REKLAMA

Zmiany w CIT i PIT. Rząd przyjął projekty ustaw

2020-09-28 17:01
publikacja
2020-09-28 17:01
fot. Anna Stasia / Shutterstock

Rząd przyjął we wtorek projekty zmian w podatkach CIT oraz adresowane do firm zmiany w PIT. M.in. wzrosnąć mają progi przychodów, poniżej których można korzystać z obniżonego 9-proc. CIT oraz z ryczałtowego rozliczania PIT.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, limit przychodów z bieżącego roku podatkowego uprawniających do korzystania z obniżonej 9 proc. stawki podatku CIT zostanie podniesiony z 1,2 do 2 mln euro.

Podatnicy, których przychody w roku poprzednim przekroczyły równowartości 50 mln euro, będą musieli publikować informacje o realizowanej strategii podatkowej. Obowiązek taki będzie dotyczył również podatników działających w formie podatkowej grupy kapitałowej (PGK), niezależnie od wysokości osiąganych przez taką grupę przychodów.

Spółce komandytowej nadany zostanie status podatnika podatku dochodowego. Dzięki temu uszczelniony zostanie system podatkowy w odpowiedzi na tworzone przez podatników struktury optymalizacyjne z wykorzystaniem spółek komandytowych - stwierdza komunikat CIR.

Rozszerzony zostanie zakres szacowania wartości transakcji, co pomoże w uszczelnieniu systemu podatkowego i przerzucaniu przez firmy dochodów do tzw. rajów podatkowych.

W ustawie o PIT rząd zakłada wprowadzenie limitu odliczenia tzw. ulgi abolicyjnej do wysokości 1360 zł. Obecne stosowanie tzw. ulgi abolicyjnej nie realizuje polityki podatkowej, jeśli chodzi o eliminowanie podwójnego opodatkowania dochodów, a także nie zachęca do osiągania dochodów w Polsce - wskazuje CIR. Ograniczenie ulgi abolicyjnej nie dotyczy dochodów osiąganych z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw.

W ustawie o ryczałcie podniesiony ma zostać limit przychodów – z 250 tys. do 2 mln euro – warunkujący wybór ryczałtu. Zmniejszeniu ulegnie wysokość niektórych stawek ryczałtu.

Nowe rozwiązania mają w większość wejść w życie z 1 stycznia 2021 r.(PAP)

wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
carlito1
Dobrze, że ryczałt podnieśli ale wpadasz na VAT dalej po 200 000zl....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki