mówi?
ktoś musi naprawić to co żołnierz zepsuje .I co gro technologów i i różnego rodzaju specjalistów
pracuje za 1500 zł. A na fizycznych stanowiskach nie widać emerytów wojskowych bo trzeba
młotkiem napierdzielać za grosze. O JAKIM SIEDZENIU PRZY BIURKACH?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~pracownik

Pracownicy wojska naprawdę mało zarabiają i nie tylko siedzą za biurkami ,odpowiedzialność finansowa ogromna ...roboty bardzo dużo...odezwać też się nie można bo ........koniec pracy.Ten co nie wie to pisze głupoty...1500 zł to aż tak dużo a jeszcze trzeba dojechać do pracy...słodko nie jest....

! Odpowiedz
0 4 ~Dareq

zenada na miare Xxi wieku by czlowiek mogl byc nazywany pracownikiem za takie pieniadze

! Odpowiedz
0 10 ~len

Pracownicy cywilni wojska .Kto się z nimi liczy.Kto się nimi przejmuje.Na pewno nie ich bosowie ich interesuje tylko własny stan posiadania a reszta niech tyra za grosze albo szuka roboty na wolnym rynku.Niestety taka prawda i puki co bez zmian.

! Odpowiedz
2 3 ~anonymus

niech okradają nasz kraj pokolenie jest coraz bardziej świadome minie jeszcze kilka dekad i nie będzie kto miał na nich pracować zabraknie na emerytury , będziemy mieli druga Grecje dlatego myślcie o własnej przyszłości a rząd niech sobie dalej bierze.

! Odpowiedz
0 13 ~Obywatel

Dać im tyle podwyżki ile było inflacji od ostatniej podwyżki

! Odpowiedz
0 5 ~123

Jestem tego samego zdania, od 2008 roku nie było podwyżek, a dokument który normuje pensje pracowników wojska (PUZP) jest nierealny (pierwsze 7 kategorii zaszeregowań jest poniżej pensji minimalnej, a więc nie powinny istnieć albo powinny zostać zwiększone, str. 46 w/w dok.).
Zgodnie z tym co piszesz, pracownicy wojska powinni otrzymać procent składany w wysokości inflacji z wszystkich lat od 2008r. włącznie nawet wliczając w to deflację, co przekłada się na 19,67% pensji.
PS: Średnia pensja pracowników wojska netto to ok 1600-1700 netto.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 3 ~Rafał

Że co oni chcą dać tylko 200zł podwyżki za narażanie życia poszaleli to się nie dzieje na prawdę jeszcze trochę i całe wojsko się rozpadnie bo będą za mało płacili i kto POLAKÓW będzie bronił i ten cały POJEBANY RZĄD PS. WOLNOŚĆ SŁOWA

! Odpowiedz
10 10 ~joł

Od kiedy pracownik wojska naraża życie? Gdzie i kiedy? Za biurkiem, siedząc przed komputerem? Panie Adminie, dlaczego komentarz z wulgaryzmem nie jest zbanowany?

! Odpowiedz
2 7 ~123 odpowiada ~joł

Od kiedy żołnierz naraża życie w trakcie pokoju? (Nie wliczając w to nielicznych, którzy wyjechali na misję za co dostali 5x taką pensję + urlop + zwiększoną wysługę lat + dodatek do emerytury?)
Większość żołnierzy siedzi przy biurku tak jak pracownik wojska a bierze od niego prawie 3x taką pensję+ mieszkanie służbowe i emerytura po 15(aktualnie przyjmowani 25) latach.

PS: W czasie wojny pracownicy wojska również "walczą".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~pw odpowiada ~joł

nie wszyscy pracownicy wojska siedzą za komputerem,są wojskowe straże pożarne które uczestnicza w akcjach takich jak PSP,są pracownicy ochrony którzy pracuja przez 365 dni w roku,święta nocki,deszcz mróz upał i jeszczcze wiele zadań o których nie mogę napisać i przede wszystkim jest to praca z bronią

! Odpowiedz
0 0 ~Rafał

W Rządzie zarabiają więcej od tych co ich bronią Rząd według mnie powinien zarabiać tyle co teraz ich żołnierze a żołnierze powinni mieć ich pensje w Rządzie i tak nic się nie zmienia jak i w całej Polsce!!! PS.Wolność Słowa.

! Odpowiedz
0 2 ~fuuuu odpowiada ~joł

jak sie nie jest w temacie to lepiej sie nie wypowiadac. co maja powiedziec strazacy ktorzy pracuja jako cywile..bo wojskowa straz pozarna to inna bajka niz panstwowa...ani wojsko ani panstwowa straz pozarna...zrobili z nich cywili za 1800netto narazaja zycie! zabezpieczaja strzelania!! wiecznie szkolenia testy i mnostwo nerwow. pracownik wojska to nie tylko sprzatacz czy gosc za biurkiem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~pracownik-owc odpowiada ~joł

poczytaj o pracownikach OWC,pracują z kbk przez calą dobe,i maja i arkuszu zatrudnienia by 'za cene zycia i zdrowia' bronic posterunku. nie ZOLNIERZ! tylko pracownik oddzialu OWC. Dodam ze za 1430 mies,z wszystkimi dodatkami,tj nocnym i wyslugą lat.

! Odpowiedz
0 0 ~ada odpowiada ~joł

p.jol jest pan mocno nie doinformowany ,żeby mówić że pracownicy wojska nie narażają życia i zdrowia proszę się najpierw dowiedzieć co tak naprawdę robią. tych za biurkiem jest niewiele może p.Rafał się mocno zdenerwował.niech mi pan wierzy tu gdzie ja pracuję zginęło kilku pracowników na swoim stanowisku

! Odpowiedz
2 2 ~śmiech

Jak myślicie, które wpisy poniżej pochodzą od Żeni, Sacharycza czy innego Wani ?
Ja myślę że większość.

! Odpowiedz
0 0 ~Rafał

Mam takie samo zdanie.

! Odpowiedz
2 3 ~zawszezuśmiechem

proszę czytać ze zrozumieniem!!!

wspomniane podwyżki dotyczą PRACOWNIKÓW CYWILNYCH wojska, czyli być może jednego z Was, tutaj komentujących a być może jednocześnie pracujących w instytucjach MON.

Żołnierze nic nie otrzymają z w/w ewentualnych podwyżek.

! Odpowiedz
0 3 ~xXx

A o pracownikach wojska co przezbrajają amunicję , uzbrajają w zapalniki bojowe i naprawiają starą ( zalegającą amunicję w magazynach) nich t nic nie pisze , tylko piszą wszyscy że pracownik wojskowy siedzi z biurkiem , a proszę zobaczyć jw Stawy

! Odpowiedz
10 12 ~der

piękne towarzystwo jest deflacja to po pierwsze
złonierz vjak pies nie płaci zusu emerytem jet w wieku 45 lat i zarabia jako 40 latek 8 brutto - dajcie mu 1 tys podwyżki a nie 600 - przecież on tyra

nienawidzę polityków i polski to my płacimy na ich chore przywileje dno pis po sld psl DNO

! Odpowiedz
1 6 ~julka

tak o to politycy powodują, że ludzie zaczynają nienawidzić własny kraj i wyjeżdżać - sądząc po tym co się dzieje zjawisko to będzie się nasilać ... a światełka w tunelu brak ... smutne i przygnębiające

! Odpowiedz
2 2 ~żołnierz odpowiada ~julka

Naprawdę nienawidzisz swojej roSSji Sasza ?

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 4 ~darek

Szkodliwe zapasione wojsko nadaje się tylko do wy.ebania na szczaw. Tylko obrona cywilna może się do czegoś przydać.

! Odpowiedz
7 11 ~plutarch

Każda władza autorytarna hołubi służby mundurowe - bo to jest ten bat na społeczeństwo. Trzeba patrzeć policji i wojsku na ręce, szczególnie teraz.

! Odpowiedz
6 1 ~polak2

to znaczy będzie wojna.?

! Odpowiedz
2 3 ~plutarch

sprawdź, czy już ci się pod czupryną nie pali

! Odpowiedz
0 11 ~oko

Tak juz pomijajac kwoty podwyżki to bieda w tym kraju az piszczy. Z czego ma byc popyt na uslugi i towary ? Z pozyczek w obcych bankach ?

! Odpowiedz
1 3 ~07

mało ja bym dał 1600 zł

! Odpowiedz
0 5 ~ra

a zabral emerytom bo nie krzycz i cicho siedza!!!!

! Odpowiedz
0 2 ~Daffa odpowiada ~ra

Co z tymi emerytami. Akurat byly robione raporty i jest udowodnione, ze ta grupa spoleczna nie jest w naszym kraju najbiedniejsza. Moze maja malo w portfelach, ale kto im kazal brac telewizory i laptopy na raty dla wnuczka?

! Odpowiedz
0 2 ~Ja odpowiada ~ra

Pracownicy wojska nie mogą protestować dlatego nigdy nie widzisz ich na ulicach, górników, nauczycieli czy pielęgniarki co roku.

! Odpowiedz
0 1 ~jagoda odpowiada ~Ja

Cała prawda.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil