REKLAMA

Zmiany w kodeksie spółek handlowych - do komisji kodyfikacji

2008-06-27 16:57
publikacja
2008-06-27 16:57
27.6.Warszawa (PAP) - Sejm skierował w piątek do komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach projekty zmian w kodeksie spółek handlowych, zaproponowane przez rząd i posłów PiS.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Rędziniak, przedstawiając rządowy projekt podkreślał, że zmiany ułatwią powstawanie i utrzymanie spółek handlowych. Obniżają z 50 tys. do 5 tys. zł minimalny kapitał zakładowy w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, a z 500 tys. do 100 tys. - spółkach akcyjnych.

Posłowie PiS proponują mniejsze obniżenie kapitału potrzebnego do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z 50 tys. zł do 10 tys. zł). Takie samo obniżenie miałoby dotyczyć spółek komandytowo-akcyjnych. PiS proponuje też zmianę ustawy o kosztach sądowych tak, by za zarejestrowanie spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym opłata wynosiła 500 zł, a nie 1 tys. lub 750 zł, jak obecnie - w zależności od formy spółki.

W zmianach w kodeksie handlowym posłowie PiS proponują zniesienie przymusu zawierania przed notariuszem umowy spółki partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Chcą, by jedynym wymogiem było zawarcie umowy spółki na piśmie. Posłowie argumentują, że pozwoli to obniżenie kosztów na starcie nowej spółki i ułatwi ich powstawanie.

Kluby PO i Lewicy w debacie miały wątpliwości co do tego zapisu. W ich ocenie dla pewności obrotu gospodarczego przygotowanie umowy spółki przez notariusza jest korzystniejsze dla zakładających ją osób. Mimo wątpliwości kluby opowiedziały się za dalszymi pracami nad projektem.

W rządowym projekcie znoszony jest przymus przekształcenia spółek cywilnych w jawne po przekroczeniu przez nie 800 tys. euro przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za dwa kolejne lata. Zgodnie z nowymi zapisami przekształcenie mogłoby nastąpić, ale nie jest obligatoryjne.

Zmiany proponowane przez rząd precyzują też zasady, kiedy wypłacana ma być wypłacona dywidenda - datę wskaże sama spółka. (PAP)

ago/ par/ woj/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki