Zmiany w 300+. Rząd chce dać gwarancję na wypłatę świadczenia

Obecny rząd stawia mocno na politykę społeczną. 500+, "Dostępność Plus", "Mama 4 Plus" "Opieka 75+", 300+ - same plusy. Jak informuje dziś "Dziennik Gazeta Prawna", PiS chce zagwarantować ustawą świadczenie w ramach programu "Dobry start".

(fot. Jerzy Dudek / FORUM)

Jak informowała w grudniu minister Rafalska, z programu "Dobry start" skorzystało w zeszłym roku 4,5 mln uczniów, a sfinansowanie tego projektu pochłonęło z budżetu 1,4 mld zł. "To świadczenie - to wyraźnie podkreślam - mocno się wpisało w naszą politykę rodzinną. Jest świadczeniem, które będzie kontynuowane również w 2019 r. i na pewno w kolejnych latach, bo przecież tak długo, jak dzieci się uczą, te wydatki są zawsze istotne, spore, a powszechność tego świadczenia pokazuje, że to dla rodziców ważne wsparcie" zaznaczyła.

Jak się okazuje, nie były do słowa rzucane na wiatr. Teraz bowiem rząd chce zagwarantować wypłatę 300 zł na wyprawkę szkolną ustawą, co według "DGP" premier Morawiecki ogłosi oficjalnie jeszcze w tym tygodniu. Ustawa miałaby być przyjęta jeszcze przed wakacjami, bo wnioski o dopłatę można będzie składać od 1 lipca.

Jeśli plan ten wejdzie w życie, 300+ będzie miało zapewnioną stabilność finansową podobnie jak jej bliźniaczy program - "Rodzina 500+".

Oczywiście nie możemy zapominać o tegorocznych wyborach parlamentarnych, a opozycja twierdzi, że pomysł ten pojawił się właśnie dlatego. – Chodzi o to, żeby przed wyborami stworzyć wrażenie, że będzie to coś nowego, choć w rzeczywistości będzie to dawanie drugi raz tego samego – cytuje "DGP" poseł Marzena Okła-Drewnowicz z PO-KO. Dodaje też, że dla rodziców nie ma większego znaczenia, na jakiej podstawie mogą się ubiegać o 300 zł.

300 zł na wyprawkę w ramach programu „Dobry Start” przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

DU

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 9 carlito1

Na prawdę przy tych wszystkich plusach radzę pieniądze trzymać w euro, dolarach lub funtach... Bo jak ta gumka trzymająca "silną" złotówkę strzeli to będzie Wenezuela....

! Odpowiedz
1 0 karbinadel

Funt to teraz niepewny papier :) Franek lepszy

! Odpowiedz
10 1 search

Na razie deficyt trzymaja niewiele ponizej 55% PKB, jak wystrzeli do 100 to bedzie szok dla PLN. Polska to nie super gospodarka jak rzad czy minister Suski od samolotow i carycy opowiada a raczej bananowa republika bez bananow

! Odpowiedz
11 7 search

Tak rozbujali socjal i oczekiwania suwerena, ze przy najblizszym kryzysie euro dobije 6 zeta.
Radze wam wyminieac pln na waluty dollar, frank euro, bo po wyborach juz tak tanio nie bedzie.
Caly wor programow socjalnych sie szykuje

! Odpowiedz
19 21 jes

Podsumowując te wszystkie programy i scalając pod jedną nazwą:

Podatnik 1000 Minus

! Odpowiedz
16 21 antek10

ło zabrali mi podatkami i teraz rozdają.Magia.

! Odpowiedz
7 11 ojkonomist

Tylko myślą o młodych, którzy zawsze sami dawali sobie radę. Jak pracodawca mało płaci, to zmieniają pracę (myśmy 40 czy 50 lat temu tak samo robili). Są w sile wieku sprawni umysłowo i fizycznie - dorabianie się jest ich niejako zadaniem i o tym wiedzą. Natomiast o emerytów PIS niestety nie dba. Ci emeryci ok. 70 - w większości zdani są już tylko na Państwo. Przez 40-50 lat służyli tej ojczyźnie, tracąc siły i nieraz zdrowie, rodzili dzieci by miał kto pracować Ta marna waloryzacja ok. 3% to ponury żart. Płace rosną o 6%, ceny niestety też więcej niż podaje GUS (wg. ich jakiegoś koszyka).Realna wartość emerytur ciągle spada.To emeryci pokażą PIS-owi środkowy palec przy wyborach! Młodzi już to zrobili przy samorządowych. Żeby ktoś z opozycji zajął się emerytami - to wybory wygra w cuglach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 11 po_co

Zająć się emerytami, proponujesz topić, wieszać ? To dosyć niehumanitarne metody. Emeryci kosztują państwo ćwierć biliona złotych rocznie. Ponad 1/3 państwowych dochodów przekazywana jest wyłącznie na emerytów, a gdyby doliczyć do tego NFZ który w większości i tak pracuje na emerytów to okazuje się, że połowa budżetu trafia w ręce jednej grupy społecznej.

Reasumując młodzi pracują, młodzi według Ciebie obowiązkowo mają odbębniać nadgodziny, najlepiej żeby młodzi płacili duże podatki bo w końcu po co im mieszkania całe życie przed nimi.

Ja proponuję wygaszać emerytury, tym którzy jeszcze na nie nie trafili oddać to co uzbierali tym którzy korzystają pozwolić w spokoju doczekać swoich dni, a od naszych (młodych) pieniędzy się odczepić.
Przy minimalnej krajowej zostaje 1000 zł w kieszeni miesięcznie, ludzie doskonale sami poradzą sobie z własnymi pieniędzmi i nie musi robić tego za nich państwo.

Ja od dawna korzystam z usług prywatnych lekarzy i jakoś nie zbankrutowałem, a na operacje i leczenie nie czekam nawet w tygodniowych kolejkach. Dzisiaj ludzie biorą kredyt na telewizor za 5 tys. zł ale jak trzeba wyleczyć zęby za 1000 zł to drogo...
Zresztą ceny usług medycznych są tak wywindowane przez NFZ, w prywatnej służbie zdrowia nierentowne placówki pójdą w las, ceny usług będą dopasowane do kieszeni klienta (co zresztą wiąże się z jakością) a ludzie będą mieć wolność wyboru.

Co z emeryturą powiesz ? Spieszę tłumaczyć, skoro z minimalnej krajowej zostanie Ci w kieszeni 12 tys. zł rocznie (dziś) to kupisz za to obligacje za 6 tys. zł oraz uncję złota.
Po 30-40 latach oszczędzania będziesz posiadać 30-40 uncji złota co będzie stanowić równowartość 60 metrowego mieszkania, oraz równowartość 11 lat pensji.

Jasne coś może w życiu pójść nie tak, ale tak samo może skończyć się moja kariera zawodowa i skończę z rentą w wysokości 600 zł miesięcznie. Zresztą to jest pompowanie strachu w ludziach, jasne że każdy ma spore szanse stanąć przed ścianą ale nie można z tego powodu hamować całego społeczeństwa. Poza tym w zdrowym społeczeństwie rozwijają się instytucje charytatywne i to one (a nie państwo) powinny zajmować się pomocom potrzebującym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
34 30 karbinadel

A kiedy "Polska w ruinie plus"?

! Odpowiedz
4 6 kali17

Może najpierw państwo spłaci swoje zobowiązania wobec posiadaczy ksiązeczek mieszkaniowych - bo jakos dla nich wysupłac kasena mieszkania które im sie nalezą to jest problem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne