REKLAMA

Złoty w dół, Ukraina nadaje ton

2014-08-06 19:29
publikacja
2014-08-06 19:29
SXC

Złoty mocno traci na wartości w wyniku obaw o sytuację na Ukrainie. Inwestorzy boją się, że Rosja może interweniować w Donbasie czy Ługańsku: to dzisiaj nadaje ton - komentuje Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ.

Złoty w dół, Ukraina nadaje ton

Start odtwarzacza ...


Pamiętajmy, że złoty tracił już wcześniej. To wynik obaw o Chiny - i słaby PMI - czy rozgrywania oczekiwań rynku odnośnie szybszego podniesienia stóp procentowych w USA. Fed mówi swoje, a inwestorzy widzą dane i inflację - dolar odstawiony na długie miesiące wraca do łask. To odbija się na walutach emerging markets.

Jeżeli najbliższe dwa, trzy dni nie pokażą rozwoju sytuacji na Ukrainie, złoty odrobi część strat, jednak w końcówce miesiąca i we wrześniu dolar znów będzie się umacniał i pociągnie PLN w dół. Mamy chwilę oddechu, ale potem znów nerwowo.

Niższy wzrost PKB, słaba inflacja - to przesłanki do obniżki stóp przez RPP we wrześniu. Jednak to mamy już w cenach. Przyglądajmy się najbliższemu spotkaniu EBC - tu pewnie zobaczymy bierność i odbicie na parze EUR/USD.

Źródło:
Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Jan324
" Złoty w dół. Ukraina nadaje ton". Czyli też w dół. Ten dół będzie głęboki ,bo jeszcze ten nadany na Majdanie ton potrwa. Na własne życzenie i amerykańskie. I znów Amerykanom nie uda się kolejna wojna o demokrację.
~MacGawer
Po raz kolejny promujesz swoistą majdanową ekonomię. Nie panie szanowny, złotówka była niedoceniona zanim ten euromajdan się zaczął. Pisałem o tym wielokrotnie - w/g wskaźników makro złotówka już w połowie ub. roku była niedoszacowana. Zapewne nie tylko ja to zauważyłem, bo zaczęła się szybko wzmacniać osiągając Po raz kolejny promujesz swoistą majdanową ekonomię. Nie panie szanowny, złotówka była niedoceniona zanim ten euromajdan się zaczął. Pisałem o tym wielokrotnie - w/g wskaźników makro złotówka już w połowie ub. roku była niedoszacowana. Zapewne nie tylko ja to zauważyłem, bo zaczęła się szybko wzmacniać osiągając nawet 3 zł/$. Jednak aż tak mocna nie jest, więc siłą rzeczy musiało nastąpić odreagowanie. A że, "jak się chce psa uderzyć kij zawsze się znajdzie" Ukraina stała się idealną wymówką nadużywaną przez "analitykow". Nie wierzysz, że było inaczej to prześledź wpisy z końcówki ub. roku. Majdanowi ekonomiści rozmnozyli się na tym forum, a co gorsza mają "pamięć złotej rybki" nie sięgającą poza 2014r :) Przy okazji - moja szklana kula pokazuje ponowne wzmocnienie złotego w okolicy grudnia z dołkiem w okolicy stycznia-lutego. Każdy kto siedzi w temacie szybko wskaże główną przyczynę tej prognozy, z pewnością nie jest nią majdan ;)
~Tomekk
Słabsza złotówka jest dobra dla polskiego eksportu. Osłabiona złotówka bardzo nam pomogła w 2009 — czy teraz też tak się stanie?
~marko
A to przeciez Rosja miala na wszystkim tracic
~KrzywyZgryz
Kto mieczem wojuje,...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki