REKLAMA

Zmiany na czeskich granicach, ale bez tej z Polską

2020-05-25 20:57
publikacja
2020-05-25 20:57

Premier Andrej Babisz zapowiedział w poniedziałek, że obywatele Czech i Słowacji będą mogli przekroczyć granice na 48 godzin bez testów na Covid-19 i bez kwarantanny. Rząd zdecydował w poniedziałek, że od wtorku zostaną otwarte wszystkie przejścia z Niemcami i Austrią.

/ fot. Irek Dorozanski / FORUM

Babisz powołał się na swoją rozmowę telefoniczną z premierem Słowacji Igorem Matoviczem, podczas której mieli uzgodnić zasady przekraczania słowacko-czeskiej granicy. Kontrolę ma prowadzić słowacka straż graniczna i sprawdzać czas spędzony w drugim kraju.

Dla Słowaków to wydłużenie o 24 godziny pobytu w sąsiednich krajach, dla Czechów - nowa możliwość odwiedzenia bliskich.

Uchwalone w poniedziałek przez czeski gabinet otwarcie wszystkich przejść granicznych z Austrią i Niemcami nie oznacza odejścia od obowiązujących zasad, w myśl których Czesi, wracając do kraju, muszą mieć negatywny wynik testu na obecność nowego koronawirusa. W dalszym ciągu obowiązuje zakaz wjazdu do Czech turystów.

Zgodnie z zapowiedziami wicepremiera i szefa MSW Jana Hamaczka, kontrole będą miały charakter wyrywkowy i będą podejmowane w tej części wspólnych granic, które wskażą epidemiolodzy. Zmiana systemu kontroli granic z Austrią i Niemcami ma m.in. pozwolić na zmniejszenie udziału funkcjonariuszy straży granicznej w dotąd obowiązujących kontrolach.

Jednocześnie MSW zapowiedziało wznowienie działalności międzynarodowych lotnisk w Brnie, Karlowych Warach, Ostrawie, Pardubicach oraz Pradze-Kbelich. Dotyczy to jedynie ruchu lotniczego z krajów strefy Schengen.

Minister zdrowia Adam Vojtiech zapowiedział, że 8 czerwca może dojść do dalszej liberalizacji na granicach. Czesi wracający z krajów o niskim ryzyku epidemicznym mają być zwolnieni z obowiązku posiadania negatywnych wyników testu na Covid-19.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
distefano
Podobno Czesi bardzo nas lubią a Rosjanie to nasi najwięksi wrogowie. Mam inne zdanie na ten temat.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki