Zmiana przepisów dotyczących zaprzeczania ojcostwa

Sejm poparł w środę zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, zgodnie z którymi termin wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa powinien być liczony od daty, w której pełnoletnie dziecko dowiedziało się o swoim rzeczywistym pochodzeniu.

(Pexels)

Jednocześnie przyjęto poprawki zgłoszone w drugim czytaniu przez posła PiS Grzegorza Lorka, które wykraczały poza zakres projektu i odnosiły się do innych ustaw - m.in. Prawa upadłościowego i Prawa restrukturyzacyjnego.

Za przyjęciem noweli wraz z tymi poprawkami głosowało 388 posłów, przeciw opowiedziało się ośmiu, a trzech wstrzymało się od głosu.

Przed głosowaniem poseł sprawozdawca Andrzej Matusiewicz (PiS) w imieniu komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach zaapelował o odrzucenie poprawek proponowanych przez posła Lorka. Jak wcześniej ocenił na posiedzeniu komisji, zmiany te w sposób rażący naruszają zasady poprawnej legislacji, "a takich rzeczy nie można robić, nawet jeśli jest to ostatnie posiedzenie Sejmu i ostatnie posiedzenie komisji w tej kadencji".

Rządowy projekt nowelizacji został przyjęty przez Radę Ministrów 25 czerwca. Zgodnie z nim terminy do wytoczenia powództwa przez dziecko o zaprzeczenie macierzyństwa, zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa mają "biec od chwili, gdy dziecko dowie się o braku biologicznego pochodzenia od osoby, której macierzyństwo lub ojcostwo zostało ustalone".

Dziecko będzie miało rok na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa, zaprzeczenie ojcostwa i ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Natomiast jeżeli dziecko dowie się o swoim pochodzeniu, zanim osiągnie pełnoletność, to termin do wytoczenia powództwa będzie się liczył od daty osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Projekt zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym został przygotowany w celu dostosowania prawa do zapadłego w maju zeszłego roku wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem Trybunału dotychczasowe przepisy w sposób nieuzasadniony ograniczały możliwość dochodzenia przez pełnoletnie dziecko sądowego zaprzeczenia ojcostwa męża swojej matki i ustalenia ojcostwa innego mężczyzny. Zgodnie bowiem z ich brzmieniem dziecko po dojściu do pełnoletności mogło wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa męża swojej matki, nie później jednak niż w ciągu trzech lat od osiągnięcia pełnoletności.

TK zaznaczył, że trzyletni termin na zaprzeczenie ojcostwa zaczyna biec bez względu na to, czy dziecko ma wiedzę o tym, że w rzeczywistości nie pochodzi od męża swojej matki. Dlatego, według TK, data osiągnięcia pełnoletności przez dziecko nie jest właściwym kryterium określenia początku biegu terminu do wytoczenia powództwa.

Skarga do TK wyniknęła w związku ze sprawą kobiety, która o prawdziwym ojcu dowiedziała się po kilkudziesięciu latach. Choć wytoczyła powództwo o zaprzeczenie ojcostwa, to sądy obu instancji je oddaliły, wskazując, że zostało wytoczone po upływie trzyletniego terminu przewidzianego w przepisie.(PAP)

sno/ wus/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil