REKLAMA

Złoto w odwrocie. Następny przystanek: 1200 USD

2017-07-10 11:42
publikacja
2017-07-10 11:42

Poniedziałkowe przedpołudnie przyniosło kontynuację spadków na rynku złota. Kurs żółtego metalu znalazł się najniżej od marca i zmierza w stronę 1200 dolarów za uncję.

fot. ponsulak / / YAY Foto

Przecena złota trwa już od miesiąca. Zaczęło się od tego, gdy kurs żółtego metalu nie był w stanie sforsować 1300 USD. Wyrysowana pro-spadkowa formacja podwójnego szczytu (na wysokości 1295 USD/oz) okazała się samospełniającą się przepowiednią.

Zarządzający funduszami tylko w ubiegłym tygodniu ścięli spekulacyjną pozycję netto o ponad połowę! To największa redukcja od 2015 roku. Do najniższego poziomu od marca spadł stan posiadania SPDR Gold Trust - największego „złotego” ETF-a. Oznacza to, że od złota odwrócili się zarówno profesjonalni spekulanci jak i inwestorzy indywidualni spekulujący przy pomocy ETF-ów.

W rezultacie przez ostatnie pięć tygodni ceny złota (a dokładniej: kontraktów terminowych na złoto) znalazły się na równi pochyłej. W poniedziałek o 11:40 za uncję królewskiego metalu płacono 1207,06 dolarów, czyli o 0,4% mniej niż przed weekendem. W piątek złoto potaniało o 1%.

Mimo kiepskich wyników w ostatnim miesiącu złoto (liczone w USD) wciąż jest o 4,7% droższe niż na początku roku. Ale dzięki osłabieniu dolara ceny złota przeliczone na polską walutę spadły do najniższego poziomu od stycznia 2016 roku. Przed południem uncja żółtego metalu była wyceniana na równowartość ok. 4473 zł. To o przeszło 17% mniej niż rok temu i prawie 20% mniej niż w szczycie paniki po brexicie, która wyniosła notowania kruszcu na przeszło 5500 złotych za uncję.

Jak zwykle po tak silnych spadkach analitycy prognozują dalszą przecenę złota. Eksperci BNP Paribas spodziewają się zejścia cen do 1165 USD w czwartym kwartale. Najbliższe „techniczne” wsparcie znajduje się znacznie bliżej: na wysokości 1.200 USD wyznaczane przez lokalne minima z marca.

Na rynku mówi się, że złotu nie sprzyja wyhamowanie inflacji CPI oraz polityka Rezerwy Federalnej. Fed zamierza do końca roku jeszcze raz podwyższyć stopy procentowe oraz rozpocząć redukcję swojego portfela obligacji.  Tyle że realne stopy procentowe w USA pozostają ujemne, a dolar od początku roku osłabia się, co w przeszłości było czynnikiem sprzyjającym wzrostom dolarowych cen złota.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~iiw
to sygnal krachu, a wszyscy wieszczyli krach w 2018 roku a wyglada, na to, ze to bedzie wiosna 2018
ja nie chce
karbinadel
Czyli jak zwykle, większość tzw. analityków wierzy w kontynuację aktualnego trendu. Tak samo było, gdy złoto szło w górę. A życie swoje.
druzjan
Jak tam w mennicy? Rośnie sprzedaż jednogramowych sztab złota?
kotmowi
siedzą i namawiają klientów że już odpowiedni moment do kupowania, taniej nie będzie :-)
open_mind odpowiada kotmowi
Inwestuj w giełdy i derywaty !!
open_mind
„Wolny rynek i handel” Ma się „dziwnie” do U.S. Exchange Stabilization Fund. Który to w jawny sposób zezwala na manipulowanie w skrytości jakimikolwiek rynkami świata w tym metali szlachetnych i to w myśl prawa USA. Nie ma lipy oni (USA) robią to zupełnie legalnie i między innymi Plunge Protection Team siedzący w podziemiach Wall „Wolny rynek i handel” Ma się „dziwnie” do U.S. Exchange Stabilization Fund. Który to w jawny sposób zezwala na manipulowanie w skrytości jakimikolwiek rynkami świata w tym metali szlachetnych i to w myśl prawa USA. Nie ma lipy oni (USA) robią to zupełnie legalnie i między innymi Plunge Protection Team siedzący w podziemiach Wall Street robi to zupełnie legalnie. Innymi słowy. Ten akt w pełni upoważnia Amerykański rząd do manipulacji jakimkolwiek rynkiem na świecie!!! W sekrecie, i robi to niemal codziennie. W tym świetle świat nie posiada wolnego rynku tylko ordynarny totalitarny system! Bardzo mało ludzi wie o tym i prawie nikt nie zdaje sobie z powagi i ogromu jego oddziaływania na Finanse świata.

https://www.treasury.gov/resource-center/international/ESF/Pages/esf-index.aspx
open_mind
Spokojnie to tylko ćwiczenia. Prawdziwa zabawa dopiero przed nami.A używając języka „słynnej” restauratorki Magdy Gessler, na razie to dupa.
kotmowi
a dwa tygodnie temu mówili Kupować!!!, pisałem nie kupować obserwować, będzie jeszcze taniej.
~Jacek
Pusto w skarbcu us i a wojny i kryzys wewnętrzny wydrenowały zapasy, złoto trzeba trzymać nisko, raz zeby natychmiastowego zwrotu nikt sie nie domagał z krajów depozytowych, dwa zeby skupić z rynków okruszki. Trend na najbliższą dekadę nawet. Za chwile srebro pójdzie w gore proporcjonalnie do złota cos czuje.
~rusek
To już koniec nie ma nic złoto będzie po 1000 usd uncja

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki