REKLAMA
WAŻNE

"Znaczenie Polski rośnie po brexicie"

2020-02-17 14:55
publikacja
2020-02-17 14:55

Hiszpańskie media nadal analizują sytuację w Unii Europejskiej po brexicie. Podkreślają przy tym rosnące znaczenie Polski, która - jak twierdzą tamtejsze media - znalazła się w „ścisłym klubie” europejskim, razem z Paryżem i Berlinem. „Macron chce Polski w twardym jądrze Unii Europejskiej” – napisał dziennik „El Mundo”.

/ fot. Kaboompics.com / Pexels
Z kolei dziennik ABC napisał, że „Macron zapomniał o Hiszpanii i sytuuje Polskę, razem z Niemcami i Francją, na czele Unii Europejskiej postbrexit.”

„Geografia, gospodarka, broń nuklearna i nowe systemy obrony dają nowe przywództwo europejskie, kontynentalne, Niemcom, Francji i Polsce" – napisał ABC. "Wobec ruchów +pomocników+ Rosji, Europa zamieniła się w teatr wpływów strategicznych, które w zasadzie pozostawiają Hiszpanię poza grą" - uważa dziennik.

Gazeta zauważyła, że zarówno Polska, jak i Francja podkreślają kontekst militarny rozkładu nowych sił na kontynencie. Przypomnia, że już trzy lata temu, podczas spotkania NATO w Warszawie i wobec niepokojących postępów militarnych Rosji, przedstawiono ambitny plan "Enhanced Forward Presence", rozmieszczający wojsko i broń na wschodnich granicach Europy. "Polska, wielka potencja wschodnioeuropejska, i Francja, pierwsza europejska potencja nuklearna, przystąpiły do uprzywilejowanego związku wojskowego na kontynentalnej arenie strategicznej."

„Ta polsko – francuska inicjatywa natychmiast znalazła odzew w Berlinie. Johann Wadephul, wiceprzewodniczący parlamentarnego ugrupowania niemieckiej CDU, bliskiej Angeli Merkel, powiedział: Prezydent Macron wiele razy prosił nas o więcej Europy. Teraz mógłby wykazać, że jest gotowy zrobić decydujący krok i przekazać francuski arsenał atomowy do dyspozycji Unii Europejskiej...” – kontynuuje ABC.

Jakkolwiek dziennik odrzuca taką możliwość, to jednocześnie przyznaje, że „programy NATO na wschodzie Europy wzmocniły znaczenie Francji w kwestii bezpieczeństwa kontynentalnego” i przypomina, że „w listopadzie ub. roku Francja objęła przywództwo nad ambitnym, europejskim programem obrony antyrakietowej +Twister+, którego celem jest odpowiedź na zapędy Rosji."

„Wobec wątpliwości co do zaangażowania Waszyngtonu w sprawy bezpieczeństwa europejskiego, zarówno Berlin, jak i Warszawa uważają za niezbędne rozwinięcie własnych programów bezpieczeństwa kontynentalnego" - twierdzi dziennik.

„Po Brexicie, Francja Macrona aspiruje do bycia liderem w kwestiach bezpieczeństwa, konserwatywna Polska (prezydenta - PAP) Andrzeja Dudy jest jej uprzywilejowanym sojusznikiem" - twierdzi dziennik ABC.

„Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, Polska staje się piątym największym demograficznie krajem UE, i szóstym co do wielkości PKB, co rząd polski chce, aby zostało uznane” – napisał dziennik „El Mundo”.

Zdaniem mediów prezydent Francji próbuje uwieść Polskę. Warszawa do tej pory nie brała większego udziału w obronnych projektach europejskich. Ale według ABC, Polska ma „bardziej bezpośrednie i bliższe kontakty ze Stanami Zjednoczonymi, co stawia ją w lepszej sytuacji” - napisał ABC.

Z Hiszpanii Grażyna Opińska

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
search
Na razie podnosi swim w rodzinie Pus a pozniej TVP
prs
Polak, chociaż stąd między narodami słynny,
Że bardziej niźli życie kocha kraj rodzinny,
Gotów zawżdy rzucić go, puścić się w kraj świata,
W nędzy i poniewierce przeżyć długie lata,
Walcząc z ludźmi i z losem, póki mu śród burzy
Przyświeca ta nadzieja, że Ojczyźnie służy.

A. Mickiewicz,
Polak, chociaż stąd między narodami słynny,
Że bardziej niźli życie kocha kraj rodzinny,
Gotów zawżdy rzucić go, puścić się w kraj świata,
W nędzy i poniewierce przeżyć długie lata,
Walcząc z ludźmi i z losem, póki mu śród burzy
Przyświeca ta nadzieja, że Ojczyźnie służy.

A. Mickiewicz, Pan Tadeusz.

Przydziubas niech spada,
Bo nic nie rozumie,
Na protestach we "Francy"
Niech se swoich dziubie..
greatmongo
To racja. Nie ma co porownywac Polski do Hiszpanii czy Wloch. Te kraje maja piekna historie ale to juz chodzace trupy. Nic dobrego sie tam nie dzieje.

30 lat temu lepiej bylo byc Wlochem. Dzis juz nie koniecznie
kris74keh
Polska zdobywa na znaczeniu, bo relatywnie , w trudnym otoczeniu rosnie PKB, bo się zbroimy w nowoczesny sprzęt. Jesteśmy też dużym krajem, ze stabilnym i przewidywalnym rządem oraz spokojem społecznym. Narodem prawie jednolitym co tez nie jest bez znaczenia.
anna_domagalczyk
rozbiłes bank. Już nic smieszniejszego nie przeczytamy. Szacun.
kris74keh odpowiada anna_domagalczyk
Dziękuję pani Anno. Powinna pani być dumna z Polski, ale widocznie jakies nie znane mi kompleksy nie pozwalają. A może za dużo ogląda pani samej prawy przez całą dobę?
antonicaracal
Alem się uśmiał ! Polska ważna po wyjściu Anglii z EU ???Polska będzie teraz płacić do budżetu EU zamiast Anglii ...?!?! Bua ! Ha ! Ha ! Ha !
masekrut555
No tak. Nie codziennie można rozszerzać swoje wpływy i okupować inne państwa oraz wykupywać złoża za grosze :)

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki