Zwalcz czerniaka skóry

2020-10-26 14:13
publikacja
2020-10-26 14:13

Czerniak skóry (MM) należy do najbardziej inwazyjnych nowotworów człowieka, a jego częstość stale wzrasta. MM jest nowotworem bardzo niejednorodnym, co sprawia, że trudno go zwalczyć jednym lekiem. 
Ogólna koncepcja i cele projektu.
– Celem projektu była personalizacja immunoterapii za pomocą terapeutycznej genetycznej komórkowej szczepionki MM (AGI-101H; innowacja w terapii MM na skalę światową). Badania kliniczne zapoczątkowane ponad 20 lat temu wykazały, że istotna część chorych na zaawansowanego MM odpowiada na terapię i nadal żyje. Zidentyfikowano biomarkery pozwalające na selekcję chorych reagujących na leczenie – mówi prof. Andrzej Mackiewicz z Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.
Ponadto stwierdzono, że komórki szczepionki po modyfikacji genetycznej zamieniły się w MM komórki macierzyste (CSC). CSC są odpowiedzialne za inicjację i progresję nowotworu. W związku z tym są celem terapii nowotworów, w tym immunoterapii.
– Skonstruowaliśmy następną generację szczepionek rakowych opartych na genetycznie zmodyfikowanych komórkach CSC i indukowanych pluripotencjalnych komórkach macierzystych (iPSC) skierowanych na raka nerki, stercza, pęcherza moczowego i inne. Rozszerzamy więc zakres immunoterapii. Ponadto, stosując powyższe technologie, skonstruowaliśmy szczepionki anty-SARS-Cov-2 oraz jesteśmy w trakcie rozwoju leczniczych szczepionek na endometriozę – dodaje naukowiec.
– Rozwijamy również terapie kojarzące szczepionki z innymi formami immunoterapii oraz inhibitorami hipoksji – kończy prof. Andrzej Mackiewicz. 

Sebastian Wach

Źródło:Materiał partnera
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki