REKLAMA

Zmiany w regulaminie Sejmu. "By nie wybierać premiera jak papieża w XIX wieku"

2023-12-05 14:28, akt.2023-12-05 17:23
publikacja
2023-12-05 14:28
aktualizacja
2023-12-05 17:23

Chcemy zmienić regulamin Sejmu w kwestii tzw. drugiego konstytucyjnego kroku powoływania premiera, by nie wybierać go tak, jak papieża w XIX wieku, tylko za pomocą współczesnych systemów, które wskażą, jak kto głosował - powiedział we wtorek marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Zmiany w regulaminie Sejmu. "By nie wybierać premiera jak papieża w XIX wieku"
Zmiany w regulaminie Sejmu. "By nie wybierać premiera jak papieża w XIX wieku"
fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

Marszałek Sejmu wskazał podczas konferencji, że przed obradami, we wtorek wieczorem, zbierze się prezydium Sejmu, którego tematem będzie kwestia zmiany regulaminu Sejmu, która w środę ma trafić pod obrady, jeżeli uprzednio przyjmie ją prezydium. Jak powiedział, chodzi o dostosowanie procedur związanych z wyborem premiera przez Sejm w tzw. drugim kroku konstytucyjnym.

"Próbujemy rozwiązać ten kłopot. (...) W myśl obecnie obowiązujących przepisów premiera w XXI wieku wybieralibyśmy jak papieża w XIX, w całym opisie brakuje tylko białego lub czarnego dymu - to głosowanie przy pomocy imiennych podpisanych kart wrzucanych do urn... Dziś mamy w Sejmie sprawny sprzęt do głosowania, który jest w stanie precyzyjnie podać, kto za kim lub przeciwko komu głosował, to tak samo głosowanie imienne" - tłumaczył marszałek Sejmu.

W środę i czwartek Sejm będzie kontynuował pierwsze posiedzenie X kadencji.

Na konferencji prasowej w Sejmie Hołownia odniósł się do planów izby na te dni. Jak zapowiedział, w środę Sejm m.in. odbierze ślubowanie od wybranej w zeszłym tygodniu członkini Państwowej Komisji ds. Pedofilii Karoliny Bućko. "Działanie tej komisji było przez długi czas zablokowane. My dążymy do tego, by to działanie, tę komisję odblokować. Pani Karolina Bućko złoży ślubowanie i następnie chciałbym, żebyśmy jeszcze w czwartek wybrali przewodniczącego lub przewodniczącą tej komisji" - mówił Hołownia, zapowiadając, że we wtorek wieczorem uruchomi procedurę ws. zgłaszania kandydatów.

Państwowa Komisja ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 od dłuższego czasu, po rezygnacji przewodniczącego prof. Błażeja Kmieciaka z funkcji i dwójki innych członków z zasiadania w komisji pozostaje w niepełnym składzie. Wybrana Karolina Bućko uzupełni jeden z wakatów; zgodnie z przepisami, obsadzenie drugiego leży w gestii premiera.

autorzy: Mikołaj Małecki, Karol Kostrzewa

mml/ kos/ sdd/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
kartel
Hołownia chyba nie wie że każde głosowanie jest dostępne w internecie. Jak kto głosował :) To zwykły BŁAZEN
samsza
Posłowie muszą zostać w KRS, więc muszą zagłosować zdalnie.
Jak ktoś ma większość 148 głosów, to 3 głosy posłów #zostanwkrs nie mają żadnego znaczenia.
krokus12
Może chcą naocznie zobaczyć minę Morawieckiego i Kaczyńskiego bo będzie to bezcenne .
bawara odpowiada krokus12
Prawdziwie! Krokus z ciebie!!!

Powiązane: PiS oddaje władzę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki