„Złota bomba" NBP

główny analityk Bankier.pl

Wiadomość o zakupie stu ton złota i planach repatriacji kruszcu to prawdziwa bomba informacyjna ze strony Narodowego Banku Polskiego. NBP nagle poinformował o zakupie 95 ton złota wartych obecnie ponad 16 miliardów złotych.

To ogromny kontrast z wydarzeniami z jesieni, gdy zakupy złota odbyły się po cichu i nikt z banku nie chciał ich komentować. Jeszcze większą sensacją jest zapowiedź sprowadzenia połowy polskiego złota do krajowych skarbców NBP. To także krok w dobrą stronę, ponieważ przez ostatnie lata narastały wątpliwości co do faktycznej ilości kruszcu znajdującego się w londyńskich i nowojorskich skarbcach Rezerwy Federalnej i Banku Anglii.

Już jesienią, przy okazji pierwszych zakupów złota przez Narodowy Bank Polski, napisałem, że polski bank centralny wreszcie zrobił to, co powinien. Zatem inicjatywie zakupu stu ton złota mogę tylko przyklasnąć. Nadchodzi bowiem czas „monetarnego resetu”, w ramach którego panujący od niemal 50 lat i zupełnie już niewydolny ład monetarny oparty o fiducjarne pieniądze kreowane bez żadnych ograniczeń zostanie odesłany do lamusa. To, co go zastąpi, z dużym prawdopodobieństwem będzie w jakiś sposób powiązane ze złotem. Być może to SDR z dodanym do „koszyka” złotem stanie się nową globalną walutą  rezerwową, zastępując w tej roli dolara.

Jeśli tak się stanie, to o sile krajowej waluty w znacznym stopniu decydować będą oficjalne rezerwy złota. Królewski metal znów stałby się kartą atutową w światowych rozgrywkach. A jeśli nie… to nic nie tracimy. NBP na czerwcowe zakupy złota wydał nieco ponad 4 mld dolarów. Ta kwota uszczupliła portfel zagranicznych obligacji skarbowych, w których NBP wciąż przechowuje 90% naszych rezerw walutowych. W świecie zerowych lub wręcz ujemnych rentowności tych papierów ich trzymanie jest pozbawione sensu. Odpada więc dyżurny argument przeciwników złota, że nie przynosi ono odsetek. Współcześnie obligacje skarbowe Niemiec przynoszą ujemne przepływy kapitałowe.

Po czerwcowych zakupach NBP ma jeszcze sporo „miejsca” w swoim bilansie na dalsze doważenie złota, które obecnie stanowi tylko 10% polskich rezerw walutowych. To o połowę mniej niż wynosi europejska średnia (20,5%) i zdecydowanie mniej niż w Niemczech (69%), Francji (59%), Rosji (17%) czy Hiszpanii (16%).

Tekst jest komentarzem do artykułu zatytułowanego "NBP kupił w czerwcu blisko 100 ton złota".

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
47 25 jes

Po komunikacie NBP spadek złota o 2% w godzinę. Świat się dowiedział kto stał po stronie popytowej :)

! Odpowiedz
17 56 open_mind

Pewnie że i świat się dowiedział To nie jest wstyd ! Ale ty tego nie jesteś wstanie ogarnąć tylko żałosne komentarze produkujesz. Kup sobie trochę metalu złotego i nie zawracaj tu ciągle głowy pierdołami.

! Odpowiedz
3 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 32 open_mind

Usunięty a było: Powoli nadchodzi Sound Money czas, które są prawdziwym pieniądzem, wszystko inne to fałsz.

Fałszerze istnieją. Fałszerze sprawują kontrolę nad rządami.
Fałszerze sprawują kontrolę nad całym światem. Fałszerze są szaleni.
Prawdziwe pieniądze muszą być tworzone przez suwerenne rządy działające w imieniu i w interesie wszystkich członków społeczeństwa. Nowo wytworzone pieniądze są własnością całej ludności.

* Wszelkie pieniądze wytworzone przez osoby prywatne dla ich własnych celów są fałszywe, bez względu czy jest to zaakceptowane przez rządy czy też nie.

Fałszerstwo jest zdradą przeciwko Narodowi.

Ps. Krypto waluty to złoty tombak dla głupków, najwyższy czas to zrozumieć, nic nie zastąpi prawdziwego złota czy srebra.

Krypto to dla pajaców, żeby sobie pooglądali w smartfonie jak wyglądają pieniądze...taki tombak dla nowoczesnych idiotów..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 zops odpowiada open_mind

Nie tylko tacy. Istnieją nawet lepsi. Oto np. Książę Karol jest podobny do Wellsa bo Książę Karol też ma stylową parasolkę. Plany budowy Fort Wells są jednak prawdą... ... ... www.wells24.com

! Odpowiedz
0 0 zops odpowiada zops

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
100 7 pluto85md

Jakie sa koszty utrzymywania rezerw zlota. To jest zasadnicze pytanie. I czy aby zloto nie wazy juz za duzo w naszych rezerwach?

! Odpowiedz
50 26 uczen_manueli_g

Zapewne to efekt spotkania prezesa Glapińskiego z Roksaną Węgiel.
Dwórek /przyszłych/ nigdy za wiele i niech chociaż sztabki liczą...

! Odpowiedz
4 40 jg94

SDRy że złotem to rozsądny pomysł, oby tylko zburzenie starego ładu jeszcze bardziej nie scentralizowalo globalnej władzy monetarnej. Jeśli nad emisja takich SDRów ma czuwać garstka specjalistów z BIS, IMF i WB to nawet nie wiem czy to krok w dobra stronę. No ale dla NBP brawa, nie ma co narzekać - suwerenny pieniądz, awersja do wstąpienia do strefy euro i rosnące rezerwy złota - bardzo dobre ruchy w tych niepewnych czasach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 6 szymon_xyz

Suwerenny pieniądz? Żartujesz chyba... W przypadku walut wartość pieniądza kreuje bank centralny poprzez drukowanie lub zacieśnianie polityki monetarnej. W przypadku "suwerennego" złota wartość kreują kraje, które posiadają znaczne rezerwy (na czele z USA), jak i te, które wydobywają. Dla przykładu Chiny - jak podaje Mennica - w 2016 roku wydobyły ponad 450 ton złota. Całość wydobycia szacowano na 3100 ton! Zatem kolego to tak jak z ropą - manipulowanie wydobyciem wpływa na cenę surowca. Ot i mit suwerennego pieniądza niezależnego od jakiegokolwiek państwa upadł ;-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 0,63% 1 728,30
2020-05-29 13:38:00
USD/PLN -0,65% 3,9940
2020-05-29 13:36:00
EUR/PLN -0,10% 4,4479
2020-05-29 13:35:00
EUR/USD 0,53% 1,1137
2020-05-29 13:36:00
CHF/PLN -0,36% 4,1496
2020-05-29 13:36:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil