REKLAMA

Złoty coraz słabszy. Kurs euro zmierza ku 4,60 zł

2022-01-26 10:12
publikacja
2022-01-26 10:12
Złoty coraz słabszy. Kurs euro zmierza ku 4,60 zł
Złoty coraz słabszy. Kurs euro zmierza ku 4,60 zł
fot. Oleg Elkov / / Shutterstock

Środowy poranek przyniósł pogłębienie niedawnej słabości polskiego złotego. Kurs euro, który jeszcze w piątek atakował poziom 4,50 zł, teraz nieustannie zbliża się do bariery 4,60 zł. Zdaniem analityków nie powinien jej jednak przekroczyć.

Od początku tygodnia złoty słabnie wobec euro, co zbiegło się w czasie z eskalacją doniesień medialnych wokół sytuacji na ukraińskich granicach. NATO i władze Ukrainy twierdzą, że Rosja gromadzi wojska i przymierza się do zaatakowania naszego wschodniego sąsiada. Groźba konfliktu militarnego u naszych granic w oczywisty sposób szkodzi notowaniom złotego.

I to na wykresach widzimy od poniedziałku. Jeszcze w piątek kurs EUR/PLN po „jastrzębiej” wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego zaatakował wsparcie na poziomie 4,50 zł. A w środę rano euro było notowane już o 4,5891 zł, a więc o prawie grosz wyżej niż dzień wcześniej. W trzy dni kurs euro wzrósł już o niemal 9 groszy.

Wydarzeniem dnia dla rynków walutowych będzie wieczorny komunikat z Rezerwy Federalnej. Rynek oczekuje po nim informacji o zakończeniu programu skupu obligacji (QE) do marca oraz zasugerowania rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych. Wiadomość z FOMC trafi na rynki o 20:00 czasu polskiego.

- Obawy o konflikt z Rosją na razie powinny zdeterminować sytuację na złotym. Naszym zdaniem para EUR/PLN w najbliższych dniach utrzyma się blisko 4,60. Oczekiwania na podwyżki stóp, szczególnie po ostatnim komentarzu prezesa NBP, znacząco ograniczają pole do osłabienia złotego - ocenili ekonomiści w środowym dzienniku Banku ING.

- Złoty pozostaje słaby. Mimo iż dynamika osłabienia wytraca impet z każdym dniem (a oczekiwanie na wynik posiedzenia Fed powinno sprzyjać dalszemu uspokojeniu notowań), to atak na barierę 4,60 PLN za EUR wciąż jest wysoce prawdopodobny - wskazali w porannym raporcie ekonomiści Banku Millennium.

Wciąż bardzo spokojnie jest na głównej parze walutowej świata. Kurs EUR/USD utrzymuje się w pobliżu poziomu 1,13 dolara za euro. W Polsce przekłada się to na dolara za ponad 4,06 zł, a więc już o 12 groszy drożej niż w połowie stycznia.

Frank szwajcarski wyceniany był na blisko 4,42 zł. Jeszcze w poniedziałek helwecka waluta na parze z euro była wyceniana najwyżej od lipca 2015 roku, co było przejawem ucieczki kapitału do tzw. bezpiecznych przystani.

KK

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (4)

dodaj komentarz
friedens
Im tańszy złoty, tym bogatsza Polska i jej eksporterzy! Im wyższa inflacja, tym większy dobrobyt i zasobniejsze portfele Polaków! - spełniły się wreszcie plany i zapowiedzi geniuszy ekonomii i polityki monetarnej z PiS. Wszyscy obywatele zadowoleni? Jest tylko pewien kłopot. Za gaz i ropę naftową nie zapłacicie hiperinflacyjnymi,Im tańszy złoty, tym bogatsza Polska i jej eksporterzy! Im wyższa inflacja, tym większy dobrobyt i zasobniejsze portfele Polaków! - spełniły się wreszcie plany i zapowiedzi geniuszy ekonomii i polityki monetarnej z PiS. Wszyscy obywatele zadowoleni? Jest tylko pewien kłopot. Za gaz i ropę naftową nie zapłacicie hiperinflacyjnymi, śmieciowymi złotymi. Trzeba najpierw kupić za nie ekstremalnie drogie euro i dolary! A im więcej ich kupujecie, stają się one coraz droższe. Drożeje więc benzyna i gaz. Rośnie więc inflacja i spada kurs złotego. No i pewnego mroźnego dnia okazuje się, że złoty jest niewymienialny i nie ma benzyny i gazu. Zonk!
loool
Jak wygląda wykres inflacji do siły nabywczej wypłaty prezesa Glapińskiego i jego rady? Chyba nie jest najgorzej
lancealot
Przecież o to chodziło Totalnej Klapie. Jak mawiał "tani złoty jest korzystny dla polskich eksporterów"
Szkoda, że nie jest taki dla wszystkich innych obywateli.
samsza
Ropa niedługo dobije do 100 usd/baryłkę, to się ludziska ucieszą...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki