REKLAMA

Złoto testuje dno bessy

2015-07-15 22:22
publikacja
2015-07-15 22:22
Złoto testuje dno bessy
Złoto testuje dno bessy

Notowania kontraktów terminowych na złoto spadły do najniższego poziomu od ośmiu miesięcy, zbliżając się do dotychczasowego dna bessy z listopada 2014 roku. Królewskiemu metalowi zaszkodziła Janet Yellen oraz umocnienie dolara względem euro.

Sierpniowe kontrakty na złoto na nowojorskiej giełdzie towarowej (Comex) zakończyły dzień na poziomie 1.148,30 USD za uncję, co było najniższym kursem zamknięcia od listopada 2014 roku. W trakcie dnia notowania złota spadły nawet do 1141,90 USD/oz., przebijając śródsesyjne minima z grudnia i marca.

A to już poziomy niebezpiecznie bliskie dołka sprzed 8 miesięcy, gdy kurs złotych kontraktów zatrzymał się na 1.135 USD/oz. Była to wówczas najniższa cena od kwietnia 2010 roku oraz poziom o 41% niższy od nominalnego rekordu wszech czasów z września 2011 roku.

Bessa na rynku złota trwa już prawie 4 lata i wiele wskazuje na to, że ostateczna kapitulacja obozu byków jest dopiero przed nami. W środę do złota zniechęciła Janet Yellen. Szefowa Rezerwy Federalnej kolejny raz powiedziała, że podwyżki stóp procentowych należy się spodziewać jeszcze w tym roku. Perspektywa wzrostu ceny pieniądza w USA doprowadziła do umocnienia dolara, co zaszkodziło wycenom metali szlachetnych i surowców przemysłowych.

Na rynkach finansowych od kilku lat trwa napędzana masowym dodrukiem pieniądza hossa, która podnosi wyceny wszystkiego: akcji, obligacji, nieruchomości, win czy dzieł sztuki. Z trendu wzrostowego  od 4 lat wyłączone są jedynie metale szlachetne i surowce. Być może dopiero utrata wiary inwestorów w omnipotencję banków centralnych doprowadzi do odwrócenia sytuacji: gdy w oparach hiperinflacji notowania akcji i obligacje będą spadać, a ceny złota i surowców wystrzelą w stratosferę.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (47)

dodaj komentarz
~Sojuz
radzę kupować rubla w niedługim czasie Rosja wypusci na rynek złotą maniete imperiał Władimir na mnecie bę dzie wzniosła i butna buzia prezydenta Władimira Putina vel Putler,to bedzie dobre zabezpieczenie wartość tej waluty wzmocnia nowo zagarnięte przez Rosję ukraińskie ziemie Krymu i Donbasu .radzę kupować.
~idzienowe
Jedną z pierwszych książek jakie przeczytałem o giełdzie, Zenona Komara bodajże w początku lat 90- tych zawierała uwagę, którą pamiętam bo się sprawdza. Jeżeli zaczynają bredzić o nowej ekonomi uciekaj do gotówki. Obecna nowa ekonomia oparta na dewastacji własnej waluty wyklucza i to. Coś z problemem śmieciowego pieniądza zrobić Jedną z pierwszych książek jakie przeczytałem o giełdzie, Zenona Komara bodajże w początku lat 90- tych zawierała uwagę, którą pamiętam bo się sprawdza. Jeżeli zaczynają bredzić o nowej ekonomi uciekaj do gotówki. Obecna nowa ekonomia oparta na dewastacji własnej waluty wyklucza i to. Coś z problemem śmieciowego pieniądza zrobić będzie trzeba. Metody rozwiązania sytuacji też są przecież znane z historii. Zawsze w dupę dostaje obywatel. A że do tego czasu można zarobić na tej jeździe. Kto potrafi temu chwała. Tylko proszę nie traktować stanu obecnego jako czegoś stałego, bo tak odczytuję niektóre posty. Dla mnie to schyłkowy okres tej nowej ekonomii. Kilka lat w naszych czasach to szmat czasu. Wkrótce przejście do nowego środka płatniczego. Co nim będzie - zobaczymy. Złoto - nie wierzę - to oddanie władzy. Myślę, że inna forma, o której jeszcze nie wiemy. Tak traktuję próby z Bitcoinem. Ci co mają akcje i Ci co mają złoto dostaną dokładnie tyle samo tego nowego. O to zadbają Ci, którzy nas w to wkręcili. Po co się ekscytować na forum. To i tak jest to lepsze wyjście. Mieliście próbkę nowego w Szanghaju w ubiegłym tygodniu.
~plankton
Ciekawy wpis.
Czy Ty masz jakiś pomysł jak uchronić się przed "inflacją" przy przejściou na nowy pieniądz?
Co będzie rosło na wartości w okresie przejściowym? Jakie masz przemyślenia?
Nieruchomości średnio widze jako bezpieczną przystań. Złoto? Może, ale rząd może wywłaszczyć z niego w 1szej kolejności, albo ustalić
Ciekawy wpis.
Czy Ty masz jakiś pomysł jak uchronić się przed "inflacją" przy przejściou na nowy pieniądz?
Co będzie rosło na wartości w okresie przejściowym? Jakie masz przemyślenia?
Nieruchomości średnio widze jako bezpieczną przystań. Złoto? Może, ale rząd może wywłaszczyć z niego w 1szej kolejności, albo ustalić stały (niekorzystny) kurs do nowej waluty....
Co pozostaje?
~idzienowe odpowiada ~plankton
Cieszyć się życiem. Dla mnie wygrywa Marksizm i Leninizm w swej najpodlejszej Stalinowsko, Maoistycznej postaci. 3% społeczeństwa postawione ponad prawem i społeczna sprawiedliwość dla reszty. AIG, konta na Cyprze, OFE u nas, giełda w Szanghaju, kasa dla Grecji. Okazuje się, że dla sprawiedliwości społecznej można zrobić wszystko.Cieszyć się życiem. Dla mnie wygrywa Marksizm i Leninizm w swej najpodlejszej Stalinowsko, Maoistycznej postaci. 3% społeczeństwa postawione ponad prawem i społeczna sprawiedliwość dla reszty. AIG, konta na Cyprze, OFE u nas, giełda w Szanghaju, kasa dla Grecji. Okazuje się, że dla sprawiedliwości społecznej można zrobić wszystko. A poza tym ta ogłupiała reszta ma zimne piwo i taniec z gwiazdami. Za nowym porządkiem zagłosuje obiema rękami. Bo grunt, żeby wszyscy mieli tyle samo. Z drugiej strony absurdalne fortuny i zarobki wybrańców tworzone na państwowo - prywatnym folwarku niekontrolowanego fiskalizmu. Pytanie - degeneracja czy spisek? Przesadziłem?
~Rado
Polecam artykuł. Może kogoś zaintrresuje:
http://www.zerohedge.com/news/2015-07-14/gold-and-silver-stand-selling-paper-gold-and-silver-finally-ending
~Sensei
Masowo nadrukowany dolar zwiekszający wartość powodem osłabienia złota, autorowi już się wszystko pokręciło.
~tom979
Chińczycy potajemnie skupują tony złota z rynku. Zachód się złota pozbywa. Mamy tylko iluzję posiadania złota. Taka Polska niby ma złoto w Londynie ale tak naprawdę ma tylko papierek. Tego złota nie ma. Zostało wywiezione do Chin.
Ostatecznie jak pieniądz upadnie to Chiny będą rządzić światem. Zachód zostanie z niczym. Nie będziemy
Chińczycy potajemnie skupują tony złota z rynku. Zachód się złota pozbywa. Mamy tylko iluzję posiadania złota. Taka Polska niby ma złoto w Londynie ale tak naprawdę ma tylko papierek. Tego złota nie ma. Zostało wywiezione do Chin.
Ostatecznie jak pieniądz upadnie to Chiny będą rządzić światem. Zachód zostanie z niczym. Nie będziemy mieli środka płatniczego. Nasze waluty obrócą się w makulaturę.

Gdyby nikt nie manipulował cenami złota to mielibyśmy ceny powyżej 3 tysięcy dolarów za uncję. Ale ktoś tam za sznurki pociąga żebyśmy mieli złudzenie, że wszystko jest w porządku i inflacja nie nadchodzi.
~kkk
Jak pieniądze upadną to brak złota to będzie twój najmniejszy problem.
~ziutek
tak potajemnie ale ciebie poinformowali
~kutafon
udowodnij że te 100 ton naszego złota jest w chinach, ale bez pitolenia tylko twarde zapisy poproszę !!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki