Zwalniani z Tesco chcą 2500 zł i 500 zł

Dodatkowych świadczeń w wysokości 2500 zł i 500 zł dla zwalnianych pracowników domagają się związkowcy od przedstawicieli Tesco - informuje portal dlahandlu.pl.

(FORUM)

Związkowcy złożyli postulat podczas ubiegłotygodniowego spotkania z przedstawicielami firmy w Krakowie. Dotyczyło ono zwolnień grupowych w polskim oddziale Tesco.

Z wyższego świadczenia – 2500 zł – mieliby skorzystać wszyscy zwalniani pracownicy. Dodatek w wysokości 500 zł powędrowałby na konta pracowników ze stuprocentową obecnością w pracy.
Przedstawiciele Tesco zadeklarowali, że odpowiedzą na postulaty do 8 października, kiedy zakończą się konsultacje.

Tesco o kolejnych zwolnieniach spowodowanych zamykaniem sklepów poinformowało związkowców we wrześniu. Tym razem likwidacja dotyczy dwóch placówek w Warszawie, a także po jednej w Bydgoszczy, Sosnowcu i Zabierzowie pod Krakowem.

Historia grupowych zwolnień w Tesco rozpoczęła się jeszcze wiosną. Redukcje, które potrwają do 31 października obejmą w sumie ponad 2 tys. pracowników – 1923 osoby zajmujące podstawowe stanowiska oraz 231 osób z nadzoru.

Prawo pracy gwarantuje zwalnianym grupowo pracownikom także:

  • jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony w Tesco Polska sp. z o.o. krócej niż 2 lata
  • dwumiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony w Tesco Polska sp. z o.o. od 2 do 8 lat
  • trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony w Tesco Polska sp. z o.o. ponad 8 lat

Zlikwidowane zostanie ponad 30 sklepów sieci Tesco. Część z nich – w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Lublinie zamierza przejąć Kaufland.

Na tym kłopoty pracowników polskiego oddziału Tesco mogą się jednak nie skończyć. W ubiegłym tygodniu Bloomberg poinformował, że zarządzający firmą coraz poważniej wycofanie się z Polski. Wszystko przez fatalne wyniki finansowe. W ubiegłym roku Tesco zanotowało w naszym kraju 11 mln funtów (ok. 54 mln zł) straty.

Marcin Kaźmierczak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
25 49 kuba_rzeszowiak

Każda niedziela wolna dzięki Solidarności i PIS

! Odpowiedz
4 16 meryt

"Biedronka otworzyła w I półroczu 27 nowych lokalizacji i zamknęła 11 (16 sklepów netto). Na koniec czerwca w sieci działało 2916 placówek."

"18 sty 2019 - Już niedługo nowe sklepy Kaufland zostaną otwarte we Wrocławiu, Lublinie, Nowym Sączu i Gliwicach"

"Obecnie to przede wszystkim małe sklepy zlokalizowane na terenach wiejskich, gdzie emigracja mieszkańców do miast oraz za granicę spowodowała spadek liczby potencjalnych klientów. Ponadto, wyzwaniem dla małych sklepów jest ekspansja dyskontów i proximity supermarketów do miejscowości gminnych – część klientów kalkuluje, że bardziej opłaca im się dojechać kilka kilometrów do takiego sklepu i zrobić w nim kompleksowe zakupy, inni mają takie sklepy po drodze z pracy w większej miejscowości.

Zdaniem eksperta firmy PMR w przyszłości należy spodziewać się także redukcji liczby sklepów w miastach – obecnie jest ich zwyczajnie za dużo, często zdarza się, że przy jednej ulicy znajduje się co najmniej kilka placówek, często nawet jednej sieci.

- Wyzwaniem jest także rozwój sklepów przy stacjach benzynowych, dodatkowo wsparty przez zakaz handlu w niedzielę. Ich oferta jest coraz szersza, coraz częściej pojawiają się także artykuły świeże. Warto podkreślić, że sklepy przystacyjne nie są zaliczane przez GUS do kategorii sklepów ogólnospożywczych. Z kolei inne formaty wydają się dochodzić do ściany – liczba hipermarketów najprawdopodobniej zatrzyma się na liczbie ok. 500, liczba otwarć dyskontów utrzymuje się na poziomie powyżej 100 placówek rocznie, ale z tendencją malejącą, a supermarkety z jednej strony rosną dzięki ekspansji sklepów typu proximity (Dino, Stokrotka, Delikatesy Centrum, Polomarket), z drugiej strony problemy przeżywają sieci dużych powierzchniowo supermarketów (postępowanie sanacyjne w sieci Piotr i Paweł, spadek liczby supermarketów Tesco i Intermarche) – wylicza Bartosz Bolecki."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
37 28 search

Teraz beda mogli dluzej odpoczywac dzieki PIS. Markety kwitna jak gdzyby bo jest 500+, Tesco nie wytrzymalo konkurencji biedronki. Dewaluacja zlotysza, wzrost pensji min spowoduje zahamowanie wzrostu budowanych marketow. Ale PIS pomoze , cos wymysli a w najgorszym wypadku PIS podsunie ci ide by kobieta zrobila sobie stadko dzieciokow i brala extra i do tego emerytyra 4+

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 9 meryt odpowiada search

search "Teraz beda mogli dluzej odpoczywac"

Dla chcącego i z inicjatywą jest możliwość zostania współwłaścicielem sklepu...

"Jeśli właściciel ... sklepu chce prowadzić sprzedaż w niedziele i święta, musi tylko doprowadzić do tego, by ... zostali wspólnikami"

! Odpowiedz
13 19 hrabiag41 odpowiada search

search ! . Poszukaj prawdy! Samodzielnie, bez podpowiadaczy z TVN.

! Odpowiedz
15 19 search odpowiada meryt

To zaloz sklep i zostan wspolnikiem ojca rydzyka bo on moze handlowac w kazda niedziele.A poza tym niech prezes pokaze jak sie to robi, on wie najlepiej

! Odpowiedz
8 0 meryt odpowiada search

search: "To zaloz sklep i zostan wspolnikiem"

Jest wiele grup społecznych, które są wspólnikami (nie w sklepach), pracownikami w zawodach, które od dawna nie pracowały w niedziele, rentierami...

search: "ojca rydzyka bo on moze handlowac w kazda niedziele".

Nie trzeba, abyś był jego wspólnikiem, jest wiele innych sklepów, w których możesz zostać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 9 search odpowiada meryt

Idz ze swoim przekazem do patologi podworkowej i budki z piwem, przekonaj beneficjentow tranferow socjalnych by zakladali sklepy i handlowali w niedziele. ja to ma w powazaniu bo od 10 lat podatkow poza ryczaltem i VAT nie place.

! Odpowiedz
1 0 meryt odpowiada search

search: "Teraz beda mogli dluzej odpoczywac"
search: "by zakladali sklepy i handlowali w niedziele."

Jak dłużej odpoczywają to nie zakładają.

search: "ja to ma w powazaniu bo od 10 lat podatkow poza ryczaltem i VAT nie place."

Płacisz:
- akcyzę,
- pośrednio podatek od nieruchomości,
- być może pośrednio cło.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.