REKLAMA

Złoto wróciło do szeregu

2012-07-09 15:11
publikacja
2012-07-09 15:11
Podobnie jak w lutym i czerwcu także lipcowe wybicie kursu złota okazało się fałszywym sygnałem. Dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się gorsze od oczekiwań, ale nie aż tak złe, aby zdecydowanie nasilić oczekiwania na interwencję Rezerwy Federalnej.

Krótkoterminowo tendencje dezinflacyjne wydają się przeważać: dynamika inflacji w USA, Europie i Chinach zaczyna maleć – głównie za sprawą tańszej ropy i niższych niż przed rokiem cen płodów rolnych. Równocześnie koniunktura gospodarcza słabnie z miesiąca na miesiąc, zwiększając ryzyko wystąpienia globalnej recesji.

Źródło: Bankier.pl

Rosną więc oczekiwania na trzecią rundę ilościowego poluzowania polityki monetarnej (QE3) przez bank centralny Stanów Zjednoczonych. Ekonomiści ankietowani przez Reutersa wyceniają szansę wznowienia dodruku dolarów na 70% wobec ok. 50% w czerwcu.

Jednakże opublikowane w piątek dane Biura Statystyki Pracy raczej nie przekonały sceptyków. Tylko 80 tys. nowych etatów w amerykańskiej gospodarce to o 20% mniej od prognoz ekonomistów. Z drugiej strony to wciąż wynik zbyt dobry, aby gwarantował QE3 w wykonaniu Fed-u jeszcze tej jesieni.

W rezultacie siły wspierające wzrost cen złota pozostają znacznie słabsze niż w okresach wzmożonej aktywności drukarskiej Bena i spółki. Od września 2011 roku kurs złota wyrażony w USD pozostaje w fazie przedłużającej się korekty, kreśląc formację trójkąta prostokątnego.

Kurs złota wyrażony w euro
Źródło: Bankier.pl

Zwyżkę dolarowych cen kruszcu powstrzymuje też względna siła amerykańskiej waluty – kurs EUR/USD spadł do najniższego poziomu od przeszło dwóch lat. W efekcie kurs złota w targanej kryzysie strefie euro pozostaje blisko historycznych rekordów i notuje coraz wyższe dołki.

Krzysztof Kolany
Bankier.pl

  

 

Źródło:

Do pobrania

zlotoEURjpgzlotoEURjpg
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki