Zmarł Mieczysław Wilczek - autor najlepszej polskiej ustawy o działalności gospodarczej

W środę zmarł w Warszawie w wieku 82 lat Mieczysław Wilczek, minister przemysłu PRL w rządzie Mieczysława Rakowskiego w latach 1988-1989.

Jak przypomina Centrum im. Adama Smitha, w najnowszej historii Polski Mieczysław Wilczek zapisał się ustawą o działalności gospodarczej (23 grudnia 1988 roku), zwaną powszechnie ustawą Wilczka.

"+Co nie jest zakazane, jest dozwolone+ było fundamentalną zasadą ustawy Wilczka. Uwolniła energię milionów Polaków, którzy w niedługim czasie założyli ok. dwa miliony firm. Polska stała się miejscem +kontrrewolucji straganów+, od których zaczynali startujący przedsiębiorcy. W ciągu kilku lat nowe, małe firmy stworzyły blisko sześć milionów nowych miejsc pracy" - napisali członkowie Centrum we wspomnieniu o Mieczysławie Wilczku.

Ustawa Wilczka - niedościgniony wzór sprzed 25 lat

Wilczek urodził się 25 stycznia 1932 roku. Z wykształcenia był chemikiem i prawnikiem, a z zawodu przedsiębiorcą. Był twórcą wielu patentów z chemii, w tym słynnego proszku do prania IXI 65.

Zdaniem Andrzej Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha, nie byłoby Polski w Unii Europejskiej bez Wilczka. "Tak zwana ustawa Wilczka spowodowała, że Polska przeszła do historii ekonomicznej świata jako kraj największego cudu gospodarczego końca XX wieku. To było porównywane do cudu gospodarczego Niemiec po II wojnie światowej. Ta ustawa była konstytucją polskiej przedsiębiorczości" - zaznaczył.

Jak wyjaśnił, ustawa fizycznie likwidowała system gospodarki planowanej i socjalistycznej, przywracając wolność gospodarczą ze słynną zasadą "co nie jest zakazane, jest dozwolone". "To ona spowodowała, że Polacy założyli blisko 2 mln małych przedsiębiorstw w tak krótkim czasie. One wyrastały jak grzyby po deszczu. W Polskiej Akademii Nauk badano później ten fenomen i doliczono się blisko 6 mln nowych miejsc pracy, które te filmy stworzyły w ciągu kilka lat w latach 90." - powiedział.

"Śmiem twierdzić, że dzięki tej ustawie uratowano polską demokrację. To dlatego, że pracownicy w zwalnianych zakładach socjalistycznych nie wyszli na ulice dlatego, że znaleźli pracę w tych prywatnych przedsiębiorstwach" - podsumował. (PAP)

Komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl
Łukasz PIechowiak Zmarł Mieczysław Wilczek. Autor słynnej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która obecnie stawiana jest za wzór liberalnych rozwiązań. W dobie transformacji ustrojowej jej kształt i brzmienie miało nieoceniony wpływ na rozwój przedsiębiorczości w kraju, w którym wcześniej była ona skutecznie tępiona. Dzięki jego staraniom na początku lat 90-tych wiele osób miało szansę na rozwój swojego biznesu. To wręcz nieprawdopodobne, że w skostniałym systemie gospodarki centralnie planowanej udało się wprowadzić prawo, które wyprzedzało swoje czasy.

Obecnie coraz częściej do głosu dochodzą osoby, które żądają przywrócenia ustawy Wilczka. Liczba regulacji prawnych i podatkowych sprawia, że obecnie prowadzenie biznesu jest coraz trudniejsze i to w dobie internetu i powszechności rozwiązań online. Polska wciąż zajmuje odległe miejsce w rankingu Doing Business i w zasadzie bez likwidacji setek niepotrzebnych obowiązków administracyjnych nie ma absolutnie żadnych szans na poprawę sytuacji. A szkoda, bo ustawa Wilczka jest przecież sprawdzonym i gotowym pomysłem.

luo/ je/ ura/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~nn

Od 1952r w pzpr, niech to również świadczy o jego wielkości i możliwościach.

!
0 0 ~KAPO

JEDNEGO PEZETPEROWCA mniej
Jak zareagował Wojciech Jaruzelski?

! Odpowiedz
0 0 ~ZOMO

Nie zjadł deseru przy obiedzie i podwieczorku, tak zrozpaczony był.

! Odpowiedz
0 0 ~waldek 52

ty gościu jesteś jak ta gołębica - dalej nie tłumaczę rusz mózgiem - jak masz ? ale generalnie pozdrawiam

! Odpowiedz
0 0 ~jużEmeryt

Zawsze bardzo ceniłem Pana Wilczka. Uważam rząd Pana Mieczysława Rakowskiego za najlepszy w powojennej Polsce. I szkoda, że nie było w tamtym rządzie wszystkich ministrów takiej klasy jak Pan Mieczysław. Wilczek. Zawsze będę pamiętać, że Im zawdzięczam moją dzisiejszą stabilizację. Myślę, że wielu z mojego pokolenia będzie wspominać Mieczysława Wilczka jako prawdziwego patriotę, który próbował wyzwolić Polaków z marazmu i kompleksów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ra

w tym PZPR bylo bardzo wielu madrych ludzi !!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 0 ~kapo

wielu PEZETPEROWCOW konczylo
UNIWERSYTET MARSIZMU I LENINIZMU
to wspaniali "fachowcy" pozazdroscic

! Odpowiedz
0 0 ~rer

Ta ustawa to Jego wkład w dzisiejszą gospodarkę - dzięki. Tylko prostota jest przyjazna prawu, komplikacje to wymysł krętaczy.

! Odpowiedz
0 0 ~zerro

Wilczek poważnie potraktował demokrację i działało dopóki nie wróciły komuchy oraz resortowe dziatki oraz ich wnusie do gospodarki . Powtórka z socrealizmu trwa więc dalej tyle że bez socjalizmu;) Premier ze swoją dyscypliną partyjną to w istocie I sekretarz

! Odpowiedz
0 0 ~lel

Dla Polaków ustawa Wilczka była figurą stylistyczną. Przyczyniła się za to do zwycięstwa zwolenników reform z L.Millerem i A.Kwaśniewskim w komunistycznym obozie władzy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

GPW: największe wzrosty i spadki

PATENTUS 1,5800 24,4%
TALANX 185,0000 24,2%
ERBUD 16,0000 14,3%
IQP 0,1280 -24,7%
QUANTUM 13,5000 -12,3%
TATRY 131,0000 -10,9%
Akcje: 143 wzrosło, 147 spadło, 90 bez zmian.
Wolumen: 43 028 386 akcji, obrót: 822 157 412 zł
Aktualizacja: 2019-11-14 17:04:59