WAŻNE

Złożono już ponad 3,2 mln wniosków o 500+ i 1,7 mln o "Dobry start"

2019-08-13 14:04
publikacja
2019-08-13 14:04

Złożono już ponad 3,2 mln wniosków o 500+ w rozszerzonej formule. W ramach tego programu do rodzin trafiło 700 mln zł – poinformowała we wtorek szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa. O tzw. wyprawkę szkolną z programu "Dobry start" złożono dotąd 1,7 mln wniosków.

/ Pexels
Od 1 lipca rodzice mogą składać wnioski o 500+ na każde dziecko do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Jak poinformowała we wtorek szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa, dotychczas złożono ponad 3,2 mln wniosków o 500+. "Rozpatrzono już ok. 60 proc. wniosków i rodzice dostali zwrotną informację. W ramach programu do rodzin trafiło już w sumie 700 mln zł" – podkreśliła.

Minister rodziny przypomniała, że na rozpatrzenie wniosków samorządy mają trzy miesiące. Zwróciła uwagę, że nie wszystkie gminy rozpoczęły wypłaty świadczeń. "Na ponad 2470 gmin ok. 100 gmin nie rozpoczęło jeszcze wypłat" – wskazała Borys-Szopa i zaapelowała do gmin, aby zwiększyły częstość wypłat.

Złożenie wniosku w okresie lipiec-wrzesień gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Po tym terminie będzie ono przyznawane i wypłacane z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku.

Od lipca trwa także nabór wniosków o tzw. wyprawkę szkolną z programu "Dobry start". Wiceminister rodziny Stanisław Szwed poinformował, że do tej pory złożono ich ponad 1,7 mln. Podkreślił, że wnioski można składać do końca listopada.

Szwed przypomniał, że od sierpnia weszły w życie zmiany w programie "Dobry start". Obecnie o pieniądze mogą się starać również uczniowie szkół dla dorosłych i policealnych, przy zachowaniu kryterium wieku do 20 lat i 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami.

Świadczenie z programu "Dobry start" w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat.

Od początku lipca wnioski na oba programy można składać drogą elektroniczną: za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia i platformy usług elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia wnioski można składać także drogą papierową: w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Autorka: Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki