REKLAMA

Związek Banków Polskich chce zwolnienia kredytów inwestycyjnych z podatku bankowego

2021-08-03 14:48
publikacja
2021-08-03 14:48
Związek Banków Polskich chce zwolnienia kredytów inwestycyjnych z podatku bankowego
Związek Banków Polskich chce zwolnienia kredytów inwestycyjnych z podatku bankowego
fot. PaeGAG / / Shutterstock

ZBP postuluje m.in. wprowadzenie zwolnień w podatku bankowym dla kredytów dot. inwestycji czy finansowania programu „Europejski Zielony Ład”; bez tego banki nie będą w stanie finansować gospodarki na odpowiednim poziomie - powiedział we wtorek w Senacie prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

„Trwają pace nad uruchomieniem ważnych programów strategicznych w naszym kraju. Konieczne jest dostrzeżenie, że sektor bankowy wymaga niewielkich, ale ważnych interwencji, aby mógł brać udział w realizacji tych programów” – powiedział we wtorek Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów Publicznych w Senacie.

Pietraszkiewicz przedstawił postulaty Związku Banków Polskich.

„Po pierwsze, proponujemy, by z podatku bankowego zwolnić nowo udzielone kredyty inwestycyjne. Po drugie, proponujemy, aby do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć rezerwy i odpisy utworzone na kredyty, które zostały udzielone po 15 marca 2020 r., czyli na projekty covidowe. Po trzecie, proponujemy rozważenie obniżenia wagi ryzyka do 50 proc. dla ekspozycji zabezpieczonej hipoteką na nieruchomościach komercyjnych, w tym dla kredytów finansujących inwestycje zgodne z programem +Europejski Zielony Ład+. Po czwarte, proponujemy zwolnienie tych kredytów z podatku bankowego” – powiedział prezes ZBP.

Banki chciałyby także ulgi w składkach na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

„Proponujemy zamrożenie składki na BFG na okres kolejnych lat na poziomie z roku 2021, przy jednoczesnym przekazaniu połowy pobranego podatku bankowego na zasilenie tego funduszu” – powiedział Pietraszkiewicz.

Postulaty ZBP dotyczyły także banków spółdzielczych. Związek chciałby, aby bankom spółdzielczym zrekompensować straty, jakie ponoszą z tytułu obsługi kredytów preferencyjnych udzielonych w ostatnich latach. Według Pietraszkiewicza, ze względu na powiązanie tych kredytów ze stopami banku centralnego przynoszą one straty ok. 165 instytucjom spółdzielczym, które zajmują się ich obsługą. ZBP chciałby także, aby pojawiła się możliwość zabezpieczania kredytów udzielanych rolnikom na ziemi rolnej lub sprzęcie rolniczym.

„W 2020 r. spadek kredytów udzielanych w rolnictwie wyniósł ok. 33 proc. Sądziłem, że w tym roku sytuacja się poprawi, tymczasem obserwujemy dalsze spadki, nawet w stosunku do roku ubiegłego” – powiedział prezes ZBP.

Jak uzasadniał, bez zmian w podatku bankowym sektor bankowy w Polsce nie będzie w stanie brać udziału w finansowaniu gospodarki, bo zabraknie mu kapitałów. Według niego dla zwiększenia poziomu inwestycji w kraju potrzeba wzrostu akcji kredytowej o ok. 350 mld zł w trzy lata, czyli o 115 mld zł rocznie.

„Dla wsparcia inwestycji na kwotę 115 mld zł rocznie banki potrzebują zwiększenia kapitałów o 20 mld zł co roku. Te 20 mld zł to kwota 1,5 razy większa niż ubiegłoroczny zysk sektora bankowego” – powiedział prezes ZBP.

Dodał także, że ze względu na niski zwrot z kapitału banki nie mogą liczyć na uzyskanie wsparcia inwestorów.

„Jeśli idzie o efektywną stawkę opodatkowania, to dla banków wynosi ona 45 proc. Inne sektory gospodarki mają znacznie niższe stawki opodatkowania” – powiedział Pietraszkiewicz.

Autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
men24a
Prosić PiS aby komuś ulżył , hymmm. Przecież minister finansów jasno się wypowiedział. To tak jakby Biskupa czy Ojca Tadeusza poprosić o pomoc.


Siostry muszą nosić niepełnosprawne osoby na wyższe piętra a mają swój już swoje lata i coraz im ciężej, dlatego poprosili o wsparcie Ojca Dyrektora.  Ojciec Tadeusz Rydzyk odpowiedział
Prosić PiS aby komuś ulżył , hymmm. Przecież minister finansów jasno się wypowiedział. To tak jakby Biskupa czy Ojca Tadeusza poprosić o pomoc.


Siostry muszą nosić niepełnosprawne osoby na wyższe piętra a mają swój już swoje lata i coraz im ciężej, dlatego poprosili o wsparcie Ojca Dyrektora.  Ojciec Tadeusz Rydzyk odpowiedział na antenie Radia Maryja na prośbę dyrektorki toruńskiej szkoły, by pomógł zakupić windy dla niepełnosprawnych dzieci. - Gdyby słuchała rozgłośni, to by wiedziała, iż to radio potrzebuje wsparcia - skomentował całą sprawę redemptorysta z Torunia
Redemptorysta poradził dyrektorce, żeby nie liczyła na kogoś, a raczej sama coś zorganizowała.
demeryt_69
Banki nie będą w stanie finansować gospodarki na odpowiednim poziomie? To jeszcze większe zagrożenie niż widmo masowego odchodzenia specjalistów z budżetówki do sektora prywatnego :)

Powiązane: Podatek bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki