Złoto płynie na dolarowej fali

Piątkowy poranek przynosi kontynuację wzrostów notowań złota. Dolarowe ceny królewskiego metalu osiągnęły najwyższy poziom od września, kontynuując rozpoczęty w połowie grudnia ruch wznoszący.

O 8:50 kontrakty terminowe na złoto były notowane po kursie 1327,90 USD za uncję, a więc o blisko 0,4% wyżej niż dzień wcześniej. Od początku 2018 roku dolarowe ceny złota wzrosły o 1,5% po tym, jak rok 2017 zakończyły zwyżką o niemal 14%.

Zaprenumeruj nasznewsletter o rynku złota
(Bankier.pl)

Najnowsza fala wzrostów rozpoczęła się podczas grudniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, na którym kierownictwo Fedu podjęło decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Mimo że wzrost stóp procentowych w USA sam w sobie jest czynnikiem niekorzystnym dla dolarowych cen złota, to od 13 grudnia żółty metal  podrożał o 6,6%.

Co czeka złota w 2018 roku? Prognozy i scenariusze dla królewskiego metalu w najnowszym newsletterze "Złotowieści" - użyj kodu INWESTOR, a zostaniesz jego prenumeratorem z 50-procentową zniżką - skorzystaj >>

Wzrost kursu złota płynie na fali słabnącego dolara. Kurs EUR/USD od początku stycznia testuje trzyletnie maksima tuż powyżej poziomu 1,20 USD. Deprecjacja dolara sprawia, że złoto staje się tańsze dla inwestorów spoza USA.

Wydaje się, że rynek uważa politykę monetarną Rezerwy Federalnej za zbyt kunktatorską. Choć w 2017 roku Fed podnosił stopy procentowe w najszybszym tempie od 11 lat (łącznie o 75 pb.), to wzrost ledwo nadążał za inflacją CPI, która w Stanach Zjednoczonych trwale zagościła w pobliżu 2%.

A przy cenach ropy (Brent) podchodzących pod 70 USD za baryłkę w najbliższych miesiącach można oczekiwać przyspieszenia inflacji cenowej skutkującej obniżeniem i tak już ujemnych realnych stóp procentowych w największych gospodarkach świata.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 8 dyktator_kaczka

Dziwi mnie buńczuczny tytuł artykułu. W dolarach w 2017 r. złoto może zdrożało o 14 %. Jednak my Polacy zarabiamy złotówki i wydajemy w większości złotówki, a w ujęciu złotówkowym złoto straciło w 2017 r. - po prostu staniało.
Rok 2017 był rokiem Bitcoina i to jest fakt. Nie był natomiast rokiem złota i to kolejny fakt.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 32 sel

Tego nie da się wydrukować, a ni wykjopać kartą graficzną jak się wszyscy przekonają że to jedyny pieniądz dzisiaj frajerzy zostaną z bitcoinami i papierowymi obligacjami w komputerkach.. najwyżej 5% papiera na złoto ma pokrycie w prawdziwym złocie 95% to śmieci ..

! Odpowiedz
7 6 wektorwg

Patrz ja świat daleko zaszedł nie opierając waluty na złocie! Patrz masz dostęp do technologi która została stworzona dla wojska

! Odpowiedz
1 1 (usunięty) odpowiada wektorwg

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 sel odpowiada wektorwg

Kryptowaluty to zagroda dla baranów które zapędza się do rzeźni gdzie stracą wszystko... ja nie mam nic przeciwko technologii, być może będzie pieniądz cyfrowy ,ale pieniądz musi być gwarantowany w złocie lub srebrze lub innym wartościowym dobrze, inaczej jest to taka sama makulatura czy to cyfrowy plik czy rolka bibuły. .
Dziwne ,ale ludzie nie wiedzą co jest wartościowe a co nie i dają się wodzić za nos magikom. JSW było po 8 złotych i dalej byli sprzedający bo pojawiały się opinie " ekspertów" że będzie po 5 złotych, teraz jest po 105 zł i też dobrze. Złoto teraz dalej jest bardzo tanie na te wszystkie dodruki walut, obligacje i masę tryliony $ śmieci ,a nie kupują, srebro jest o połowę tańsze niż w 1980, ale jak będzie 10 razy droższe to wszyscy będą się o nie zabijać....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 open_mind

A chłopaki za pulpitami walczą : 12,158 Gold Contracts Dumped On Market IN ONE MINUTE Friday 8:30 A.M. EST (Silver Hit Too)

! Odpowiedz
5 6 wind71

Oceniając rzeczywiste wzrosty/spadki proponuję obserwować cenę skupu złota w PLN jako wyznacznik realnych zysków i strat. No chyba, że ktoś kupuje, bo lubi sobie na złoto po prostu popatrzeć...https://goldenmark.com/pl/skup-zlota-srebra/

! Odpowiedz
9 52 open_mind

Bo ze złotem jest tak: Cały świat je obserwuje, ale oficjalnie udaje że to obojętne i nie ma żadnego znaczenia. Jak dojdzie do sytuacji a chyba obecnie dochodzi że koteria traci kontrolę nad jego cenami, to ludzie którzy mają papierową kasę wprost się stratują usiłując je nabyć. I jeszcze raz bo to miałem dobre:
Metaforycznie rzecz ujmując, na złoto można spojrzeć niczym na srodze doświadczonego, cierpiącego mędrca, który wcale nie spieszy się, by ogłosić prawdę, lecz jedynie obserwuje sprawy z boku, z chłodną obojętnością. Unikając ostentacyjnej obecności i wygłaszania swoich racji, tym bardziej ukazuje swoją wyjątkowość i wartość. mimo zniewag, szyderstw, przekleństw, nacisków degradowania, i zastosowania wszystkich dostępnych metod służących wyszydzeniu złota jakoby „fałszywego króla walut”, lśni ono i wciąż lśnić będzie swoim blaskiem jest kajdanami na rękach bankierów oraz solą w ich oku, a „potężne fiat Money” zbudowane na bazie oszukańczej formule zaufania, skręciły na drogę prowadzącą ku ich kresowi. Ludzie w końcu dostrzegą prawdę i drogę wyjścia z tego papierowego obłędu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 27 sebe-1991

Cena w górę,a ceny w mennicach takie same w skupie

! Odpowiedz
1 40 oko1

Wczoraj pan pisał że leci na łeb to proszę się zdecydować bo już się gubię :-)

! Odpowiedz
61 15 talmud

wszystko idze zgodnie z planem - "barbarzynski relikt" w ciagu 2 lat bedzie po $600 za oz

stopy procentowe ostro w gore

! Odpowiedz
2 14 open_mind

W pewnym sensie masz rację bo ludzie nawet nie zdają sobie sprawy że nastąpi fenomen, znaczy będziemy mieć inflację i deflacje w tym samym czasie.

! Odpowiedz