Zrezygnował kandydat Trumpa do Rady Gubernatorów Fed

Herman Cain, kandydat prezydenta USA Donalda Trumpa na jedno z dwóch nieobsadzonych miejsc w Radzie Gubernatorów Rezerwy Federalnej (Fed), zwrócił się do szefa państwa, by nie brał pod uwagę jego osoby. Swoją decyzję wyjaśnił względami finansowymi.

Choć Trump formalnie nawet nie nominował Caina, a jedynie zapowiedział, że to zrobi, potencjalna kandydatura byłego prezesa sieci restauracji Godfather's Pizza wzbudziła mnóstwo kontrowersji. Przeciwnicy prezydenta, a także część ekonomistów argumentowała, że obsadza on Radę Gubernatorów - ciało, które powinno być niezależne - lojalnymi wobec siebie ludźmi. Wrażenie upolityczniania banku centralnego przez Trumpa jeszcze pogłębiają jego krytyczne uwagi kierowane pod adresem szefa Fed, Jerome'a Powella.

Cain był w latach 90. szefem jednego z 12 banków, tworzących System Rezerwy Federalnej, czyli nie jest osobą pozbawioną doświadczenia. Ale zarazem zgadza się z krytycznymi uwagami Trumpa na temat polityki monetarnej Fed, a na dodatek ciągną się za nim zarzuty "niewłaściwych zachowań seksualnych" w przeszłości.

W efekcie tych kontrowersji nawet czterech senatorów Partii Republikańskiej publicznie wyraziło swoje obiekcje, co do tej kandydatury. A bez tych czterech głosów istniałoby duże prawdopodobieństwo, że gdyby Cain został oficjalnie nominowany przez Trumpa, nie uzyskałby poparcia Senatu.

Aby uniknąć takiego scenariusza Cain poinformował w poniedziałek, że zwrócił się do prezydenta, by nie brał pod uwagę jego osoby. Swoją decyzję wyjaśnił, że przyjmując stanowisko w Radzie Gubernatorów uzyskałby tylko niewielki wpływ na politykę monetarną, natomiast musiałby zrezygnować z wielu innych aktywności biznesowych, co wiązałoby się ze znaczącym spadkiem dochodów. W odpowiedzi Trump napisał na Twitterze, że akceptuje jego decyzję. (PAP)

bjn/ ap/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil