REKLAMA

Złoto stabilne w czerwcu, ale nie dla polskich inwestorów

2012-07-02 17:20
publikacja
2012-07-02 17:20

W ostatnim miesiącu ceny złota ustabilizowały się i przez cały czerwiec dryfowały wokół poziomu 1600 USD za uncję. Dokładnie też przy takim kursie, tj. 1600 USD za uncję zakończył się miesiąc. W porównaniu z końcówką maja stanowi to wzrost o 2,7%.


W tym czasie cena maksymalna wyniosła 1639 USD za uncję, a minimalna 1544 USD za uncję. Czerwiec dla polskich inwestorów przyniósł niestety spadki. Ze względu na umocnienie się złotego, ceny złota w złotówkach spadły o prawie 4%, z 5532 zł za uncję do 5325 zł za uncję. I niestety w czerwcu złoto było jedną z najsłabszych inwestycji, gdyż indeks WIG20 wzrósł aż o 8,5%, a WIG o 8,0%.


Co to oznacza dla złota? Można przyrównać tę sytuację do sytuacji sprzed roku, kiedy to w czerwcu 2011 roku ceny złota unormowały się ponad poziomem 1500 USD za uncję i poruszały w podobnie wąskim kanale cenowym. Po uśpieniu rynku nagle nastąpił mały spadek do 1478 USD za uncję, po którym nastąpiły dynamiczne wzrosty trwające aż do sierpnia. W tym czasie ceny złota wyniosły 1900 USD za uncję. Czy obecnie jesteśmy w podobnej sytuacji? Wiele wskazuje na to że tak, jednak nieznany pozostaje kierunek jaki obierze złoto wyrywając się z obecnego marazmu. Największe  banki inwestycyjne wciąż wróżą wzrosty, jednak ich przewidywana wartość jest niższa od zakładanej jeszcze na początku roku.


Ceny złota na rynku krajowym


Na koniec czerwca (29.06.2012) od krajowych dostawców sztabkę 1-gramową  można zakupić w cenie pomiędzy 200 a 250 zł, to jest od 17% do 46% powyżej cen giełdowych. Najtańsze sztabki 1-gramowe oferuje Mennica Polska. Za wybijane przez nią sztabki zapłacimy 205 zł. Należy jednak pamiętać, że sztabki Mennicy Polskiej są stosunkowo mało popularne (szczególnie za granicą), stąd też w przypadku odsprzedaży będziemy mieli mniej możliwości i gorsze warunki  niż w przypadku sztabek z najbardziej znanych mennic światowych. Stąd też lepszym rozwiązaniem byłoby kupno sztabki 1-gramowej pochodzącej ze szwajcarskiej mennicy PAMP. W firmie Inwestycje Alternatywne Profit możemy ją kupić za 216,37 zł.


W przypadku większych gramatur tendencje cenowe są zupełnie inne. Dla przykładu w przypadku sztabek 100 gram to najwyższe ceny proponuje właśnie Mennica Polska - kosztują 18395 zł, pomimo, że są przez nią wytwarzane. Natomiast u innych dealerów sztabki 100 gramowe pochodzące ze światowych mennic można dostać w cenach około 17800-17900 zł (około 4% powyżej cen giełdowych).


Poza sklepami internetowymi inwestycje w złote sztabki umożliwia również platforma do obrotu złotem inwestycyjnym GieldaMennicy.pl . Tutaj ceny złota na bieżąco kształtowane są przez samych klientów. Cena 1 gram złota w Giełdzie Mennicy kształtuje się aktualnie na poziomie ok. 172 zł i po takiej cenie można kupić złoto o dowolnej gramaturze (czyli sztabka 100 gram będzie kosztowała nas 17200 zł). Można też złożyć zlecenie kupna nawet znacznie poniżej aktualnych cen rynkowych i zostanie ono zrealizowane w przyszłości jeśli przyszłe ceny rynkowe osiągną ten poziom. Dzięki temu nie musimy śledzić codziennie kursów i wiemy, że możemy kupić złoto w najlepszej możliwej cenie.Grupa Mennice Krajowe S.A. / Grupa Mennice Krajowe
Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~jaho
szemrana reklama mało wiarygodnych firemek
śmierdzących skarpetek bym im w depozyt nie dał
a oni chcą sztabki złota trzymać
potem prezio kupi sobie bilecik na bahama i tyle go widzieli

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki