REKLAMA
PILNE

Zubelewicz z RPP jako jedyny chciał we wrześniu mocnej podwyżki stóp

2021-10-21 14:06
publikacja
2021-10-21 14:06
Zubelewicz z RPP jako jedyny chciał we wrześniu mocnej podwyżki stóp
Zubelewicz z RPP jako jedyny chciał we wrześniu mocnej podwyżki stóp
fot. NBP / / NBP

W trakcie wrześniowego posiedzenia RPP za podwyżką stopy referencyjnej do 2 procent głosował tylko Kamil Zubelewicz. Więcej poparcia zyskał wniosek o znacznie mniejszą podwyżkę. Oba zostały odrzucone, a RPP podniosła stopy dopiero w październiku.

Nieoficjalne spekulacje potwierdziły się - to Kamil Zubelewicz, powszechnie uważany za największego "jastrzębia" w RPP, złożył na wrześniowym posiedzeniu wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 1,9 punktu procentowego - z 0,1 do 2 proc.

Zubelewicz również jako jedyny poparł wniosek o ustalenie oprocentowania środków utrzymywanych w formie rezerwy obowiązkowej na poziomie 1 proc.

Za osobnym wnioskiem ws. podwyżki o 0,15 punktu procentowego, oprócz Zubelewicza głosowali E. Gatnar i Ł. Hardt. To również nie jest zaskoczenie, ponieważ trzej członkowie RPP publicznie deklarowali potrzebę zacieśnienia polskiej polityki monetarnej.  

Przeciw podwyżce o 15 pb. głosowali: A. Glapiński, G.M. Ancyparowicz, C. Kochalski, J.J. Kropiwnicki, E.M. Łon, R. Sura, J. Żyżyński.

Do zmiany zdania większości doszło dopiero miesiąc później - 6 października RPP zaskoczyła ekonomistów, podnosząc podstawową stopę procentową z 0,1 proc. do 0,5 proc., a więc zdecydowanie mocniej niż zakładał jeden z wrześniowych wniosków.

Następne posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się 3 listopada - poznamy wtedy główne założenia najnowszych projekcji inflacji i PKB. Jeżeli zachowana zostanie tradycja z ubiegłych miesięcy, to dzień po posiedzeniu spodziewać możemy się publicznego wystąpienia prezesa Adama Glapińskiego.

Mimo enigmatycznych wypowiedzi szefa polskiego banku centralnego, który nie chciał jednoznacznie przesądzić o tym, że październikowa podwyżka to początek całego cyklu, inwestorzy jednoznacznie oczekują kolejnych podwyżek stóp.

/mz, pap

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jas2
"Zubelewicz z RPP jako jedyny chciał we wrześniu mocnej podwyżki stóp"

Chyba liczy na to, że Senat go wybierze na drugą kadencję.
mrbeast
To mógł być przypadek, ale nie roumiem głupoty Glapińskiego... Czemu chcą udupioć Polską gospodarkę? On nie czyta gazet i statystyk - czemu kłamał ludzi? Kaczyński ma naprawdę talent do skupiania wokół siebie samych miernot i intelektualnych kiepów.
men24a
Współczuję dzisiaj kupującym ale rozumiem też cwaniaków z PiS. Oni potrzebują kasy jak ryba tlenu aby przetrwać.
neuelukas
A. Glapiński, G.M. Ancyparowicz, C. Kochalski, J.J. Kropiwnicki, E.M. Łon, R. Sura, J. Żyżyński
Dzi€kujemy juz wam
jas2
Dzi€kujemy wam za dobre zarządzanie polskimi finansami. Prosimy o drugą kadencję.
3456
a jak jest stopa procentowa za wkład .
salad77
wprowadzić ujemne stopy, niech banki płacą ludziom za branie kredytów, czas na nową ekonomię
maniek_as
Ta nowa ekonomia szybko skończy się pustymi półkami w sklepach.
itso_widmo_bieli
to by się nie udało kto by chciał takie pieniądze to tylko kłopot :D musieli by dać 2x tyle
jas2
"wprowadzić ujemne stopy, niech banki płacą ludziom za branie kredytów, czas na nową ekonomię"

Prowadzenie biznesu to w dzisiejszych czasach trudna rzecz. Młodzi ludzie nie garną się do biznesu a starzy biznesmeni wymierają. Możliwe, że trzeba młodym dopłacać, żeby wzięli kredyt i cokolwiek robili.
"wprowadzić ujemne stopy, niech banki płacą ludziom za branie kredytów, czas na nową ekonomię"

Prowadzenie biznesu to w dzisiejszych czasach trudna rzecz. Młodzi ludzie nie garną się do biznesu a starzy biznesmeni wymierają. Możliwe, że trzeba młodym dopłacać, żeby wzięli kredyt i cokolwiek robili. Trzeba im nawet dopłacać, żeby "robili" dzieci. Takie czasy.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki