REKLAMA

Złoto wynagradza cierpliwych

2012-01-27 13:14
publikacja
2012-01-27 13:14
Dzięki decyzji Rezerwy Federalnej i słabnącemu dolarowi ceny złota odnotowały największy tygodniowy wzrost od prawie dwóch miesięcy. Pogłoski o zakończeniu złotej hossy okazały się nieco przesadzone.

Wczesnym piątkowym popołudniem za uncję złota płacono 1.773 dolary, czyli o 0,1% więcej niż w czwartek oraz o 3,4% więcej niż na zamknięciu poprzedniego tygodnia. Od początku stycznia inwestujący w złoto zyskali 10%, a żółty metal z impetem odbił się od grudniowego dna.

Źródło: Bankier.pl

Aprecjacja złota zapewne nie byłaby tak spektakularna, gdyby nie Fed. Amerykański bank centralny w środę ogłosił, że przez najbliższe trzy lata chce utrzymać zerową stopę procentową. Ponadto Ben Bernanke zasugerował możliwość wznowienia dodruku pieniądza (operacja znana pod kryptonimem QE3), na co pozwala mu zmiana składu Komitetu Otwartego Rynku na zdecydowanie bardziej „gołębi”.

To przypomniało inwestorom, że z potęgą prasy drukarskiej trudno jest dyskutować. Widmo przyszłej inflacji wywołanej zbyt luźną polityką pieniężną znów zaczęło straszyć uczestników rynku i skłaniać ich do poszukiwania bezpiecznych i odpornych na inflację aktywów.

Dodatkowo złotu sprzyjała sytuacja na rynku walutowym, gdzie kurs EUR/USD w ciągu dwóch tygodni wzrósł z 1,26 do przeszło 1,31 USD. Wizja dalszej destrukcji siły nabywczej dolara przysłoniła kłopoty strefy euro, gdzie do ogłoszenia bankructwa (czyli restrukturyzacji długu) szykuje się Grecja a w jej ślady już podąża Portugalia.

Krzysztof Kolany
Bankier.pl

  

 

Źródło:

Do pobrania

zloto3Mgif
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~gregor
Tak sobie myślę, że udał się skok Tuska i bandy na kasę z OFE. Tenże sam pan T. bąknął coś o bezczynnie leżących na kontach firm (prywatnych) pieniądzach, aż mu ślinka pokapała na krawat. Pewnikiem pod przymusem wymyślą jakąś ustawę nakazującą wymieniać te "bezczynne" pieniądze na obligacje państwowe. Potem jak się nazbiera Tak sobie myślę, że udał się skok Tuska i bandy na kasę z OFE. Tenże sam pan T. bąknął coś o bezczynnie leżących na kontach firm (prywatnych) pieniądzach, aż mu ślinka pokapała na krawat. Pewnikiem pod przymusem wymyślą jakąś ustawę nakazującą wymieniać te "bezczynne" pieniądze na obligacje państwowe. Potem jak się nazbiera to przeleją z IKZE do ZUSu. A potem zdelegalizują posiadanie złota. Zakażą wywozu tegoż za granicę, a za posiadanie sztabki - grzywna, przepadek mienia i 3 lata odsiadki. Wobec machiny państwowego przymusu, jesteśmy bezbronni. Żadne wybory nic nie zmienią, żadne zbieranie złotych monet itp. Nieruchomości obłożą podatkiem nie do dźwignięcia. Wszystko w imię solidaryzmu społecznego. Chyba pozostaje Afryka ze swoją Ebolą, Aidsem i lokalnymi wojenkami. Lepsze to niż socjalizm. Póki możliwość trza wiać.
~gregor odpowiada ~seth
Czy tą granicą jest ostateczne rozwiązanie, czyli śmierć podatnika? Po doświadczeniach łagrów i obozów nie widzę granic dla podłości rządzących.
~ludojad
a fakt, że Indie będą się rozliczać za ropę z Iranem w złocie, ze względu na zamrożenie przez "zaprzyjaźnione" kraje aktywów Iranu, oraz fakt że Chiny rozważają taką możliwość nie miał pewnie żadnego znaczenia ? ale o tym nie dowiecie się z tak zwanych "niezależnych mediów" opłacanych przez "wybrańców":)
~seth
ja mam kilka monet bo zbieram i trochę czystego złota odzyskanego ze starej elektroniki ale żebym od razu leciał po sztabki to chyba bez przesady

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki