REKLAMA

Znaczna obniżka akcyzy: rząd zniechęca do nielegalnego importu

2002-08-03 08:32
publikacja
2002-08-03 08:32
Ministerstwo Finansów obniżyło o 30 procent akcyzę na wyroby spirytusowe - z 6.278 zł na 4.400 złotych od 100 litrów czystego spirytusu. Rzecznik ministerstwa Marcin Kaszuba powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że obniżka ma zniechęcić do nielegalnego importu alkoholu i spożywania trunków z przemytu.

Rzecznik poinformował, że ponad jedna trzecia alkoholi wysokoprocentowych, które są nabywane w Polsce, to wyroby, które trafiają na rynek w sposób nielegalny. Kaszuba podkreślił, że dużo na tym traci budżet państwa, a zyskuje zorganizowany przemysł i nielegalna konkurencja.

Rzecznik Ministerstwa Finansów dodał, że resort liczy się przejściowo z utratą pewnej części dochodów budżetowych; nie podał jednak, jakie mogą to być kwoty. Alkohole powinny stanieć po obniżce akcyz na wyroby spirytusowe, bo to właśnie ceną legalny przemysł spirytusowy może odzyskać klientów kupujących produkty z przemytu. Takiego zdania jest doktor Robert Gwiazdowski z Centrum Adama Smitha.

Zdaniem Gwiazdowskiego, ministerstwo było zmuszone do obniżenia akcyz, gdyż zyski ze sprzedaży wyrobów spirytusowych - jak się wyraził doktor Gwiazdowski - przesunęły się do nielegalnych wytwórców tak zwanego bimbru oraz do przemytników. Według Roberta Gwiazdowskiego, decyzja o obniżce akcyzy była konieczna także dlatego, że istnieje możliwość powstawania zorganizowanych grupy przestępczych, które dzięki nielegalnemu procederowi mają ogromne zyski.
Źródło:IAR
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki