Złoty w tym roku jeszcze nie był tak słaby

Tak słaby jak w piątkowe popołudnie złoty w tym roku jeszcze nie był. Za dolara płacono już ponad 3,70 zł, euro znów zbliżyło się do 4,32 zł, frank wyraźnie przebił poziom 3,73 zł, a cena funta przekroczyła 4,93 zł. Polskiej walucie blisko związanej z europejską szkodziło rosnące zaniepokojenie inwestorów sytuacją we Włoszech.

W piątek po południu po wkroczeniu na rynek amerykańskich inwestorów kurs EUR/USD z impetem spadł poniżej poziomu 1,17 i przed 16:00 polskiego czasu wynosił już mniej niż 1,165. Na osłabienie euro niewątpliwy wpływ miała sytuacja we Włoszech, gdzie rząd starają się utworzyć Liga i Ruch Pięciu Gwiazd. Ich niekonwencjonalne pomysły na politykę gospodarczą napędzają odwrót inwestorów od włoskiego długu - rentowność obligacji 10-letnich wzrosła dziś z 2,4 proc. do ponad 2,52 proc., co jest, jak na ten rynek, bardzo dużym ruchem.

Sytuacja polityczna we Włoszech i Hiszpanii, rezygnacja Trumpa ze spotkania z Kim Dzong Unem, kryzys w Wenezueli, trwająca od kilku tygodni wyprzedaż aktywów z rynków wschodzących (Turcja, wcześniej Argentyna) oraz powiększające się szanse na pogłębienie różnic w polityce monetarnej Fedu oraz EBC (i NBP) - to wszystko nie sprzyja w ostatnim czasie złotemu.

Rano za euro trzeba było płacić niemal 4,32 zł - najwięcej od października ubiegłego roku. Potem złoty odzyskał niewielką część strat.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Tymczasem europejska waluta osłabiła się wobec dolara. W efekcie "zielony" przed 16:00 kosztował po raz pierwszy od lipca ponad 3,70 zł. Na szczęście pogłoski o zwiększeniu wydobycia ropy przez OPEC zbijały cenę ropy o ponad 2 proc., więc jest szansa, że ceny benzyny nie będą dalej pięły się w górę.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Piątek przyniósł złe wieści dla frankowców - szwajcarska waluta drożała o ponad 3 gr, do niemal 3,74 zł, i była najdroższa od października.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Ponad 4,93 zł wybił się również funt, i to mimo potwierdzenia kiepskich danych o wzroście PKB - brytyjska gospodarka urosła w pierwszym kwartale o zaledwie 1,2 proc. rdr - najmniej od 2012 r., co odsuwa perspektywę kolejnej podwyżki stóp procentowych na Wyspach.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

MKa

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 od_redakcji

Jeśli się gra gdzie krupier odgórnie reguluje zasadami opartymi o swoje zasady – to tak zatańczymy jak on nam „zagra” prawda ? FED USA, banki centralne i bank BIS- matka wszystkich banków „Bank for International Settlements” ze siedzibą w Basel, Szwajcaria. Którego głównym zadaniem jest regulacja i przepływ kredytów oraz kredytacja banków centralnych w razie paniki, Znaczy mają wolną rękę w dodruku Fiat money.
Tak nawiasem to: Był taki Jezus syn boży któremu nieźle szło z pomnażaniem produktów żywnościowych, ale pewna nacja ze względu na jego konkurencję go ukrzyżowała a sama do dzisiaj nie może rozwikłać jak on to robił, chociaż mają pewne osiągnięcia w postaci drukowania walut papierowych z powietrza, ale, ale mistrza doścignąć nie mogą bo zawsze to tylko papier powodujący inflacje i sromotę narodów powodujący cykliczne upadki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 22 rammos

Jak się pieniądze rozdaje na lewo i prawo to tak jest. Rozdawać czyjeś pieniądze żeby mieć lepsze własne sondaże, żadnej kontroli. Jedynie wyborcy mogą pokazać na samorządowych wyborach i trochę zmienić sytuację . Wybrać kogokolwiek tylko nie PIS i nie PO. Te partie już były i pokazały, że Nasz kraj to jakaś krowa dojna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 26 antybolszewik

Jak kogokolwiek? Skoro PO i PiS są lewackie w swoim rozdawnictwie to PSL, RAZEM są już ultralewackie. KUKIZ myślałem, że coś wniesie bo jest tam trochę prawicy. Gdzie tam - posłusznie głosował za wszystkimi ustawami drenującymi polski budżet. W tej chwili w sejmie i poza nim nie ma partii, która by myślała o Polsce perspektywicznie. Powodem jest roszczeniowe i niedouczone ekonomicznie społeczeństwo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 19 pull_up odpowiada antybolszewik

Ciemnota narodu to dla dobrej zmiany żyła złota.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 11 piotr_malkontent

Słabość złotego, to wbrew pozorom jest jego siła. Wkrótce zobaczycie (na przykładzie Włoch i Hiszpanii) czym kończy się brak możliwości dewaluacji własnej waluty. Grecja poznała już to zjawisko ale to mikro gospodarka. Włochy wspólnie z Hiszpanią już niedługo "rozwalą" eurozonę - patrzcie uważnie.

! Odpowiedz
8 31 niewygodne_pytania

No to czekamy na info o zadłużeniu SP po kwietniu, maju z uwzględnieniem aktualnych kursów. Po spadku długu do PKB nie będzie już śladu.

! Odpowiedz
33 27 silvio_gesell

Narazie jest info o nadwyżce budżetowej w kwietniu 9mld. Struktura rezerw walutowych NBP jest taka, że wzrost zadłużenia zagranicznego z powodu osłabienia PLN rekompensują zyski z dewiz. Zadłużenie SP powinno rosnąć i być zbierane na rachunkach.

! Odpowiedz
12 23 pull_up odpowiada silvio_gesell

Chciałbyś żeby ktoś zapłacił za twoje długi? Wolne żarty.

! Odpowiedz
13 20 silvio_gesell odpowiada pull_up

Nie wiem skąd założenie że mam dług. Wręcz przeciwnie, nie mam ani złotówki kredytu, i nie mam także długu wobec państwa, które zaciągnięte za granicą wynosi nieco poniżej 40tyś PLN na osobę. Spłaciłem ten dług za żonę i dzieci rodziny odkupując 1500 obligacji SP.

! Odpowiedz
EUR/PLN -0,37% 4,2864
2018-08-17 22:59:00
USD/PLN -0,93% 3,7468
2018-08-17 22:59:00
EUR/USD 0,55% 1,1436
2018-08-17 22:59:00
CHF/PLN -0,84% 3,7617
2018-08-17 22:59:00

Porównywarka kantorów internetowych

za

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl