Zmień owoc w proszek

2020-10-26 20:46
publikacja
2020-10-26 20:46

Proszki owocowe mogą być stosowane jako naturalne źródło związków prozdrowotnych, niezależnie od sezonowości owoców. To naturalne zamienniki sztucznych suplementów͘ czy barwników, o ile technologia ich produkcji pozwala na zachowanie bioaktywnych składników.

– W projekcie Alphorn (NCN) będziemy się zajmowali proszkami owocowymi. Owoce to surowce sezonowe – występują w określonej porze roku. Celem jest otrzymanie produktów, które mogłyby nam pomóc dostarczać naturalne związki bioaktywne przez cały rok i ograniczyć ilość sztucznych dodatków w żywności. Wpisuje się to w trendy na rynku zdrowej żywności, ponieważ większość artykułów spożywczych jest obarczona dużą ilością nienaturalnych składników, co widzimy na etykietach. Ideą jest otrzymanie proszków owocowych, które mogłyby wzbogacać żywność o naturalne komponenty i być jednocześnie funkcjonalne – mówi dr hab. Anna Michalska-Ciechanowska.

W przyszłości może to wpłynąć na nawyki żywieniowe przeciętnego Kowalskiego.

– Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami i zdajemy sobie sprawę, że – mówiąc w skrócie – przetworzona żywność nie jest dobra. My stosujemy różne procesy technologiczne i staramy się prowadzić je w taki sposób, aby proszki były jak najbardziej naturalnym składnikiem żywności. Badamy interakcje zachodzące podczas suszenia, by pozbyć się szkodliwych związków. Opracowujemy składy proszków o nowych właściwościach, które mogą być kierowane do konkretnych grup konsumentów, np. diabetyków.

Badania dr Anna Michalskiej-Ciechanowskiej wyprzedzają powszechną dziś wiedzę ludzi o zdrowym odżywianiu.

– Myślę, że jesteśmy kilka kroków do przodu. Nie każdy jest świadomy tego, że żywność aż w tak dużym stopniu wpływa na nasz organizm. Potwierdzają to badania rynkowe pokazujące, że żywność przetworzona wciąż cieszy się ogromną popularnością.

Źródło:Materiał partnera
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki