Naziemna telewizja zmieni sygnał. Na co zwrócić uwagę, kupując nowy telewizor?

W ciągu dwóch i pół roku, najpóźniej do 30 czerwca 2022 r., w Polsce zostanie zmieniony sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. Warto zwrócić na to uwagę przy kupnie telewizora. Starsze modele mogą mieć problem z odbiorem obrazu.

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Dotychczasowy system DVB-T zostanie zastąpiony nowocześniejszym systemem odbioru sygnału DVB-T2/HEVC, oznaczanym także jako H.265 lub MPEG-H część 2. Sygnał zmieniany jest w całej Europie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji za datę graniczną przyjęła 30 czerwca 2022 r.

Kupując nowy telewizor, warto upewnić się, czy obsługuje on wspomniany system. Jeśli nie, nie będziemy w stanie poprawnie odbierać nadawanych programów. Wiele telewizorów dostępnych obecnie w sprzedaży i wyposażonych w dekoder DVB-T2 jest jednak w stanie dekodować jedynie obraz szyfrowany zgodnie ze starszym standardem AVC (H.264 lub MPEG-4 część 10).

Wówczas konieczne będzie kupienie nowego telewizora lub zewnętrznego dekodera. Kupując nowy odbiornik, warto zwrócić także uwagę, aby dekodował on dźwięk w standardzie E-AC-3.

MKZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 15 grzegorzkubik

Telewizja naziemna chce przejść na rozdzielczość full HD. Tak byśmy mogli oglądać programy w dobrej jakości. Oby była dobra jakość wizualna i przekazu. Ładny obraz i prawda na ekranie. Jak najwięcej faktów byśmy nie tracili kontaktu z rzeczywistością.

! Odpowiedz
12 8 heimir

Boże jak dobrze że mam satelitę i się nie muszę przejmować takimi rzeczami. A płace dosłowne grosze. Jako ciekawostkę dodam ze w momencie kiedy była u nas cyfryzacja za poprzednich rządów to ww. Standard był już wprowadzany na Ukrainie i wiadomo było od razu ze DVBT to rozwiazanie tymczasowe bo już wtedy było przestarzałe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 53 forresty

Przeciez to już jest chore. Co rusz coś zmieniają. Wywalili TVP Kultura na innego Muxa i kupuj nową antenę. Teraz telewizor albo dekoder. Idźcie wy wszyscy w ... sami wiecie w co. I tak g... jest tam do ogladania i tylko 4 litery zawracają. POwstawiali doświetlacze mux1 kij wie na co i teraz ci blisko nadajników maja za mocny sygnał z mux 1 zakłócający zwykle mux 2,3 z innych nadajników. przeciez to jest kretynizm. Co chwile coś zmieniają

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 13 borejko

Od lat powtarzam, telewizor powinien mieć dobry obraz i wejścia.
Niestety postęp jest zbyt szybki wiec po prostu kupujemy chinskie szajbki za 200-300zł i cieszymy sie wszystkimi bajerami łącznie z androidem.1

! Odpowiedz
6 61 sku47413

Widać sprzedaż TV spadła i trzeba wymusić wymianę sprzętu na nowy. Jest to super ekologiczne i wpisuje się w trędy eko w UE. BTW w UE aby przepchnąć cokolwiek wystarczy powiedzieć słowo "terroryzm", "ekologia", "nowe technologie", "dostosowanie do standardów" i większość społeczeństwa bezrefleksyjnie wszytko łyknie. Osobiście przy poprzedniej zmianie na MPEG4 pozbyłem się TV i jest to super pomysł - polecam każdemu. Tylko jeszcze uwaga do autora artykułu: sygnał nie jest szyfrowany tylko kodowany!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 49 cyklonb

Ale nas zawalą telewizorami z Niemieckich i Holenderskich wystawek" obecne MPEG-4 było tylko w Polsce ale nie w Niemczech tam jest MPEG-2 i ich szrot u nas nie działa. Ewidentnie mamy znów (tak jak dawniej i w przypadku samochodów) stać się śmietnikiem Europy. A tak po za tym to co w tym nowym obrazie ma być lepszego???

! Odpowiedz
44 54 talmud

lepiej bedzie widać "patriotyzm"......."dobrej zmiany"......LOL

! Odpowiedz
13 13 stonekeep

A co było lepszego w sygnale cyfrowym od analogowego? No na przykład większa ilość kanałów jaką możesz przesłać w tym samym czasie, lepsza jakość obrazu itd... Czy to potrzebne czy nie to już oceń sam, jak dla mnie to w ogóle mogliby TV zlikwidować. Ale to nie w tym rzecz.

Tylko chodzi tu raczej o ogólny rozwój. Gdyby technologia szła do przodu tylko wtedy kiedy wszyscy już wymienią swoje urządzenia to tak naprawdę nie szła by wcale. Mój teść ciągle używa 15-letniego laptopa na którym nie działa praktycznie nic, gdyby każdy na niego czekał i dostosowywał się pod niego to od 10 lat stalibyśmy w miejscu z oprogramowaniem. I tak pod względem TV to dają dużo czasu i dostosowują się baaaardzo wolno, bo TV oglądają głównie ludzie starsi którzy w dużej mierze nie wymieniali TV od lat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 1984 odpowiada stonekeep

Czym innym są zmiany wymuszone przez technologię, a czym innym polityką. Tu mamy ewidentne wpychanie się ustawodawców tam gdzie ich nie prosili. Zmiana z analogu na cyfrę była dużym skokiem: zauważalnie lepsza jakość, kilka programów na jednym kanale. Ale obecna zmiana niewiele daje, większość użytkowników jej nie zauważy. A jeżeli to na gorsze gdyż DVB-T2 ma inną korektę błędów więc może spaść jakość sygnału antenowego. To wszystko w imię upchania w jednym muksie dodatkowego programu!

Jak nadawca chce być hop do przodu może sobie montować dowolne rzeczy. Ale po co ustawowo wymuszać zmianę kilkuletniego sprzętu u milionów dla tak marnych korzyści? Chciałem kupić tuner COMBO DVB-S + DVB-T ale się z tym powstrzymam. Stary jeszcze jakoś działa, a jak TV będzie traciła jakość w takim tempie jak wprowadzą DVB-T2 wyrzucę do kosza i niczym nie zstąpię. Na satce podobnie jak w necie ciągle ponuje wolność, tam nawet prehistoryczny MPEG2 się trafia...

@cyklonb, niemiecki szrot też trafi na śmieci bo jest jeszcze bardziej przestarzały. DVB-T2 było od początku w niewielu państwach bo jak wyżej napisałem korzyści nie są tak duże aby w to wchodzić. A skoro nikt nie chce po dobroci to ustawowo się zmusi, ech Europa, Europa...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 92 zenonn

Tolerowanie bloków reklamowych przerywanych programem lub propagandą nie ma sensu.
Gdy mój aktualny telewizor przestanie działać będzie to argument finałowy.
Cieszę na myśl o końcu brzęczenia TV w domu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne