REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Złoty przestał się umacniać. Kurs euro poniżej 4,60 zł

2021-12-07 10:02
publikacja
2021-12-07 10:02
Złoty przestał się umacniać. Kurs euro poniżej 4,60 zł
Złoty przestał się umacniać. Kurs euro poniżej 4,60 zł
fot. Dmytro Furman / / Shutterstock

Po dynamicznym odreagowaniu z ubiegłego tygodnia kurs euro zatrzymał się tuż poniżej poziomu 4,60 zł. Rynek oczekuje teraz na trzecią podwyżkę stóp procentowych w wykonaniu Rady Polityki Pieniężnej.

We wtorek o 10:02 kurs euro kształtował się na poziomie 4,5951 zł, a więc podobnie jak dzień wcześniej. Od piątku notowania pary euro-złoty utrzymują się bez większych zmian w przedziale 4,58-4,60 zł. W poprzednim tygodniu jego kurs euro spadł o ponad 11 groszy po tym, jak pod koniec listopada raz pierwszy od marca 2009 roku przekroczył poziom 4,70 zł.

Obserwowane w ostatnich dniach odreagowanie nie zmienia faktu, że polska waluta pozostaje słaba. Przed marcem ’20 poziom 4,50 zł na parze euro złoty był przekraczany tylko krótkotrwale i tylko podczas najostrzejszych faz globalnego kryzys finansowego: zimą 2009 roku (po plajcie Lehman Brothers), na przełomie lat 2011/12 (podczas kryzysu strefy euro) oraz w 2016 roku (brexit).

Teraz uwaga rynku zwróci się na Radę Polityki Pieniężnej, która dziś rozpoczyna dwudniowe posiedzenie. Komunikat po jego zakończeniu oczekiwany jest w środę po południu. Rynek spodziewa się podwyżki stopy referencyjnej o 50-75 pb. Brak podwyżki lub ruch tylko o 25 pb. zapewne mocno zaszkodziłby złotemu. Tak samo jak kolejna niezbyt zdecydowana deklaracja o zamiarze sprowadzenia nieakceptowalnie wysokiej inflacji cenowej z powrotem do 2,5-procentowego celu.

Wciąż spokojnie było na najważniejszej parze walutowej świata. Kurs EUR/USD ustabilizował się poniżej poziomu 1,13, co w dalszym ciągu sygnalizuję siłę amerykańskiej waluty, co z kolei szkodzi walutom rynków wschodzących (w tym polskiemu złotemu).  We wtorek rano dolar na polskim rynku kosztował 4,0802 zł, a więc o grosz więcej niż dzień wcześniej.

Kurs franka szwajcarskiego rósł o prawie dwa grosze, osiągając wartość 4,4117 zł. Od listopadowego rekordu kurs CHF/PLN obniżył się o 11 groszy, powracając do poziomów z połowy listopada. Natomiast za funta szterlinga płacono  5,4100 zł, czyli o dwa grosze więcej niż w poniedziałek.

KK

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (9)

dodaj komentarz
drzaraza
Jak to? premier z glapciem natychmiast macie zacząć chlapać do kamery i mikrofonu.
ifeelveryblah
Jutro stopy procentowe na 8%! Tylko w ten sposób zatrzyma się inflację :)
sbod1
Świetny pomysł. Inflacja spadnie bo 30% ludzi straci pracę. Może nawet i Ty:) Wtedy ludzie przestaną kupować i ceny spadną.
Genialne!
Ja bym dał bez kozery stopy na 20% !
jas2
Moim zdaniem nie powinni ruszać stóp.
Jak jest dobrze, to nie trzeba psuć.
ifeelveryblah
W sensie 8% inflacja jest dobra? Rozbawileś mnie :)
jas2 odpowiada ifeelveryblah
Co mają stopy procentowe do cen surowców albo do kosztu wywozu śmieci?
drzaraza
A co z twoim eksportem, kiedy wyjeżdzasz?
ehalley odpowiada jas2
Wow ocieramy się już o jaką komuszą, ciężką przypadłość celowego niewiązania faktów. Albo te zastrzyki z koktajli musiały ci wzmocnić odporność na pojmowanie rzeczywistości.
ketevan
Wibor 1M wskazuje przynajmniej 2.0 od jutra, nie będę zaskoczony 2.5

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki