Złoty powinien się stabilizować; możliwy delikatny spadek na krótkim końcu krzywej

Złoty powinien w najbliższych dniach stabilizować się wokół obecnych poziomów - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, większego ruchu na rynkach można spodziewać się po przyszłotygodniowej publikacji danych z polskiej gospodarki.

"Dzisiejszy komunikat RPP nie będzie miał dużego wpływu na złotego, który powinien stabilizować się przy obecnych poziomach. Nasza waluta będzie zdecydowanie bardziej czuła na piątkową rewizję ratingów" - powiedział PAP Przemysław Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego.

W piątek 13 stycznia agencje Moody's i Fitch ogłoszą swoje najnowsze oceny Polski. Większość z ankietowanych przez PAP ekonomistów, czyli 13 z 16 uważa, że agencje nie zmienią ani ratingu Polski, ani jego perspektywy.

"Pewną zagadką jest też to, co powie na dzisiejszej konferencji Donald Trump. Jeżeli nie powie nic nowego, to najważniejszym czynnikiem determinującym wahania złotego będzie piątkowa ocena agencji ratingowych" - dodał Popławski.

Pierwsza oficjalna konferencja prasowa prezydenta-elekta Donalda Trumpa od ogłoszenia wyników listopadowych wyborów prezydenckich w USA rozpoczęła się po godz. 17.00 czasu polskiego. Trump ogłosił w ubiegłym tygodniu na Twitterze, że w tę środę zwoła konferencję prasową, która ma być poświęcona „sprawom ogólnym”.

Ruch na krzywej uzależniony od sytuacji na rynkach bazowych

"Dzisiaj ruch na rentownościach polskich obligacji był niewielki, ale miało to związek z niewielką aktywnością na rynkach bazowych" - powiedział Popławski.

"Większego ruchu można się spodziewać po publikacji danych makro z polskiej gospodarki w przyszłym tygodniu" - dodał.

Ekonomista zaznaczył, że możliwy jest niewielki spadek dochodowości, zwłaszcza w przypadku polskich dwuletnich papierów skarbowych w związku z podtrzymaniem przez RPP dotychczasowego stanowiska.

W komunikacie z 11 stycznia RPP podała, iż stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosi nadal 1,50 proc. w skali rocznej.

(PAP)

hb/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
USD/PLN -0,02% 3,5738
2017-10-20 01:44:00
EUR/PLN -0,03% 4,2331
2017-10-20 01:44:00
EUR/USD -0,01% 1,1845
2017-10-20 01:44:00
CHF/PLN 0,01% 3,6603
2017-10-20 01:44:00

Porównywarka kantorów internetowych

za

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl