Zwalczanie gotówki nie wyeliminuje szarej strefy

główny analityk Bankier.pl

W Europie trwa wojna. Wojna z gotówką. Rządy kolejnych państw wprowadzają lub obniżają limity płatności gotówkowych. Wszystko pod pretekstem walki z szarą strefą, terroryzmem i przestępcami. Tyle że oficjalne powody walki z gotówką nijak mają się do stanu faktycznego.

Najbardziej drakońskie prawo zwalczające obrót gotówkowy w ubiegłym roku wprowadziła Francja. Od 1 września 2015 roku limit płatności gotówkowych został obniżony z 3.000€ do zaledwie 1.000 euro. Dodatkowo od 1 stycznia 2016 r. rządowa agencja zajmująca się praniem brudnych pieniędzy (Tracfin) będzie zawiadamiana o każdej osobie, która w ciągu miesiąca wypłaci w gotówce ponad 10 000 euro. Służbom celnym trzeba będzie zgłaszać fizyczny transfer dóbr – np. gotówki lub złota - o wartości ponad 10 000 euro.

(YAY Foto)

Francuski minister finansów Michel Sapin stwierdził, że obniżenie limitów płatności gotówkowych ma na celu walkę z praniem brudnych pieniędzy oraz finansowaniem terroryzmu. Kilka tygodni po wejściu w życie antygotówkowego edyktu islamscy terroryści przeprowadzili w Paryżu serię zamachów, zabijając 130 ludzi.

Szara strefa to nie wina gotówki

Obok terroryzmu, prania brudnych pieniędzy i finansowania przestępców gotówka jest jeszcze regularnie obwiniana o tworzenie szarej strefy. To teza, której nie da się obronić w zestawieniu z faktami. Co więcej, często to właśnie państwa najmocniej zwalczające gotówkę charakteryzują się najwyższym udziałem szarej strefy w gospodarce.

Kraj

Szacunkowy udział szarej strefy w PKB

Limit płatności gotówkowych (w €)

Bułgaria

31%

5112

Litwa

28%

brak

Estonia

28%

brak

Grecja

24%

1500

Polska

24%

15000

Słowenia

23%

brak

Węgry

22%

brak dla osób fizycznych

Włochy

21%

1000

Hiszpania

19%

2500

Portugalia

19%

1000

Belgia

16%

3000

Czechy

16%

14000

Słowacja

15%

5000

Szwecja

14%

brak

Islandia

14%

brak

Niemcy

13%

brak

Dania

13%

1340

Finlandia

13%

brak

Francja

10%

1000

Wielka Brytania

10%

brak

Holandia

9%

brak

Austria

8%

brak

Szwajcaria

7%

brak

Źródło: F. Schneider, J. Kepler, Eurostat, A.T. Kearney, Bankier.pl

Wśród 10 europejskich krajów o niskim udziale szarej strefy w gospodarce tylko w dwóch (Dania i Francja) istnieją limity dla płatności gotówkowych. Za to w 10 krajach o wysokim udziale nieoficjalnej gospodarki aż w sześciu wprowadzono ograniczenia w płaceniu gotówką.

W obu grupach istnieją wyjątki. Są kraje usilnie zwalczające gotówkę, gdzie szara strefa stanowi margines. Są też państwa z wysokim udziałem szarej strefy, gdzie nie stosuje się limitów gotówkowych. W mojej ocenie powyższa tabela pozwala na wysunięcie następujących wniosków:

  1. Nie istnieje korelacja pomiędzy wielkością szarej strefy a limitem płatności gotówkowych
  2. Wprowadzenie ograniczeń w płaceniu gotówki nie prowadzi do ograniczenia szarej strefy
  3. W europejskich państwach o niskim udziale szarej strefy z reguły nie występują ograniczenia płatności gotówkowych.

To państwo tworzy szarą strefę

Szara strefa to ukryta przed państwem uczciwa działalność gospodarcza. Z reguły ludzie ukrywają się przed aparatem administracyjnym, gdy ten staje się nadmiernie represyjny. Szara strefa jest ucieczką przed nadmiernym opodatkowaniem, skarbową represją i wszechwładzą urzędników mających zbyt dużo uznaniowości w interpretacji nieprecyzyjnych i skomplikowanych przepisów prawnych.

Im więcej regulacji, ustaw, rozporządzeń, nakazów, zakazów i niejasności, tym większa jest szara strefa. Europejskie statystyki wskazują, że ludzie godzą się nawet na wysokie podatki (Francja, Holandia, Austria), jeśli są przez państwo traktowani uczciwie. W krajach, które z definicji traktują swoich obywateli jako złodziei i oszustów (Grecja, Polska, Włochy) szara strefa jest bardzo popularna.

I nie zmienią tego żadne restrykcje ograniczające obrót gotówkowy. Antygotówkowe ukazy nie zlikwidują także problemu oszustw podatkowych dokonywanych w Polsce na wielką skalę przez zorganizowane grupy przestępcze wyłudzające VAT. Jak zauważył szef Związku Pracodawców Polskich karuzele VAT-owskie oraz unikanie CIT-u odbywa się przy pomocy przelewów bankowych, a nie ciężarówek gotówki.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Marcin

ludzie ! opamiętajcie się ! a jak trzeba to leczcie ! https://www.ecb.europa.eu/stats/money/euro/circulation/html/index.en.html

! Odpowiedz
0 3 ~kassandr

Tu nie chodzi o szarą strefę, tylko absolutną kontrolę banksterów nad resztą. Jak w doniesieniach sprzed 15 lat z Bliderbergu padało o planach ograniczenia gotówki to się wyśmiewano 'ze zwolenników teorii o NWO' - a teraz okazuje się, że mieli racje. Niedługo chipy dla każdego - też dla naszego bezpieczeństwa i wygody. Auta już przymusowo mają.
Ps. bez gotówki cypryjskie konfiskaty będzie można robić w 5s od ręki. Wychodzi, że Orwell był optymistą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~azet

"Im więcej regulacji, ustaw, rozporządzeń, nakazów, zakazów i niejasności, tym większa jest szara strefa."

"W krajach, które z definicji traktują swoich obywateli jako złodziei i oszustów szara strefa jest bardzo popularna."

Powyższe zdania każdy zakuty urzędniczy łeb powinien oglądać codziennie w miejscu pracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~niepelnosprawny_org

wiele krajow nie ma limitow przeciez

! Odpowiedz
0 5 ~ferdek

Kiedy na biało już nie da rady, to ludzie idą na szaro. Gdzieś jest granica.

! Odpowiedz
0 13 ~Aga

Pan Kolany ma u ,mnie najwyzsze notowaniia z calej palety redakcyjnej Bankiera. Zawsze mowi prawde, nie pisze artykulow pod dyktando, nie podlizuje sie elitom oraz nawet nie probuje byc politycznie poprawnym, jak niektorzy jego koledzy. AAA+++

! Odpowiedz
6 0 ~plazowicz

Narzędziem do walki są sprawne sądy błyskawicznie orzekające zabezpieczenia, surowe prawo, poręczna skarga pauliańska, sprawny, wyposażony w odpowiednie uprawnienia i wynagradzany jedynie za skuteczność komornik, syndyk, GIIF, CBA, ABW, policja itd.

! Odpowiedz
0 7 ~max

hahaha walka z szarą strefą z góry jest przegrana przez jakiekolwiek państwo, a bezmózgie małpy wykonujące rozkazy i stosujące pseudo prawo są tylko małpami i niczym więcej i niech nazywają się jak chcą GWB, BCA, KGB itp...

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 1 ~emef

Z treści artykułu wynika, że wprowadzane w ciągu kilku ostatnich lat ograniczenia w płatnościach gotówkowych spowodowało powstanie szarej strefy we Włoszech w latach 70-tych XX wieku.
Mój pięcioletni syn nie popełnia takich błędów logicznych. Ma szanse dostać wierszówkę na bankier.pl?

! Odpowiedz
2 14 ~Arti

A wiecie dlaczego banki tak bardzo promują płacenie smartfonem? Bo wszczepianie czipów byłoby zbyt rewolucyjne, więc trzeba na razie zastosować półśrodek.

! Odpowiedz
2 1 ~silvio_gesell

Przecież wystarczy mieć czip w karcie, co ty za bzdury opowiadasz. Banki od dawna maja informacje co, gdzie i za ile kupujesz, nie potrzebują do tego telefonów mobilnych, ani tym bardziej czipów. Promują smartfony, bo wydawanie kart jest drogie.

! Odpowiedz
0 2 ~silvio_tell_me odpowiada ~silvio_gesell

ten chip w karcie jest monitorowany i stale wpięty do sieci?

! Odpowiedz
1 0 ~noe odpowiada ~silvio_gesell

Akurat co kupuję, to niekoniecznie, bo paragonu lub faktury nie widzą. Reszta jest prawdą.

! Odpowiedz
1 0 ~silvio_gesell odpowiada ~silvio_tell_me

Smartfon jest wpięty do sieci i może wysyłać położenie, karty płatnicze tego nie robią. Ale co z tego, jeśli jest to zupełnie dobrowolne? Aplikacje nie mogą wysyłać danych lokalizacyjnych do banku bez wiedzy użytkownika - takie są przynajmniej ograniczenia na obecnych telefonach.

! Odpowiedz
0 3 ~waldek

Już w 2008 roku powstała w NBP odpowiednia grupa robocza. Oto dokument pt:
"OBRÓT BEZGOTÓWKOWY – ZALETY I KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z JEGO UPOWSZECHNIENIA "
(http://docplayer.pl/823580-Narodowy-bank-polski-departament-systemu-platniczego-grupa-robocza-ds-programu-obrotu-bezgotowkowego.html).

Kadencja Belki kończy się, musi więc przed swoimi mocodawcami (zagranicznymi) wykazać się.
Przyjęto więc taki o to program "PROGRAM ROZWOJU OBROTU BEZGOTÓWKOWEGO W POLSCE NA LATA 2014 – 2020".

W komunikacie NBP napisano:
"Narodowy Bank Polski wspiera „Dzień bez płacenia gotówką”, który będziemy obchodzić po raz pierwszy w Polsce już w najbliższy wtorek, 5 kwietnia. Akcja ta jest elementem paneuropejskiej kampanii „No Cash Day”, która uzyskała patronat Parlamentu Europejskiego. Idea, aby jednego dnia w roku płacić wyłącznie bezgotówkowo, jest zapisana również w Programie Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2014-2020. "

"- Liczymy, że udział w tej inicjatywie dla większości z nas nie będzie tylko jednodniowym eksperymentem i że płacenie bez użycia gotówki stanie się naszym codziennym i powszechnym doświadczeniem. Obrót bezgotówkowy niesie ze sobą szereg wymiernych korzyści dla wszystkich uczestników rynku płatniczego. Dla gospodarki i państwa oznacza nie tylko istotną redukcję kosztów obsługi płatności, ale także pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy, większą przejrzystość życia gospodarczego oraz niwelowanie szarej strefy. (...) – mówi Adam Tochmański, dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego."

---

Co gorsze nowy minister finansów Morawiecki też promuje ideę "Poland free of cash... Zapisał to nawet w swojej strategii...
Jak widać nieważne, PO czy PiS, koło toczy się dalej.

Ciekawie o eliminacji gotówki pisze na swoim blogu Trader 21

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~p23

Wiedziałem że belka to szemrany gość.

! Odpowiedz
11 1 ~zerro

...artykuł sponsorowany przez kartele wszelakiej maści;)

! Odpowiedz
0 2 ~p23

Jasne, największy sponsor to drukarnia banknotów :)

! Odpowiedz
0 15 ~p23

Jestem bardzo mile zaskoczony. Kolany, bardzo dobry rzeczowy artykuł, z bardzo dobrym komentarzem.

! Odpowiedz
0 20 ~TKM-spieprzać

" To państwo tworzy szarą strefę!
Szara strefa to ukryta przed państwem uczciwa działalność gospodarcza. Z reguły ludzie ukrywają się przed aparatem administracyjnym, gdy ten staje się nadmiernie represyjny. Szara strefa jest ucieczką przed nadmiernym opodatkowaniem, skarbową represją i wszechwładzą urzędników mających zbyt dużo uznaniowości w interpretacji nieprecyzyjnych i skomplikowanych przepisów prawnych."
!!! 100% RACJI !!! Dokładnie TAK jest !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 42 ~Realista

Konsekwencją eliminacji gotówki będzie:
- eldorado dla banków - wprowadzenie ujemnych stóp procentowych i brak możliwości wypłaty gotówki w celu uniknięcia ujemnych stóp zwrotu. Będziemy płacić bankom za "przywilej" przechowywania pieniędzy. Spowoduje to oczywiście chwilowy wzrost konsumpcji, ludzie będą więcej wydawać aby realnie nie tracić - nowa forma hiperinflacji jeszcze dotąd nie znanej.
- gwałtowny wzrost cen surowców, ziemi, nieruchomości - spowodowany ucieczką kapitału z ujemnie oprocentowanych depozytów. Tym samym zwiększenie opłat, marż i prowizji banków udzielających kredytów.
- pełna kontrola i inwigilacja Państwa,
- podwyższenie podatków - brak możliwości ich ominięcia dla pracowników i małych firm (duże firmy znajdą obejście).
Dla młodych proponuję poczytać o hiperinflacji (np. Niemcy 1923 - banknoty tańsze od tapety, banknot 10 mld marek, Węgry 1946 - banknoty porzucone na ulicy niczym śmieci, Jugosławia 1946 - banknot 100 trylionów, gdzie trylion to jedynka z 18 zerami, a inflacja wyniosła 41 900 000 000 000 000 (41,9 biliarda) % w skali miesiąca, Zimbabwe 100 bilionów dolarów, Polska lata '80 inflacja 600%)
W przypadku eliminacji gotówki zajdą dodatkowe zjawiska dotąd nieznane. Nie będzie trzeba dodrukowywać pieniędzy o coraz to wyższych nominałach. Pieniądze będą po prostu traciły na wartości z dnia na dzień.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 ~TKM-ALLELUJA

Oczywiście wszystko dla naszego dobra, dla narodu ludzi pracy ! Dla POLAKÓW !
Przed kontrolą uciekają oczywiście wszelkiego rodzaju oszuści, spekulanci (np.gruntami), terroryści, naciągacze, złodzieje ! Aby tego uniknąć należy wzmocnić środki kontroli, szeregi urzędników, wskrzesić Służbę Bezpieczeństwa, ORMO i w każdym domu zainstalować urządzenia nagrywające !
Bua ! Ha ! Ha ! Ha !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~anymous odpowiada ~TKM-ALLELUJA

oraz pierwszego dymokratę tow. rzęchlińskiego;)

! Odpowiedz
3 2 ~silvio_gesell

1) mylisz sie, przy ujemnych stopach depozytariusz płaci kredytobiorcy, a nie bankowi. Banki żyją ze spreadu, a nie z odsetek.
2) racja, ujemne stopy doprowadzą do wzrostu cen ziemi. Na szczęście jest na to prosta rada - podatek od wartości ziemi, który nie tylko jest najmniej szkodliwym gospodarczo podatkiem, to pozwala zlikwidować wszystkie inne, kosztowne w zbieraniu podatki, w tym opodatkowanie pracy
3) państwo potrzebuje masowej kontroli i inwigilacji obywateli tylko z powodu opodatkowania pracy, które przy opodatkowaniu wartości ziemi nie będzie już potrzebne
4) jak wyżej

Hiperinflacja nie jest możliwa jesli populacja sie zmniejsza.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Realista odpowiada ~silvio_gesell

1) to tak jakbyś powiedział, że obecnie bank nie płaci odsetek od lokat tylko kredytobiorcy płacą depozytariuszom... Banki pośredniczą pomiędzy jednymi i drugimi i na tym zarabiają. Jeżeli już to banki żyją z różnicy czyli właśnie z odsetek, a do tego z prowizji, opłat, ubezpieczeń, itd.
2) czyli tak jak napisałem - wzrost opodatkowania
3) dziwna teoria...

Pisałem o nowej formie hiperinflacji dotąd nie znanej. Nie będzie to zwiększanie nominałów pieniędzy jak dotąd ale zasada będzie podobna. W czasach hiperinflacji ludzie szybko wydawali pieniądze aby cokolwiek za nie kupić, bo ceny rosły z dnia na dzień a nawet w ciągu tego samego dnia.

Przy braku fizycznej gotówki i ujemnych stopach, scenariusz może wyglądać np. tak: Otrzymujesz pensje 5000zł. Ceny pozostają niezmienne ale:
- po miesiącu twoje 5000zł topnieje z powodu ujemnych stóp i zostaje ci 4900,4800 lub 3000 w zależności od ustalonych stóp - taka odwrócona hiperinflacja. Szczerze wątpię, że będziesz wtedy trzymać pieniądze w banku, kupisz ziemię, nieruchomość, cokolwiek i zapłacisz grzecznie podatek w praktycznie KAŻDEJ!!! wysokości.
- bank wprowadza opłaty za przelewy przychodzące (patrz np.: Hiszpania, Francja)
- nie będzie kont za 0zł, bo po co? Przecież i tak nie masz wyjścia i musisz korzystać z usług jakiegoś banku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~silvio_gesell odpowiada ~Realista

Tak, twoja odwrócona "inflacja" jest jak najbardziej prawdopodobna. Ale jest zdecydowanie lepsza niż inflacja zwykła bo:
- nie uprzywilejowuje pracodawcy względem pracownika (przy inflacji konieczne jest ciagłe ubieganie o podwyżkę),
- niepotrzebny jest deficyt budżetowy (brak podaży pieniądza),
- ceny sa stałe i ich zmiany wynikają z sezonowości - łatwiej określić co jest tanie a co drogie

Taka "inflacja" będzie wtedy gdy realna stopa procentowa będzie ujemna. I coraz wiecej ekonomistów sie zgadza z takim stwierdzeniem ze to do tego daży, gdyż pieniadz musi odzwierciedlać rynek dóbr materialnych, które naturalnie sie starzeją.

Podatek od wartości gruntu może być znacząco niższy gdyby zastąpić nim podatek dochodowy, gdyż nie zniechęca do pracy, wiec nie ma potrzeby świadczeń dla bezrobotnych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 19 ~Juuhu

Za posiadanie więcej jak 20zł gotówki ciupa na 48dni i obcięcie jednego ucha.Na ulicy zaraz zobaczymy takich gagatków.....bossów szarej strefy.
A dla Mario Draghi peany wdzięczności .Naszego zbawiciela finansów strefy Euro.Co miesiąc
drukuje góry forsy 85mld euro dla biednych banków.

! Odpowiedz
0 9 ~md71

Szacowanie szarej strefy to jak przysłowiowe wróżenie z fusów.
Ja np. szacuję szarą strefę u nas na 10% i cóż? Kłamstwa nie ma a wykresy wyglądają zupełnie inaczej - PKB również, jak i dług publiczny wliczany do PKB i % jego udziału.
Mimo, że niewątpliwie szara strefa istnieje, to jest to aktualnie narzędzie do manipulacji dla rządzących.

A dla mnie walka z gotówką to bardziej ukłon w stronę banksterów niż walka z szarą strefą.
Ostatnio słyszałem, że ci co wyłudzają zwroty VAT w mln/mld są w zasadzie nie do ruszenia, przez powiązania polityczne. Ma to sens: normalnego podatnika zaraz przy okazji zwrotu VAT czeka kontrola skarbowa to jakim cudem wyciekają te miliardy rocznie? Znaczy tym 'uprzywilejowanym' zwracają i nie zadają pytań.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 16 ~Łowca_Lemingów

Gotówka to wolność, płatność elektroniczna to inwigilacja. Niech aparat skarbowy będzie sprawny, wystarczy.

! Odpowiedz
0 3 ~stan

Które dane są prawdziwe te przytoczone przez Pana czy te przytoczone przez Pana koleżankę artykuł wyżej . Różnica jest zanaczna !!!!!

! Odpowiedz
6 8 ~Mateusz

Jeśli chce się pokazać, że limit płatności gotówkowych nie wpływa na szarą strefę, to trzeba użyć wykresu który obrazuje zmiany w limicie i w udziale szarej strefy, bo w krajach skandynawskich zawsze jest mniejszy odsetek, więc ten wykres nic nie pokazuje i jest manipulacją mającą na celu potwierdzenie tezy autora.

! Odpowiedz
1 4 ~Tales_z_Onetu

Widzę poważną niekonsekwencję.Z jednej strony rządy chcą walczyć z gotówką,a z drugiej banki centralne zrzucać pieniądze helikopterami.Zostaje więc możliwość zrzutu kart przedpłaconych(ale jak skoro anonimowych też nie chcą?) lub książeczek czekowych(ale proszę nie tak ciężkich jak książeczki do nabożeństwa, bo spowoduje to znaczne straty wśród przyszłych ich konsumentów).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~silvio_gesell

Likwidacja gotówki pozwoli bankom centralnym obniżyć stopy poniżej zera. Skutkiem czego cena ziemi wystrzeli w kosmos. Aby utrzymać cenę ziemi w ryzach i ograniczyć spekulację rządy wprowadzą podatek od wartości gruntu (LVT). A to z kolei pozwoli zlikwidować opodatkowanie pracy, dzięki czemu wszyscy będziemy pracowali w szarej strefie.

Reasumując: likwidacja gotówki prowadzi ostatecznie do zwiększenia szarej strefy, a nie zmniejszenia - i bardzo dobrze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 14 ~to_ja

konrtrola gotówki to b@@lszewicka wymówka
chodzi o kotrole dlugu a w zasadzie dluznika

! Odpowiedz
0 12 ~przedszkolak

Prawdopodobnie istnieje kilka rodzajów szarej strefy z których niektóre są wyjątkowo szkodliwe państwu ale są też i takie które w znaczący sposób przyczyniają się do wzrostu PKB. Bo jak zakwalifikować pracę sezonową np. zbieranie owoców, warzyw. Jest to praca na przysłowiową gębę gdzie pracodawca (rolnik - plantator) nie zatrudnia ludzi legalnie, nie odprowadza do urzędu skarbowego, ZUS, nie ubezpiecza. Rolnik - typowa rodzina 4 osobowa nie jest w stanie zebrać wszystkich plonów które może wyprodukować w gospodarstwie o areale już od co najmniej 1ha dlatego zatrudnia dodatkowe osoby jako pomoc. Każda z dodatkowo zatrudnionych osób powoduje większą ilość towaru na rynku. W skali kraju daje to setki ton dodatkowo zebranego produktu. Produkt jest mrożony (zazwyczaj odbiorca niemiecki kupuje mrożonkę) i płaci co jest dodatkowym dochodem dla zamrażalni. Zamrażalnia traktując jako dodatkowy dochód może zainwestować pieniądze w rozbudowę linii a to zazwyczaj wiąże się z zatrudnieniem pracownika (już legalnie). Czyli można powiedzieć że kilka miejsc pracy w szarej strefie wytwarza jedno lub kilka legalnych miejsc pracy. Nie wiem czy ktokolwiek pokusił się o jakiekolwiek analizy i przedstawienie w liczbach tego rodzaju szarej strefy ale podejrzewam że są to ogromne pieniądze i zyski dla państwa także.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 ~podatnik

Szara strefa jest odpowiedzią na zbyt duże (lub zbyt skomplikowane) systemy podatkowe. To chyba starożytni Rzymianie mówili, że podatników trzeba strzyc jak owce. Obecne systemy podatkowe raczej przypominają rzeź niewiniątek. Np. urzędnicy myślą, że jak przywrócą VAT 22% to wpływy z tego podatku spadną. Jednocześnie od kilku lat chyba i tak wpływy z VAT spadają... Paranoja

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~Mateusz odpowiada ~podatnik

Nie tylko, uważam, że to głównie wynika z mentalności, a że Polacy to cwaniacy to i u nas szara strefa jest stosunkowo wysoka.

! Odpowiedz
3 22 ~Cootz

Dokladnie. Szara strefa wiec nie jest miara oszukiwania Panstwa przez Obywatela, ale Obywatela przez Panstwo.

! Odpowiedz
2 1 ~hehe

a propos bitkojna,
Postawienie sieci o równej mocy obliczeniowej od zera - kosztowałoby obecnie jjakieś 0,5 mld dolarów. Do krytyków bitkojna: naprawdę uważacie, że wielkie firmy wyłączą ten biznes, którego infrastruktura kosztuje krocie?

! Odpowiedz
3 1 ~JA6969

A jak będę miał ochotę za S klase zapłacić gotówkoą to co? Nie przyjmą???

! Odpowiedz
2 6 ~Mason

S klasą jeżdżą tylko wieśniaki

! Odpowiedz
0 14 ~Eryk

A dla czego mam celnym mówić ile mam blachy przy sobie przecież wszędzie słyszę że to przeżytek i nic nie wary złoty metal więc po co go porównywać z wszechmogącym bardzo wartościowym drukowanym papierem ???

! Odpowiedz
0 4 ~GreedisGood_pl

Walka jest nie tylko z gotówką jak widać, ale i z rajami podatkowymi, niedługo nie będzie możliwy żaden transfer pieniędzy bez pozostawienia śladu, budżety państwa zarobią kokosy bo szara strefa będzie powoli znikać
http://greedisgood.pl/panama-papers-przyczyny/

! Odpowiedz
3 1 ~andytown

Drogi Panie Autorze,,,

limity działają od jakiegoś czasu, ale przeważnie ich zaostrzenie to ostatnie 2 lata. Zamachowcy w okresie przygotowania mogli korzystać z gotówki zgromadzonej przed wprowadzeniem gotówki.

Istnieje silna korelacja pomiędzy % transakcji bezgotówkowych a wielkością efektywną opodatkowania. Tak więc wnioski z tego artykułu są bardzo naiwne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 ~gość1

Oddajmy gotówkę i przeprowadźmy się do Kima do Korei . Kurcze , możemy to mieć u siebie .

! Odpowiedz
1 18 ~talar

Różne już płaciwa bywały w historii ludzkości. Ludzie bez "państwa" dadzą sobie radę , "państwo" bez ludzi nie. Czy to tak trudno zrozumieć. Był już: bismark, car, PRL, takie czy inne cesarstwo....okupacje były.... i co ? Jajco. :))))))))

! Odpowiedz
3 20 ~LinuxMint_17_3_User

My z żoną na każde urodziny od szeregu lat kupujemy sobie po uncjowej złotej monecie. Fakt w poprzednich latach trochę przepłaciliśmy ale suma Sumarom. kupujemy od czasu jak była uncja poniżej $200 dolarów. A najmłodsi nie jesteśmy tak że uzbierało się tego trochę. A jaki sen mamy spokojny. Polecamy!

! Odpowiedz
11 6 ~aa

W domu to trzymasz czy w banku albo zakopane ?
jak masz tego kilogram, to nawet uciekac z tym nie dasz rady

! Odpowiedz
1 10 ~LinuxMint_17_3_User odpowiada ~aa

Potrzebujesz dokładna lokalizację (GPS) czy wystarczy skrzyżowanie ulic?

! Odpowiedz
0 5 ~wykrywacz odpowiada ~aa

Jeżeli chodzi o ukrycie czegoś w ziemi, to trzeba to zakopać poza zasięgiem wykrywaczy metali np. słoik z biżuterią na 1,5 m będzie bezpieczny

! Odpowiedz
1 1 ~fiZkOZ

a masz udokumentowane,bo przechowywanie w domu to niepewny podatkowo interes ? Potraktuja jako z nieznanego zrodla pochodzenie i.... PODATEK wymierza,nalicza i.... WYDRA cocby z gardla

! Odpowiedz
0 8 ~tomtom

Oczywiście, że to wszystko zmierza do inwigilacji. Walka z szarą strefą....chyba tylko tą wielką szarą strefą na grube miliony. Pan Kazik, Pani Halinka etc. nie wyda paragonu na 50zł dalej jest w szarej strefie i pewnie w niej pozostanie. Podobnie loterie paragonowe i inne cuda. To nic nie pomoże jeśli biznes opłaca się tylko wtedy gdy ludzie muszą kombinować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~kolejkowicz

Brak gotówki szybko spowoduje zanik nadkonsumpcji to spowoduje brak towarów, a braki towarowe to reglamentacje, czarny rynek, spekulacje.... a wtedy to już jesteśmy znów "we własnym domu" :) Za co to się już nie wymienialiśmy.... pralkami, butami, nawet kartkami na papierosy..... :))))))

! Odpowiedz
7 2 ~pd

Co mają do tego limity - jak by Pan Kolany nie był leniwy to by poszukał na stronie EBC danych np. o udziale płatności elektronicznych. Ciekawe jakie byłoby jego zdziwienie...

Nie wspomnę o kwestii błedów metodologicznych Schneidera (szacunki bazują na modelu MIMIC, gdzie wymagane jest wykrozystanie innych zewnętrznych źródeł wielkości szarej strefy, a ponadto w jednym miejscu przy przeliczaniu wykorzystywana jest arbitralnie dodana stała co do reszty kompromituje Schneidera).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~gość1

Cokolwiek by powiedzieć , nadmierne obciążenia i represja wywołują sprzeciw .
Bredzenie o jakichś Schneider'ach nic nie pomoże . Największe przekręty robi się jawnie ( na wydrę po opłaceniu odpowiednich ludzi ) , nawet karuzele to pikuś i tam trzeba szukać kasy .
To że Nowak nie da paragonu na 50 pln i damy mu karę , niewiele pomoże . Następnym razem
sprzeda całkiem na szaro i firma ( urzędnicy ) nie będzie mu potrzebna .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 18 ~anty_ryży-kutong

najbogatsi tego świata trzymają majątki w rajach podatkowych a wy nie możecie kupić papieru do 4 liter bez użycia karty bo jesteście uznani za kryminalistę.

! Odpowiedz
1 19 ~PL

Zwalczanie fizycznej gotówki, zaproszenie terrorystów do Europy (przez co ludzie nie tylko godzą się na jeszcze większą inwigilację ale wręcz się jej domagają)... Dobry wstęp do Nowego Porządku Świata (NWO).

! Odpowiedz
1 30 ~Cash

Zwalczanie gotówki ma jeden podstawowy cel: wyeliminowanie ryzyka tzw. runu na bank. Gdyby nie było pieniądza papierowego, każdy bankier spałby spokojnie, a wierchuszka miałaby nas wszystkich w garści. Ludzie byliby totalnie inwigilowani (tracking wszystkich transakcji online, a więc eliminacja podziemia, handlu bronią, prostytucji, prania pieniędzy, etc).

Wszelkie inne przyczyny dla których gotówka jest niewygodna rządzącym są czystą propagandą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~lll

Człowiek i tak znajdzie inne źródło lub sposób płacenia.

! Odpowiedz
0 10 ~kesz

Handel bronią i reszta dużych bandyctw odbywa sie przy udziale rządzących funkcjonariuszy.
Miliardów lewizn trzeba szukać u swoich przelozonych , a nie u bydła.

! Odpowiedz
3 1 ~asdf

"Run na bank" nie polega na gotówce. Może być zrobiony bezgotówkowo.

! Odpowiedz
1 3 ~Cash odpowiada ~asdf

Może jakiś przykład?

Moje rozumowanie wywodzi się z faktu, że tylko niewielki % całkowitej bazy monetarnej istnieje w formie fizycznej, gdyby wszyscy niezabezpieczeni wierzyciele, a więc posiadacze gotówki ruszyli w jednej chwili do ATM/kas bankowych, to nie ma takiego banku na świecie, który by to wytrzymał. Próbkę tego mieliśmy i dalej mamy w Grecji.

Może myślałeś o wolcie typu niedawne wyłudzenie 100 mln USD trzymanych przez Bank Centralny Bangladeszu w FED w Nowych Jorku przez kolesi z Filipin, ale to podpada pod hackerstwo, a nie run na bank w klasycznym rozumieniu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Dżejms odpowiada ~asdf

Polecam zapoznanie się z limitami wypłat z bankomatów w Grecji.

! Odpowiedz
1 1 ~asdf odpowiada ~Cash

Nie ma różnicy dla banku, czy wycofujesz gotówkę czy "wirtualne" pieniądze, bo to ten sam problem.

Patrząc na to z drugiej strony, jeśli uznajemy, że banki będą kontrolowane w ten sposób, że "run" będzie wirtualnie niemożliwy, bo jakiś rząd stworzy wirtualne pieniądze, to jest to identyczna sytuacja z możliwością zwyczajnego drukowania pieniądza. Nie trzeba chyba przypominać, że drukowanie jest sterowane przez państwa i efektywnie steruje inflacją.

Nie ma więc takiej potrzeby, żeby państwo wprowadzało ujemne oprocentowanie lokat, skoro może wywołać inflację lub zwyczajnie odjąć ludziom pieniądze, tak jak zrobiono na Cyprze. Brak gotówki nic tu nie zmienia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~silvio_gesell odpowiada ~asdf

Jest różnica czy wycofujesz, czy wydajesz. W pierwszym przypadku zmniejszają sie depozyty w systemie bankowym, w drugim przypadku nie. Pieniądza bezgotówkowego nie można wycofać, gotówkę już tak.

! Odpowiedz
1 13 ~ja

Ciekawy artykuł

! Odpowiedz
1 15 ~ded

kupuj złoto i srebro fizyczne a ci prawdziwi terroryści którzy przez lata okradali ludzi wyjdą na prawdziwe zero!

! Odpowiedz
2 10 ~sz

i bitkojny i podobne cus .
Potem będzie dekret cysorza JK1 podobny jak
Rozporządzenie wykonawcze nr 6102 – rozporządzenie podpisane 5 kwietnia 1933 przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina D. Roosevelta

! Odpowiedz
6 4 ~re odpowiada ~sz

dokładnie, mam kilkadziesiąt bitkojnów kupionych dawno temu w dobrej cenie - trzymam je i traktuję jako bardziej bezpieczna lokata niż na koncie w banku
A jak zaśmierdzi "Cyprem lub Grecją" - to bitkojn będzie powyżej tysiąca usd, tego jestem pewien

! Odpowiedz
36 5 ~seth

Kolany jak zwykle bredzi ale ma do tego prawo.

! Odpowiedz
1 49 ~JubilerZGenewy

Chodzi nie o terrorystów i pranie brudnych pieniędzy tylko o kontrolę nad obywatelami przez banki i państwo. Jak będzie potrzeba , to zrobią skok na kasę i oszczędności ludzi "bail in" tak jak na Cyprze i w Grecji. Granda i tyle.

! Odpowiedz
1 15 ~silvio_gesell

To nawet nie o kontrolę chodzi, ale o fakt, że istnienie gotówki jest techniczną przeszkodą w obniżeniu stóp poniżej zera. Co musi być prędzej czy później zrobione, jeśli tendencje demograficzne się utrzymają.

! Odpowiedz
0 3 ~gość1 odpowiada ~silvio_gesell

Nie , następny będzie b. duży krach i powrócimy do parytetu złota . Przykład - w Chinach nastąpi krach ( ten ich kosmiczny wzrost jest na koszt zachodnich banków ) lub wojna to po wszystkim pozostanie złoto .

! Odpowiedz
4 3 ~silvio_gesell odpowiada ~gość1

Złoto jest jednym z najbardziej niestabilnych środków wymiany pod słońcem. Jego ilość nie zależy od populacji, więc prowadzi do spirali deflacyjnej i wojny o czym przekonaliśmy się na początku poprzedniego wieku. Pieniądz odzwierciedlający rynek rzeczywistych dóbr musi się starzeć, czyli być realnie ujemnie oprocentowany, a jego podaż zgodna z przyrostem populacji.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Silvio_Gesell

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~Dżejms odpowiada ~silvio_gesell

Dość dawno oderwaliśmy się od parytetu złota a tu popatrz ciągle wojny. Był rok żeby nigdzie na świecie nie było wojny? Jakoś kuźwa papier ci nie pomaga - dziwne co?

! Odpowiedz
0 0 ~silvio_gesell odpowiada ~Dżejms

Bo papier nadal jest dodatnio oprocentowany? Dobry pieniadz to taki, który sie starzeje, którego trzymanie kosztuje, podobnie jak kosztuje trzymanie towaru na magazynie, jedzenia w lodówce, słowem pieniadz ma być ujemnie oprocentowany. Do przechowywania wartości powinny służyć inne instrumenty, pieniadz ma tylko odzwierciedlać rynek naturalnie starzejących sie dóbr.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Dżejms odpowiada ~silvio_gesell

Co to znaczy dodatnio? O inflacji nie słyszałeś? Sprawdź ile co kosztowało 15, 10 lat temu.

! Odpowiedz
29 6 ~porazenty

Jasne że do końca nie wyeliminuje się szarej strefy. Ale ograniczy ją w bardzo dużym stopniu. W Polsce w celu zlikwidowania szarej strefy nie robi się nic.

! Odpowiedz
2 20 ~polskigupek

szara strefa jest konieczna i niezbędna , wyręcza ''państwo ''w jego obowiązkach wobec obywateli .....,wielkość siły szarej strefy - wielkością słabości państwa ....., po prostu wielkość niezbędna ....!

! Odpowiedz
1 30 ~Eltor

A jak jeszcze będziesz się cieszył, gdy bank Ci zaproponuje oprocentowanie ROR na -18% i lokaty na -13%.
Co wtedy zrobisz, wypłacisz pieniądze i każesz im spadać? A nie, nie będzie czego wypłacić.

! Odpowiedz
2 12 ~sz odpowiada ~Eltor

Nie będzie oprocentowania -18%
Będzie opłata 18%
Teraz podatek od dochodów kapitałowych wynosi 100% dla kwot około 1 grosz.

! Odpowiedz
2 5 ~Kredens odpowiada ~Eltor

Nic dodać nic ująć - lepiej tego bym nie ujął....

! Odpowiedz
0 1 ~asdf odpowiada ~Eltor

Przecież teraz też nie muszą wypłacić żadnej gotówki, nie ma żadnych gwarancji tego typu. W przypadku "bank run" chyba jest oczywiste, że nie wypłacają.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil