REKLAMA

Złoty znów osłabiony. Kurs euro powyżej 4,65 zł

2022-04-12 09:19
publikacja
2022-04-12 09:19
Złoty znów osłabiony. Kurs euro powyżej 4,65 zł
Złoty znów osłabiony. Kurs euro powyżej 4,65 zł
fot. Anikin Denis / / Shutterstock

Wtorkowy poranek przyniósł dalsze osłabienie polskiej waluty. Złoty pozostaje pod presją Fedu i mocniejszego dolara, czego jak na razie nie powstrzymują coraz wyższe rynkowe stopy procentowe w Polsce.

Stawki Wibor od 3M w górę szybko przebiły linię 5% i zmierzają ku najwyższym poziomom od 2008 roku. Polskie obligacje skarbowe płacą już grubo ponad 6%. Jednakże nawet znacznie wyższe rynkowe stopy procentowe w Polsce póki co nie są w stanie przekonać inwestorów do polskiego złotego. A przynajmniej nie w sytuacji, gdy oficjalnie raportowana inflacja CPI przekracza 10%.

Złotemu szkodzi też umacniający się dolar amerykański, co zwykle negatywnie wpływa na notowania walut z rynków wschodzących. Aprecjacja „zielonego” jest z kolei pochodną narastających oczekiwań na zdecydowane podwyżki stóp procentowych w Rezerwie Federalnej. Obecnie rynek terminowy oczekuje, że stopa funduszy federalnych do końca roku znajdzie się w przedziale 2,50-3,00%.

W rezultacie złoty pozostaje pod presją. We wtorek o 9:17 kurs euro kształtował się na poziomie 4,6635 zł i był o mniej niż grosz wyższy niż dzień wcześniej. W poniedziałek notowania pary euro-złoty podniosły się o przeszło dwa grosze.

Od dwóch tygodni kurs euro porusza się w przedziale 4,60-4,70 zł, co jak na historyczne standardy jest wartością sygnalizującą głęboką słabość polskiej waluty. „Przedcovidowym” standardem było euro po 4,20-4,35 zł. Po marcu ’20 był to zasadniczo przedział 4,40-4,60 zł, a po wybuchu wojny na Ukrainie nie potrafimy zejść nawet poniżej 4,60 zł.

Dolar amerykański we wtorek rano kosztował 4,2966 zł i był o ponad grosz droższy niż w poniedziałek wieczorem. To najwyższy kurs dolara od dwóch tygodni. Frank szwajcarski wyceniany był na 4,6027 zł, a więc także najwyżej w tym miesiącu. Funt brytyjski wart był 5,5851 zł.

KK

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
maniek_as
O sile gospodarki i kraju wiele mówi siła waluty tego kraju. Po kursie PLN widać jakie dyrdymały o sile polskiej gospodarki wygaduje glapiński. PLN nie da rady wrócić nawet do kursu przed wojną, a co dopiero mówić przed covidem. Nic nie pomagają podwyżki stóp %, a pamiętajmy jeszcze jakie tsunami na kurcie PLN nas czeka, jak stopy O sile gospodarki i kraju wiele mówi siła waluty tego kraju. Po kursie PLN widać jakie dyrdymały o sile polskiej gospodarki wygaduje glapiński. PLN nie da rady wrócić nawet do kursu przed wojną, a co dopiero mówić przed covidem. Nic nie pomagają podwyżki stóp %, a pamiętajmy jeszcze jakie tsunami na kurcie PLN nas czeka, jak stopy zacznie podnosić FED i EBC!!!
niepejsiaty_polak
No cóż, NBP pozostało zawierać umowy z bankiem Ukrainy, no może jeszcze Erdogan się zgodzi na współpracę. To jest nasza liga, spadliśmy na samo dno. A jeszcze niedawno P. Prezes twierdził, że gramy w ekstraklasie razem z FED, EBC i SNB. Już sam nie wiem, czy śmiać się, czy płakać...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki