REKLAMA

Zmarł były przywódca Chin Jiang Zemin

2022-11-30 09:54, akt.2022-11-30 11:10
publikacja
2022-11-30 09:54
aktualizacja
2022-11-30 11:10

W wieku 96 lat z powodu białaczki i niewydolności organów zmarł w środę były przywódca Chin Jiang Zemin – poinformowały państwowe chińskie media. Był sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w latach 1989-2002.

fot. Jason Lee / Reuters / / Forum

Były przywódca zmarł o godz. 12.13 czasu miejscowego (godz. 5.13 w Polsce) w Szanghaju – podała państwowa agencja prasowa Xinhua, która na swojej stronie internetowej wprowadziła żałobną, biało-czarną szatę graficzną.

Wiadomość o jego śmierci przekazano w odezwie najwyższych władz Komunistycznej Partii Chin (KPCh), chińskiego rządu i Centralnej Komisji Wojskowej, skierowanej do narodu i członków partii.

„Towarzysz Jiang Zemin był wybitnym przywódcą, cieszącym się uznaniem całej partii, całych sił zbrojnych i Chińczyków z wszystkich grup etnicznych, wielkim marksistą, wielkim rewolucjonistą proletariatu, mężem stanu, strategiem wojskowym i dyplomatą oraz zaprawionym bojownikiem komunizmu” – napisano.

Jako sygnał słabnącego zdrowia byłego przywódcy odebrano jego nieobecność na październikowym XX krajowym zjeździe KPCh. Po raz ostatni widziano go publicznie w 2019 roku w czasie obchodów 70-lecia komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej - przypomina hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

Jiang został sekretarzem generalnym partii w 1989 roku po masakrze na placu Tiananmen w Pekinie, gdzie wojsko krwawo stłumiło prodemokratyczne protesty, co doprowadziło do dyplomatycznej izolacji Pekinu. Jiangowi udało się jednak poprawić relacje z Zachodem. Pod jego rządami Chiny przejęły od Wielkiej Brytanii władzę nad Hongkongiem w 1997 roku i weszły do Światowej Organizacji Handlu w roku 2001.

W 2002 roku Jiang ustąpił ze stanowiska i przekazał władzę swojemu następcy Hu Jintao. Było to pierwsze pokojowe przekazanie władzy w chińskiej partii od proklamacji komunistycznych Chin w 1949 roku – przypomina „SCMP”. Funkcję przewodniczącego ChRL sprawował w latach 1993-2003.(PAP)

anb/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (4)

dodaj komentarz
lilly
Ten sam, któren na ostatnim zjeździe partii “przyburzył” do Xi Jinpinga
i musieli go wyprowadzać pod pachy z sali obrad ?
po_co
Poprzednik, wyprowadzili na zjeździe Hu Jintao.
po_co
Umiera komunista - doprawy jest się czym smucić, dla dobra ludzi cała partia komunistyczna mogła by wziąć przykład z byłego jej lidera i przejść proces reinkarnacji w coś bardziej pożytecznego.
Biorąc pod uwagę, że są to komuniści to nawet krowie odchody są dla nich niedoścignionym celem reinkarnacji bo przynajmniej służą czemuś
Umiera komunista - doprawy jest się czym smucić, dla dobra ludzi cała partia komunistyczna mogła by wziąć przykład z byłego jej lidera i przejść proces reinkarnacji w coś bardziej pożytecznego.
Biorąc pod uwagę, że są to komuniści to nawet krowie odchody są dla nich niedoścignionym celem reinkarnacji bo przynajmniej służą czemuś pożytecznemu jak nawożenie gleby na której później rosną uprawy.

Nie wiem tylko czy nawożenie komunistą jest zdrowe.

Chin - gratuluję decyzji, pozostali komuniści powinni pójść w Twoje ślady.
Gdzie jest szampan pytam się?
grab
To tylko ideologia, jak w innych autorytarnych państwach. Wszystko przeminie jak wielkość Rzymu czy Grecji... za kilkanaście lat!

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki