Naziemna telewizja zmieni sygnał. Na co zwrócić uwagę, kupując nowy telewizor?

W ciągu dwóch i pół roku, najpóźniej do 30 czerwca 2022 r., w Polsce zostanie zmieniony sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. Warto zwrócić na to uwagę przy kupnie telewizora. Starsze modele mogą mieć problem z odbiorem obrazu.

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Dotychczasowy system DVB-T zostanie zastąpiony nowocześniejszym systemem odbioru sygnału DVB-T2/HEVC, oznaczanym także jako H.265 lub MPEG-H część 2. Sygnał zmieniany jest w całej Europie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji za datę graniczną przyjęła 30 czerwca 2022 r.

Kupując nowy telewizor, warto upewnić się, czy obsługuje on wspomniany system. Jeśli nie, nie będziemy w stanie poprawnie odbierać nadawanych programów. Wiele telewizorów dostępnych obecnie w sprzedaży i wyposażonych w dekoder DVB-T2 jest jednak w stanie dekodować jedynie obraz szyfrowany zgodnie ze starszym standardem AVC (H.264 lub MPEG-4 część 10).

Wówczas konieczne będzie kupienie nowego telewizora lub zewnętrznego dekodera. Kupując nowy odbiornik, warto zwrócić także uwagę, aby dekodował on dźwięk w standardzie E-AC-3.

MKZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 15 grzegorzkubik

Telewizja naziemna chce przejść na rozdzielczość full HD. Tak byśmy mogli oglądać programy w dobrej jakości. Oby była dobra jakość wizualna i przekazu. Ładny obraz i prawda na ekranie. Jak najwięcej faktów byśmy nie tracili kontaktu z rzeczywistością.

! Odpowiedz
12 8 heimir

Boże jak dobrze że mam satelitę i się nie muszę przejmować takimi rzeczami. A płace dosłowne grosze. Jako ciekawostkę dodam ze w momencie kiedy była u nas cyfryzacja za poprzednich rządów to ww. Standard był już wprowadzany na Ukrainie i wiadomo było od razu ze DVBT to rozwiazanie tymczasowe bo już wtedy było przestarzałe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 53 forresty

Przeciez to już jest chore. Co rusz coś zmieniają. Wywalili TVP Kultura na innego Muxa i kupuj nową antenę. Teraz telewizor albo dekoder. Idźcie wy wszyscy w ... sami wiecie w co. I tak g... jest tam do ogladania i tylko 4 litery zawracają. POwstawiali doświetlacze mux1 kij wie na co i teraz ci blisko nadajników maja za mocny sygnał z mux 1 zakłócający zwykle mux 2,3 z innych nadajników. przeciez to jest kretynizm. Co chwile coś zmieniają

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 13 borejko

Od lat powtarzam, telewizor powinien mieć dobry obraz i wejścia.
Niestety postęp jest zbyt szybki wiec po prostu kupujemy chinskie szajbki za 200-300zł i cieszymy sie wszystkimi bajerami łącznie z androidem.1

! Odpowiedz
6 61 sku47413

Widać sprzedaż TV spadła i trzeba wymusić wymianę sprzętu na nowy. Jest to super ekologiczne i wpisuje się w trędy eko w UE. BTW w UE aby przepchnąć cokolwiek wystarczy powiedzieć słowo "terroryzm", "ekologia", "nowe technologie", "dostosowanie do standardów" i większość społeczeństwa bezrefleksyjnie wszytko łyknie. Osobiście przy poprzedniej zmianie na MPEG4 pozbyłem się TV i jest to super pomysł - polecam każdemu. Tylko jeszcze uwaga do autora artykułu: sygnał nie jest szyfrowany tylko kodowany!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 49 cyklonb

Ale nas zawalą telewizorami z Niemieckich i Holenderskich wystawek" obecne MPEG-4 było tylko w Polsce ale nie w Niemczech tam jest MPEG-2 i ich szrot u nas nie działa. Ewidentnie mamy znów (tak jak dawniej i w przypadku samochodów) stać się śmietnikiem Europy. A tak po za tym to co w tym nowym obrazie ma być lepszego???

! Odpowiedz
44 54 talmud

lepiej bedzie widać "patriotyzm"......."dobrej zmiany"......LOL

! Odpowiedz
13 13 stonekeep

A co było lepszego w sygnale cyfrowym od analogowego? No na przykład większa ilość kanałów jaką możesz przesłać w tym samym czasie, lepsza jakość obrazu itd... Czy to potrzebne czy nie to już oceń sam, jak dla mnie to w ogóle mogliby TV zlikwidować. Ale to nie w tym rzecz.

Tylko chodzi tu raczej o ogólny rozwój. Gdyby technologia szła do przodu tylko wtedy kiedy wszyscy już wymienią swoje urządzenia to tak naprawdę nie szła by wcale. Mój teść ciągle używa 15-letniego laptopa na którym nie działa praktycznie nic, gdyby każdy na niego czekał i dostosowywał się pod niego to od 10 lat stalibyśmy w miejscu z oprogramowaniem. I tak pod względem TV to dają dużo czasu i dostosowują się baaaardzo wolno, bo TV oglądają głównie ludzie starsi którzy w dużej mierze nie wymieniali TV od lat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 1984 odpowiada stonekeep

Czym innym są zmiany wymuszone przez technologię, a czym innym polityką. Tu mamy ewidentne wpychanie się ustawodawców tam gdzie ich nie prosili. Zmiana z analogu na cyfrę była dużym skokiem: zauważalnie lepsza jakość, kilka programów na jednym kanale. Ale obecna zmiana niewiele daje, większość użytkowników jej nie zauważy. A jeżeli to na gorsze gdyż DVB-T2 ma inną korektę błędów więc może spaść jakość sygnału antenowego. To wszystko w imię upchania w jednym muksie dodatkowego programu!

Jak nadawca chce być hop do przodu może sobie montować dowolne rzeczy. Ale po co ustawowo wymuszać zmianę kilkuletniego sprzętu u milionów dla tak marnych korzyści? Chciałem kupić tuner COMBO DVB-S + DVB-T ale się z tym powstrzymam. Stary jeszcze jakoś działa, a jak TV będzie traciła jakość w takim tempie jak wprowadzą DVB-T2 wyrzucę do kosza i niczym nie zstąpię. Na satce podobnie jak w necie ciągle ponuje wolność, tam nawet prehistoryczny MPEG2 się trafia...

@cyklonb, niemiecki szrot też trafi na śmieci bo jest jeszcze bardziej przestarzały. DVB-T2 było od początku w niewielu państwach bo jak wyżej napisałem korzyści nie są tak duże aby w to wchodzić. A skoro nikt nie chce po dobroci to ustawowo się zmusi, ech Europa, Europa...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 92 zenonn

Tolerowanie bloków reklamowych przerywanych programem lub propagandą nie ma sensu.
Gdy mój aktualny telewizor przestanie działać będzie to argument finałowy.
Cieszę na myśl o końcu brzęczenia TV w domu.

! Odpowiedz
0 23 1a2b

Też na to czekam. Już obecnie w zasadzie powinni mi płacić za to, że ich wpuszczam do domu ale jak jeszcze odważą się narażać mnie na dodatkowe koszty to będzie świetny pretekst do rozstania.

! Odpowiedz
33 43 pazdzioch_indastries

Dvbt to pomyłka XXI w jedyne co nadawane jest na okrągło bez usterek technicznych to tvp info którego z racji propagandy nie oglądam.
Reszta wystarczą zmiany pogody i już po sygnale, technologia cyfrowa to najbardziej zawodna technologia.Jak teraz się okaże że będzie trzeba kupić nowy dekoder dvbt lub telewizor to będzie to świetna okazja do pożegnania się z tym łajnem na zawsze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 49 1984

Jeżeli łapiesz TVP info to znaczy, że masz dobry odbiór całego MUX-3 więc nie zyślaj.

No tak, neutralność klimatyczna, zerowa emisja CO2 ale zmieniają coś czego zmieniać nie trzeba. Tony elektrośmieci trafi na złom, tony kolejnych zostanie wyprodukowanych więc Europa będzie eko jak cholera. W imię tego by do MUX-a dodać jeszcze jeden program ew. kilka było w lepszej jakości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 iwonka50 odpowiada 1984

Niby ograniczanie CO2 i produkcji energii z węgla a zamiast zachęcać do przechodzenia na światłowody reklamuje się z każdej strony internet mobilny. A tymczasem stacje BTS i łączność bezprzewodowa pożerają coraz więcej energii - już 5% całej polskiej produkcji, i ocieplają klimat. Taka to fałszywość na każdym kroku.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne