REKLAMA

Złoto zaparkowało przy 1.700 USD

2011-11-24 13:55
publikacja
2011-11-24 13:55
Od kilku dni ceny złota utrzymują się w pobliżu poziomu 1.700 USD za uncję. Na rynku daje się zauważyć zmianę tendencji: złoto przestało być „bezpieczną przystanią” pierwszego wyboru i nie zyskało na eskalacji kryzysu w Europie.

W czwartek o godzinie 13:35 uncję złota można było kupić za 1.697,67 USD, czyli o 0,3% drożej niż w środę. Ceny kruszcu utrzymują się na zbliżonym poziomie od czterech dni po tym, jak od połowy miesiąca spadły o ponad sto dolarów na uncji.

Tymczasem otoczenie rynkowo-gospodarcze powinno sprzyjać dynamicznym wzrostom cen złota, traktowanego jako bezpieczna lokata kapitału na ciężkie czasy. Kryzys wypłacalności zagraża już całej strefy euro, co grozi albo rozpadem unii walutowej, albo monetyzacją długu publicznego przez EBC. Oba scenariusze niemal gwarantują wyższe ceny złota w przyszłości.

Źródło: Bankier.pl

Tyle że po wrześniowej korekcie (-20% w trzy tygodnie) część inwestorów mogła zwątpić w bezpieczeństwo oferowane przez żółty metal. Ostatnie zachowanie rynku wskazuje, że w okresie największej paniki kapitał kieruje się w stronę dolara i amerykańskich obligacji skarbowych. Trend ten może trwać do momentu, gdy problemy fiskalne Stanów Zjednoczonych zaczną niepokoić inwestorów. Na razie mało kto przejmuje się faktem, że USA rokrocznie notują deficyt budżetowy rzędu 10% PKB a dług publiczny zbliża się do 100 PKB.

Sceptycy głoszą, że rynek złota znajduje się w fazie bańki spekulacyjnej, której szczyt albo wystąpił we wrześniu, albo pojawi się za kilka miesięcy. Rynkowi pesymiści – czyli zwolennicy posiadania kruszców – twierdzą, że spadek cen złota stanowi dobrą okazję inwestycyjną. Technicy dodają, że wymuszona likwidacja długich pozycji w kontraktach terminowych może sprowadzić cenę metalu ponownie w rejon 1.600 USD/oz., gdzie znajduje się wsparcie w postaci 200-sesyjnej średniej kroczącej oraz linia wyznacza na przez dzienne kursy zamknięcia z września i października.

Krzysztof Kolany
Bankier.pl
  

 

Źródło:

Do pobrania

zloto1rokgif
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~jakto
Dokładnie. Bańka zastała skonsumowana a wykres wrócił na właściwe tory i będzie rósł dalej.
~re
żebyś sie nie zdziwił jak niedługo bedzie nie 1700 a tylko 700
~Mc
e tam, przecież z wykresu widać wyraźnie że po lokalnej "bańce" opadło do długoterminowej linii trendu, która się wznosi.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki