Znów spadki na GPW. Najsłabsi PGNiG i Dino

2019-11-20 17:30
publikacja
2019-11-20 17:30
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Trzecią spadkową sesję z rzędu zanotował dziś WIG20. Blado wypadł mWIG, który ostatnio wyróżniał się "in plus". Mocne spadki zanotowały akcje Dino oraz PGNiG.

O 0,6 proc. spadł dziś WIG20 i jednocześnie znalazł się poniżej granicy 2200 pkt. Jeszcze mocnej spadł WIG - o 0,7 proc. - a to wszystko za sprawą fatalnej postawy średnich spółek, mWIG bowiem zakończył sesję aż 1,6 proc. pod kreską. Pozytywnie na tym tle wyróżniał się sWIG, który zyskał 0,2 proc. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 700 mln zł. 

Warto dodać, że dziś spadki przeważały także na parkietach europejskich, choć większość głównych indeksów poradziła sobie lepiej niż WIG20. Polski indeks wypada tym słabiej, że relatywnie w listopadzie wyraźnie traci on do swoich odpowiedników z innych krajów. Z ostatnich 15 sesji WIG20 na plusie zakończył ledwie 4. 

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Lekkie spadki notowano dziś także na Wall Street, gdzie ponownie tematem nr były negocjacje handlowe na linii Waszyngton-Pekin. Senat USA jednomyślnie poparł we wtorek żądania prodemokratycznych demonstrantów w Hongkongu. Senat w odrębnej ustawie zakazał eksportu do Hongkongu m.in. gazu łzawiącego i broni hukowej. Chińskie MSZ w opublikowanym oświadczeniu potępiło ustawę Senatu i zapowiedziało podjęcie kroków zapewniających "suwerenność i integralność chińskiego terytorium". Wezwano Waszyngton, aby przestał ingerować w sprawy Hongkongu i Chin, i zapobiegł temu, by ustawa stała się obowiązującym prawem. Warto dodać, że amerykańscy inwestorzy oczekują na opublikowanie w środę o godz. 20.00 czasu polskiego protokołu z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Najmocniejsze spadki w WIG20 notowało Dino Polska (-4,2 proc.), które kontynuuję przecenę rozpoczętą po publikacji raportu za III kwartał. Niecałe 2 proc. stracili PGNiG i Tauron, zniżkował i KGHM (o 1,1 proc.). Spółce szkodzą m.in. wspominane przedłużające się negocjacje Chin z USA (ze względu na miedź). Dodatkowo spółka musi sobie radzić z wodą, która zalewa kopalnię Polkowice-Sieroszowice. Jej przedstawiciele przekonują, że nie ma zagrożenia dla życia robotników, ani wydobycia, czy wyników spółki.

Po zielonej stronie znalazło się ledwie sześć blue chipów z mBankiem na czele (+1,5 proc.). Warto było zwrócić także uwagę na Orlen, który wprawdzie zakończył dzień 0,5 proc. pod kreską, ale w trakcie sesji odrobił spore straty. To m.in. jego zasługą jest popołudniowa poprawa na WIG20. Na rynku dziś pojawiła sie informacja, że analitycy DM mBanku, w raporcie z 14 listopada, obniżyli rekomendację PKN Orlen do "redukuj" z "trzymaj", podnosząc jednocześnie cenę docelową jednej akcji do 94,17 zł z 92,82 zł.

Na szerokim rynku brylował Ailleron (+13 proc.), który zawarł umowę o współpracy ze spółką z Doliny Krzemowej. Podmiot zależny polskiej spółki ma świadczyć wyspecjalizowane usługi IT. Po drugiej stronie znalazły się tracące po przeszło 6 proc. akcje Larq, BAH-u oraz Forte.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
znawca_inwestor
Noblisto, ty chyba się w nocy obracasz. Kupuje wzrosty, ale po pierwsze nie tak duże, a po drugie możemy (ale nie musimy jeszcze dołki potestować).
dirk4
Szanowna Redakcjo, znalazłem mały błąd w artykule. W kopalniach pracują górnicy a nie jak piszecie robotnicy. Robotnicy pracują za budowach albo fabrykach .
znawca_inwestor
Rurę to ja mam w spodniach
silvio_gesell
Obróciłem krótkie 2240 na długie 2190 i od jutra rura na 2400.
pan_stanislaw_bezdomny
Czekam na łapki pod komentarzem.
silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny
Tak. Choć brak łapek to też informacja.
pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell
Chyba sam je nabijasz :D
silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny
Dobry pomysł, w ten sposób tylko ja będę wiedział jakie są nastroje. :D
pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell
No nie wiem, podejrzewam wishful thinking :D
silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny
To było reductio ad absurdum, ale miło się rozmawiało.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki