Zmarł senator John McCain, kandydat na prezydenta USA w 2008 roku

W wieku 81 lat zmarł w sobotę John McCain, amerykański senator Partii Republikańskiej z Arizony, kandydat tej partii w wyborach prezydenckich w 2008 roku - poinformowało jego biuro senackie. W Stanach Zjednoczonych miał opinię bohatera wojny wietnamskiej.

(fot. Ints Kalnins / Reuters)

McCain od roku cierpiał na nowotwór mózgu. "Senator John Sidney McCain III zmarł o godzinie 16.48 25 sierpnia 2018 roku. Wiernie służył Stanom Zjednoczonym przez 60 lat. W ostatnich chwilach jego życia była przy nim jego żona oraz jego rodzina" - brzmi komunikat biura senackiego McCaina.

John McCain w czasie wojny wietnamskiej był pilotem. W październiku 1967 roku trafił do wietnamskiej niewoli, w trakcie której był wieziony w kilku obozach jenieckich, gdzie poddawany był ciężkim torturom. Mimo to nie ujawnił żadnej informacji poza swoimi danymi oraz stopniem wojskowym. Wielki szacunek zyskało mu to, że jako syn admirała marynarki wojennej USA, dowódcy operacji wojennych na Pacyfiku, mógł zostać zwolniony z wietnamskiej niewoli przed innymi jeńcami, ale odmówił preferencyjnego traktowania.

Do USA wrócił w 1973 roku, po podpisaniu w Paryżu porozumień pokojowych między stronami walczącymi. Po powrocie stał się bohaterem prasy, która poświęcała mu dużo miejsca w swoich artykułach.

W 2000 roku ubiegał się o nominację republikanów na urząd prezydenta i wygrał prawybory w kilku stanach. Nominację Partii Republikańskiej uzyskał jednak wówczas gubernator stanu Teksas George W. Bush.

Osiem lat później, po wygraniu prawyborów w 21 stanach, zapewnił sobie nominację Partii Republikańskiej na jej kandydata w wyborach prezydenckich w 2008 r. W noc powyborczą, opierając się na niekorzystnych dla siebie nieoficjalnych wynikach z kluczowych stanów, uznał swoją porażkę z Barackiem Obamą.

Prezydent USA Donald Trump na Twitterze napisał: "Moje kondolencje i mój najszczerszy szacunek dla rodziny senatora Johna McCaina, nasze serca i modlitwy są z wami!". Kondolencje złożył też Barack Obama, który oświadczył: "John i ja pochodziliśmy z różnych pokoleń, mieliśmy zupełnie inne pochodzenie i starliśmy się na najwyższym szczeblu politycznym. Ale mimo dzielących nas różnic mieliśmy wspólną wierność do czegoś wyższego - do ideałów, o które całe pokolenia Amerykanów i imigrantów walczyły i za które poświęcały się."

McCain zmarł dzień po tym, jak zrezygnował z leczenia raka mózgu. Skłoniły go do tego postępy choroby. "Z typową dla siebie siłą woli zdecydował się przerwać terapię" - poinformowała w piątek jego rodzina w oświadczeniu.

Senator dał się poznać jako surowy krytyk Donalda Trumpa. Oceniając amerykańskiego prezydenta, McCain - zwolennik aktywnego zaangażowania Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej i jeden z pierwszych zwolenników przyjęcia Polski do NATO - napisał jednak, że nadal dostrzega "płomyk nadziei", iż Trump "zaakceptuje moralne zobowiązania", wynikające z faktu, że jest "przywódcą wolnego świata".

McCain był uważany za "jastrzębia" w odniesieniu do Rosji. Jak pisał Reuters, był zwolennikiem zaangażowania USA na świecie i w NATO oraz wywierania presji na Rosję w związku z Ukrainą. Zabiegał o zwiększenie wojskowej pomocy USA dla sił zbrojnych Polski, Estonii, Litwy i Łotwy oraz przyspieszenie prac nad tarczą antyrakietową w Europie. (PAP)

zm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 4 mb-1

Zwolennik ostrego kursu wobec Rosji. Przyjaciel Polski, bohater wojenny i dobry polityk. RIP. Dzieki Bogu jest sporo kontynuatorow jego polityki. Smieszne, jak te trolle sowieckie kwicza tu na forum.

! Odpowiedz
2 1 od_redakcji

Do tego klubu jeszcze najeży dodać Zbigniewa Brzezińskiego i jego córeczkę ze zwichniętą osobowością przez LGBT i lewicowe głębokie poglądy jak jej ojczulek.. spytaj rodziny ofiar z bliskiego wschodu, co myślą o tym bohaterze i o tym co zrobiono z ich ojczyznami za usilnym poparciem tego „bohatera - herosa”. I Wietnamczyków polewanych bombami zapalająco fosforowymi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 mb-1 odpowiada od_redakcji

Czytałem te twoje głupoty, nie musisz się powtarzać.

! Odpowiedz
3 2 open_mind

Już się sypią plotki że McCain popełnił samobójstwo !

! Odpowiedz
6 14 abcx

Mam nadzieje że znajdzie się jakiś godny naśladowca i będzie kontynuował dzieło McCain-a. Jego wielkim marzeniem do którego ostatnimi latami intensywnie dążył to rozpętanie III wojny światowej. I ta jego piękna piosenka hit "Bomb Iran", ech smutne co raz mniej takich wizjonerów jak Pan McCain

! Odpowiedz
6 7 open_mind

Brawo za trzeźwe spojrzenie, Ps. Czekają nas namolne i upierdliwe dni w histeryzujących się mediach o przebiegu jego pogrzebu i związanych z tym uroczystościach tego w ich mniemaniu „Bohatera”.

! Odpowiedz
14 15 open_mind

Przykro mi jest że moi rodacy mają tak wypatrzone pojęcie przez media o John-McCain że to taki twardziel i bohater najeży dodać Zbigniewa Brzezińskiego i jego córeczkę ze zwichniętą osobowością przez LGBT i lewicowe głębokie poglądy jak jej ojczulek.. Tak kiedyś była Radio Wolna Europa i Głos Waszyngtonu to ludzie wiedzieli w Polsce co jest prawda a co fałsz. Jak w latach 1978/79 poleciałem do USA to myślałem że tam ludzie wiedza całą prawdę i nie są okłamywani, niestety przeżyłem wielkie rozczarowanie. Elity swoje baranki zawsze trzymają w otumanieniu ideologicznym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 6 resisdus

Minded..... może powienieneś najpierw to przeczytać zanim znowu zaczniesz rozmawiać z samym sobą - "Chociaż często nie kontrolujemy do końca rozmawiania ze sobą, warto się w nie wsłuchać. Pamiętajmy bowiem, że motywujący i pozwalający się uspokoić będzie tylko głos pozytywny. Jeżeli nasze dialogi ze sobą sprowadzają się do tego, że pogarszamy swój nastrój i nie umiemy się zaakceptować – może to przynieść niepożądane skutki.
Poza tym rozmowa może stać się problemem o podłożu psychicznym, jeżeli nie potrafimy się kontrolować i opanować. Oczywiście, każdemu zdarza się czasami powiedzieć głośno to, o czym akurat pomyślał, nawet jeżeli nie do końca jest to odpowiedni czas czy miejsce, jednak jeżeli zdarza się to naprawdę często, warto udać się po poradę do specjalisty "

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 (usunięty) odpowiada resisdus

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 4 open_mind odpowiada resisdus

Bardzo mierna próba wyśmiania mnie czy ośmieszenia, musisz się bardziej postarać ale wątpię czy cię stać. Świat niebawem dowie się prawdy i to bardzo będzie nie miłe dla wszystkich połączone z chaosem jak i o tym ze USA jest w początkowej fazie wybuchu wojny domowej: Tak spróbuj sobie przykleić na zderzaku że popierasz Trumpa, to od razu zostaniesz zaatakowany i pobity a samo auto uszkodzone, ale jak napiszesz że jesteś przeciwko Trupowi to nic złego cę nie spotka. Lewica nie może się pogodzić że jazda na kredyt się skończyła i to bez względu do jakiej partii przynależy !
Niestety McCain odszedł jak i niewiele krajów zostało jeszcze do rozwałki pod sztandarami demokracji za którą się kryje socjalistyczna lewica!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil