Złoto wybiło 6-letni szczyt

Fala czerwieni przelewa się przez giełdowe parkiety. Lęki inwestorów manifestują się w najwyższych od ponad sześciu lat cenach złota. W poniedziałek rano dolarowe notowania królewskiego metalu znalazły się najwyżej od maja 2013 roku.

O 10:50 kontraktami terminowymi na złoto handlowano po kursie 1 469,05 dolarów za uncję, a więc o ponad 1% wyżej niż przed weekendem. Dolarowe notowania złota wybiły lipcowy szczyt i osiągnęły najwyższy poziom od maja 2013 roku.

(Bankier.pl)

Najnowsza fala wzrostowa na rynku złota rozpoczęła się pod koniec maja. Kurs żółtego metalu wystartował wtedy z ok. 1280 USD/oz., by w nieco ponad dwa miesiące podnieść się o niemal 15%. Zdaniem analityków to pokłosie zmiany polityki pieniężnej w bankach centralnych, a zwłaszcza w amerykańskiej Rezerwie Federalnej. Fed, który przez trzy poprzednie lata podnosił stopy procentowe, w lipcu zdecydował się je obniżyć po raz pierwszy od 2008 roku. Rynek spodziewa się kolejnego cięcia stóp w USA już we wrześniu.

Ale w ostatnich dniach doszły nowe czynniki wspierające popyt na złoto. Za sprawą eskalacji wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami inwestorzy na całym świecie uciekają ze swoim kapitałem do tzw. bezpiecznych przystani. Na rynkach akcji i surowców (czyli aktywów ryzykownych) trwają spadki. Rosną za to ceny obligacji skarbowych, franka szwajcarskiego i złota – czyli aktywów postrzeganych jako bezpieczne.

Znamienna jest zwłaszcza sytuacja na rynku długu, gdzie ujemne rentowności obligacji w Europie stały się nową normą. Oznacza to, że inwestor musi zapłacić za przechowanie swoich pieniędzy. Zatem koszt alternatywny trzymania złota (które nie przynosi odsetek) przestał istnieć. Przynajmniej w strefie euro, Szwajcarii, Szwecji i Danii.

Patrząc na długoterminowy wykres złota w USD można dostrzec dopiero początki hossy po trzech latach męczącej konsolidacji i wcześniejszej trzyletniej bessie. Natomiast z punktu widzenia inwestorów z Polski królewski metal jest już niemal rekordowo drogi. W poniedziałek rano uncja czystego złota była wyceniana na ok. 5660 złotych.

(Bankier.pl)

Oznacza to, że od początku roku ceny żółtego metalu wyrażone w PLN wzrosły o przeszło 17% i osiągnęły poziomy widziane tylko przez kilka miesięcy w latach 2011-12. To pochodna słabego złotego, który od ponad dekady traci na wartości względem głównych walut wymienialnych.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 14 d-oro

Koszt wydobycia i ,"sprodukowania" jednej uncji złota to mniej wiecej 1200 do 1300 $. Ten koszt cały czas rosnie.Jak więc przy tych kosztach ma się poziom ceny 1475 ? Smiesznie. Zloto juz dzis powinno kosztowac finalnie, co najmniej te 3000 $ za uncje,a biorac pod uwage czas swiatowej gospodarki dlugu i to ,ze swiat juz sie tym dlugiem dlawi ( my tez bo nie oszukujmy sie nigdy nie splacimy jako panstwo ponad biliona ) to pytanie czy aby warto kupowac zloto po tej cenie,czy sie nie straci itd. sa pytaniami infantylnymi.Czy banki centralne i nie tylko centralne kupuja kazda ilosc tego kruszcu dla przyslowiowych jaj? Konczy sie w swiecie era dlugu nadchodzi czas "rewolucji" a potem kolejna era.Jaka? A no własnie i to jest dopiero pytanie z gatunku "be or not to be" Impuls komputerowy bitcoin czyli kolejne jeszcze wieksze oszustwo,czy powrot do Prawdy?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 modulometer

Obecnie nie ma alternatywy inwestycyjnej dla złota. Jakby nie patrzył - wszystko przemawia za złotem. Obniżki stóp, bezsensownie wyceniane obligacje, wojny Trumpa, kolejne QE które nic prawdopodobnie nie dadzą, prespektywy recesji w długim okresie... wszystko przemawia za złotem. Oczywiście, będą korekty, ale długoterminowo złoto ma świetne perspektywy choć inwestycji w złoto nie lubię to obecnie złoto w portfelu. tzn fundusz posiadający fizyczne sztabki. Fizycznego złota nie kupuję bo w Polsce spready sa kretynskie a i tak jak przyjdzie jakiś armagedon to rządy zbanują szybko obrót złotem bo przecież w skarbcach banków wiecej dolara i Euro niż złota.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 23 open_mind

Ogólnie to śmiesznie wyglądają wszyscy ci co grają obecnie na spadki cen złota, właśnie próbowali i coś nie tak poszło.

! Odpowiedz
3 37 zwiek

a niech rośnie, sam na złocie w ostatnich 3 miesiacach zarobilem sporą sume :)

! Odpowiedz
36 12 open_mind

Spekulant ! Stalin już by wiedział jak z takimi postępować. szkoda że niema wujka Stalina. A USA sobie nie radzą !

! Odpowiedz
13 14 szymon_xyz

Biorąc pod uwagę, że spread na złocie fizycznym potrafi wynosić 10% i nie ma alternatyw wobec punktów skupu, jak w przypadku walut i e-kantorów, gratuluję wyczucia dołka i górki. To kluczowe, gdyż koszty obrotu złotem są nieporównywalne do walut. Także przechowywania, transportu itd.

! Odpowiedz
3 49 xxpp odpowiada szymon_xyz

Złota fizycznego nie kupuje się do spekulacji. To rezerwa strategiczna uruchamiana w sytuacji ekstremalnej. Nie ma takiego urzędnika, czy żołnierza, którego nie można przekupić złotą monetą. Moja rodzina sprawdziła to w praktyce podczas wojen XX wieku.

! Odpowiedz
4 13 szymon_xyz odpowiada xxpp

Przedmówca napisał "zarobiłem". Aby zarobić trzeba zrealizować zysk. Czyli sprzedać towar, który się wcześniej kupiło. Inaczej zysk byłby czysto teoretyczny.
Co do Twojej koncepcji - czytam teraz akurat książkę "Kołysanka z Auschwitz". Rzeczywiście więźniowie z transportu oddawali kosztowności za kubek wody. Z drugiej strony bardzo często we wspomnieniach z II wojny pojawia się informacja, iż osoby zamożne były likwidowane jako pierwsze, aby przejąć ich majątek. W warunkach obozowych posiadanie złotych zębów czy mostków to była pewna śmierć. Zatem ta teza o przekupstwie jest trochę naciągana. Niemniej cieszę się, że Twojej rodzinie się udało.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 modulometer odpowiada szymon_xyz

Są fundusze inwestujące w fizyczne złoto. To nie jest rozwązanie na najczerniejszą godzinę i upadek systemu bo tego papieru nie masz jak sprzedać poza wykupem przez fundusz, ale na recesję wystarczy. Szybko spieniężasz ewentualny zysk. gdyby padł system to i tak pierwsze co zrobią rządy to zbanuja handel złotem - przecież już tak zrobiły. Zostaje czarny rynek jedynie.
Spready w Polsce są lichwiarskie.
Ja mam fundusz ale jak bedzie korekta do kupię trochę fizycznego chyba.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
40 15 open_mind

„Złoto wybiło 6-letni szczyt” Cały światowy finansowy kłopot właśnie spowodowany jest przez złoto ! Proponuje całe światowe zapasy złota zutylizować, najlepiej zatopić w największej głębinie. Np.(Najgłębszym rowie oceanicznym na świecie Rowie Mariańskim.) i po kłopocie !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 1,94% 1 536,80
2019-08-23 22:59:00
USD/PLN -0,27% 3,9211
2019-08-23 22:59:00
EUR/PLN 0,29% 4,3695
2019-08-23 23:00:00
EUR/USD 0,51% 1,1137
2019-08-23 22:59:00
CHF/PLN 0,50% 4,0163
2019-08-23 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil