REKLAMA

Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawiamy zegarki?

2021-03-19 11:30
publikacja
2021-03-19 11:30
Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawiamy zegarki?
fot. NONGASIMO / / Shutterstock

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w tym roku w ostatni weekend marca. Kiedy dokładnie przestawiamy wskazówki zegarów?

Śpimy krócej

W nocy z soboty na niedzielę - z 27 na 28 marca - przestawimy wskazówki o godzinę do przodu. Przesunięcie zegara z godziny 2 na 3 oznacza, że będziemy spali krócej. 

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku. "Na chwilę obecną nie jest wiadome, jakie będą dalsze losy tego projektu" – pisze wiceminister rozwoju Olga Semeniuk w odpowiedzi na interpelację posłów PiS. 

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego do 2021 roku wszystkie państwa członkowskie UE mają określić jeden obowiązujący czas, czyli dokonać wyboru pomiędzy zachodnioeuropejskim lub zachodnioeuropejskim letnim (UTC+1). 

To miała być ostatnia zmiana czasu

Mimo że miała to być ostatnia zmiana czasu, okazuje się, że w ostatnim czasie niewiele się w tym temacie wydarzyło. 

"Komisja przedstawiła propozycje w tej sprawie na podstawie szerokich konsultacji prowadzonych na życzenie państw członkowskich. Następnie stanowisko KE zostało poparte przez Parlament Europejski (w marcu 2019 PE zatwierdził przepisy znoszące zmianę czasu w państwach unijnych od roku 2021 - PAP) i teraz piłka jest po stronie państw członkowskich" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Enrico Brivio.

Projekt zmiany dyrektywy w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu w Europie został przedstawiony już we wrześniu 2018 r., gdy w konsultacjach publicznych (przeprowadzono internetową ankietę) zebrano 4,6 mln głosów, z których zdecydowana większość wskazywała na negatywne efekty związane z przestawieniem zegarków dwa razy do roku.

Ostatecznie projekt został zamrożony, mimo że miał on wsparcie Parlamentu Europejskiego. Obecnie projekt jest rozpatrywany na poziomie grup roboczych. Fińska prezydencja nie wyklucza, że wniesie go pod obrady ministrów transportu w grudniu.

W sprawie zmiany czasu zegar stoi w miejscu - oznajmił w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer. Był on pytany, kiedy w UE przestaną obowiązywać sezonowe zmiany czasu.

Zmiana czasu miała dać oszczędność energii

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu.

KWS

Źródło:
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zmiana czasu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki