Zmarła Krystyna Łybacka, była minister edukacji

2020-04-21 08:47
publikacja
2020-04-21 08:47

Zmarła Krystyna Łybacka; była minister edukacji, wieloletnia posłanka SLD. Miała 74 lata; w ostatnim czasie zmagała się z chorobą.

/ fot. Krzysztof Zuczkowski / FORUM

Krystyna Łybacka zmarła w poniedziałek wieczorem w poznańskim szpitalu. Informację o śmierci Łybackiej potwierdził PAP poseł SLD Wiesław Szczepański oraz były dyrektor jej biura Ryszard Zaczyński. „W ostatnich miesiącach walczyła z chorobą; nagłą, ale bardzo ciężką. To dla nas bardzo bolesny czas” – powiedział PAP Zaczyński.

„Mówi się, że są pewne kamienie milowe w różnych obszarach i są też pewne osoby w historii polityki, które są jakby wyznacznikami pewnych czasów. I ja myślę, że Krystyna Łybacka właśnie takim kamieniem milowym była; jedna taka droga się teraz skończyła” – dodał.

Prezydent o śmierci Łybackiej: Bardzo będzie jej brakowało w polskim życiu i w polityce

Odeszła Krystyna Łybacka. Wielka i niezwykle elegancka Dama. Piękny Człowiek. Bardzo będzie Jej brakowało w polskim życiu i w polityce - napisał prezydent Andrzej Duda.

Do śmierci Łybackiej odniósł się na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Odeszła Pani Minister Krystyna Łybacka. Wielka i niezwykle elegancka Dama. Piękny Człowiek. Bardzo będzie Jej brakowało w polskim życiu i w polityce" - napisał.

"Łączę się w żalu z Najbliższymi Pani Minister, Przyjaciółmi i Tymi wszystkimi, co łzę w oku mają. RiP" - dodał.

Kim była Krystyna Łybacka?

Krystyna Łybacka urodziła się 10 lutego 1946 roku w Jutrosinie. Z wykształcenia była doktorem nauk matematycznych; w latach 1968 do 2014 była pracownikiem naukowo – dydaktycznym Instytutu Matematyki Politechniki Poznańskiej. W latach 1968-91 pełniła funkcję sekretarza technicznego i naukowego Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

W roku 1991 Łybacka po raz pierwszy zdobyła mandat poselski, który sprawowała nieprzerwanie do roku 2014, zasiadając w Sejmie I, II i III, IV, V ,VI i VII kadencji.

Była zaangażowana w prace sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, Komisji Obrony; Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, była też przewodniczącą Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Ratyfikacji Konkordatu, przewodniczącą Podkomisji Stałej ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Po wygranych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej wyborach parlamentarnych w 2001 roku została ministrem edukacji narodowej i sportu w rządzie Leszka Millera. Resortem tym kierowała do 2 maja 2004 roku.

W latach 2014-2019 Łybacka zasiadała w Parlamencie Europejskim. W 2019 roku została wybrana najlepszym europosłem w kategorii Edukacja, Kultura i Media w konkursie, którego organizatorem jest "The Parliament Magazine".

Łybacka od roku 1978 do 1989 należała do PZPR. W 1993 wstąpiła do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Od 1999 roku należała do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, była wiceprzewodniczącą partii w latach 1999 – 2003. W latach 1999-2003 i 2005–2007 była przewodniczącą Wielkopolskiej Rady Wojewódzkiej SLD.

B. premier, obecnie europoseł Leszek Miller napisał we wtorek na Twitterze: „odeszła wielka dama polskiej polityki”. „Znakomita minister edukacji, wieloletnia posłanka do Sejmu z ramienia SLD. Ceniona członkini Parlamentu Europejskiego. Wielkopolanka o błyskotliwej inteligencji. Dobry i uczciwy Człowiek. Cześć Jej pamięci” - dodał. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ par/

Źródło:PAP
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki