REKLAMA

Znajomi z Facebooka ci ufają? Dostaniesz tańszą pożyczkę

Michał Kisiel2015-01-07 13:45analityk Bankier.pl
publikacja
2015-01-07 13:45
Znajomi z Facebooka ci ufają? Dostaniesz tańszą pożyczkę
Znajomi z Facebooka ci ufają? Dostaniesz tańszą pożyczkę
/ iTunes App Store

Gdy zawiodą instytucje, banki i pożyczkodawcy po pomoc zwracamy się do rodziny i przyjaciół. Im więcej mamy znajomych, tym większa szansa na zdobycie oferty pracy lub finansowego wsparcia. Kapitał społeczny, czyli nasza sieć powiązań, procentuje w namacalny sposób. Amerykański start-up chce wykorzystać go w procesie udzielania pożyczek.

Firma Vouch uzyskała właśnie kolejną transzę finansowania od firm venture capital i aniołów biznesu. Twórcami start-upu są m.in. Yee Lee, pracujący w PayPal i Skype oraz Sue Korn z serwisu pożyczek społecznościowych Prosper. Na pozór pomysł, na którym bazuje Vouch, jest prosty – to kolejna firma pożyczkowa, na razie udzielająca pożyczek z własnych środków, chociaż w przyszłości być może sięgnie również po rynki P2P.


(iTunes App Store)

Poręczyciele z twojej sieci

Vouch chce wykorzystać przy badaniu zdolności kredytowej dane, które do tej pory uciekały innym pożyczkodawcom. Wnioskodawca udostępnia firmie swoją sieć kontaktów i wskazuje osoby, które mogłyby pełnić rolę „poręczycieli”. Każdy z wybranych znajomych otrzymuje do wypełnienia krótki formularz. Pytania w nim zawarte dotyczą historii znajomości oraz oceny stopnia finansowej odpowiedzialności potencjalnego pożyczkobiorcy. Poręczyciel może także zadeklarować jakąś kwotę jako zabezpieczenie pożyczki, aczkolwiek jest to opcjonalny krok, niewymagany do tego, aby pożyczka została przyznana.

Firma podejmując decyzję o tym, czy udzielić finansowania i na jakich warunkach (czyli z jakim oprocentowaniem) kieruje się tzw. tradycyjnymi wskaźnikami (jak np. scoring, typ źródła dochodu) oraz zmiennymi opartymi na sondażu społecznego kapitału klienta. Vouch analizuje m.in. wielkość sieci znajomych, szybkość odpowiedzi na prośbę o rekomendację, udzielone odpowiedzi, kwoty zadeklarowanych poręczeń. Im bardziej rozwinięta sieć znajomych gotowych polecić pożyczkobiorcę, tym większa szansa na tańszą pożyczkę.

Social media w służbie finansów

Pomysł Vouch wpisuje się w trend tzw. alternatywnych finansów. Wiele start-upów, zwłaszcza na amerykańskim rynku, poszukuje nowych modeli świadczenia usług, konkurencyjnych wobec tego, co proponują banki i firmy chwilówkowe. Na łamach Bankier.pl pisaliśmy m.in. o pożyczce za „co łaska”. Dane pochodzące z serwisów społecznościowych mogą w przyszłości okazać się istotnym źródłem informacji o wiarygodności kredytowej. Nic dziwnego, że eksperymentują z nimi nie tylko technologiczne start-upy, ale również tradycyjne banki.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~faker
Bzdura. Jak pn kupi cege i zaplaci za to ja kza zloto to dostanie Pan gratis plyn do naczyc, oto oferta. Dos inwigilacje - idzice po rozum do glowy a nie po porzyczke z fejsa
~InwestorUSA
No proszę a w 2003 roku sam Zuckerberg nie miał nikogo kto by mu pomógł zapłacić za portal Facebook należący wówczas do firmy Orange ani nawet w 2004 roku nikt nie chciał się przyznać że go zna żeby poręczyć 6 mln dol. za odkupienie Facebooka należącego już wówczas do firmy Pilawa Facebook & Twitter Inc No proszę a w 2003 roku sam Zuckerberg nie miał nikogo kto by mu pomógł zapłacić za portal Facebook należący wówczas do firmy Orange ani nawet w 2004 roku nikt nie chciał się przyznać że go zna żeby poręczyć 6 mln dol. za odkupienie Facebooka należącego już wówczas do firmy Pilawa Facebook & Twitter Inc NY.a teraz jaka odmiana, facebook będzie decydować o pożyczce, instytucja która została skradziona będzie gwarantem dla banków. (w 2005 roku właściciel Pay-Pal'a pomógł Zuckerbergowi ale nie w odkupieniu tylko w ponownym uruchomieniu skradzionego portalu facebook po rozbiciu przez mafię judaszową firm - poprzednich właścicieli portalu facebook.
~Crash
O czym ty pierdolisz kolego?
~prawiczek
Nieśmiało proszę o foto
~donna odpowiada ~prawiczek
biore dzide i ide

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki